
Справа № 458/95/18
1-кс/458/12/2018
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2018 року м.Турка
Турківський районний суд Львівської області у складі:
слідчого судді: Кріля Л.М.
при секретарі: Синичич Г.З.
з участю начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури: Кричківського В.М.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Турка клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури Кричківського В.М. про призначення перевірки, -
ВСТАНОВИВ:
01.02.2018 року начальник Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури Кричківський В.М. звернувся до слідчого судді з клопотанням, посилаючись на те, що слідчим відділенням Турківського ВП Самбірського ВП ГУ Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12014140340000362 від 08 серпня 2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України за фактом незаконного захоплення земельної ділянки в межах прибережно-захисної смуги біля річки Яблунька в м.Турка Львівської області, де проводяться будівельні роботи.
Проведеним оглядом берега р.Яблунька у м.Турка по вул. Молодіжній, Львівської області, встановлено, що в межах прибережно-захисної смуги проводиться самовільне будівництво.
Зважаючи на зазначене, в діях невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України. Одночасно, для встановлення істини у справі та забезпечення повноти й об'єктивності досудового розслідування необхідні спеціальні знання, не пов'язані з вирішенням правових питань, а тому необхідно отримати належний висновок компетентного органу щодо додержання вимог земельного законодавства в діяльності Турківської міської ради Львівської області та на її території (юридична адреса: 82500, Львівська область, м.Турка, пл. Ринок, 26, ЄРДПОУ 04056026).
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 року №482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15, та визначено, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року №910-р погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійсненням державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Повноваження із державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючістю ґрунтів передано Держгеокадастру постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 року №482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
П.25-10 ч.4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» передбачено, що Держгеокадастр вживає відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;
Пунктом 25-8 ч.4 постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 визначено, що Держгеокадастр розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку;
Ч.5-1 вказаної Постанови визначено, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право:
-безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
-давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
-складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
-звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився;
-проводити у випадках, установлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства.
Ч.7 вказаної Постанови визначено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи, яким являється Головне Управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, Львівська область, м. Львів, пр. Чорновола, 4).
У свою чергу ст.91 КПК України передбачено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, у тому числі: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид та розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно ч.1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст.91 КПК України покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Так, відповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ч.6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК.
Для всебічного, повного та об'єктивного розслідування кримінального провадження виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Головним Управлінням Держгеокадастру у Львівській області у межах вказаного кримінального провадження та складання за її результатами актів перевірок, оскільки це є законним способом збирання сторонами кримінального провадження доказів, необхідних для встановлення обставин кримінального провадження.
Просить надати дозвіл на проведення позапланової перевірки Головним Управлінням Держгеокадастру у Львівській області по кримінальному провадженню №12014140340000362 від 08 серпня 2014 року щодо додержання вимог земельного законодавства в діяльності Турківської міської ради Львівської області та на її території (юридична адреса: 82500, Львівська область, м. Турка, пл. Ринок, 26, Львівська область, ЄРДПОУ 04056026), в тому числі необхідно надати відповіді на наступні питання:
- визначити площу самовільно зайнятої земельної ділянки в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній уздовж берегу річки Яблунька;
- визначити площу прибережно-захисної смуги уздовж берега річки Яблунька в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній, яка самовільно зайнята;
- встановити осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку;
- визначити розмір спричиненої шкоди.
Позапланову перевірку провести в період з 05 березня 2018 року строком 15 робочих днів по 23 березня 2018 року, включно.
У судовому засіданні начальник Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури Кричківський В.М. клопотання підтримав та дав покази.
Статтею 91 КПК України передбачено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, у тому числі: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального
правопорушення), вид та розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно ч.1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 КПК України покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст.99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Так, відповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ч.6 ст.9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні
засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу.
Слідчий суддя, заслухавши клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури Кричківського В.М., беручи до уваги вищевикладене, вважає, що для всебічного, повного, неупередженого проведення досудового розслідування, враховуючи, що для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, а тому необхідно призначити по кримінальному провадженні №12014140340000362 від 08.08.2014 року позапланову перевірку в діяльності Турківської міської ради Львівської області та на її території додержання вимог земельного законодавства.
Проведення призначеної позапланової перевірки доручити співробітникам Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області. Керуючись ст. ст.36, 84-86, 91-94 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури Кричківського В.М. у кримінальному провадженні №12014140340000362 від 08.08.2014 року, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.197-1 КК України, про проведення позапланової перевірки додержання вимог земельного законодавства - задовольнити.
Призначити позапланову перевірку в діяльності Турківської міської ради Львівської області та на її території (юридична адреса: 82500, Львівська область, м.Турка, пл.Ринок, 26, ЄРДПОУ 04056026) щодо додержання вимог земельного законодавства, в тому числі надати відповіді на наступні запитання:
- визначити площу самовільно зайнятої земельної ділянки в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній уздовж берегу річки Яблунька;
- визначити площу прибережно-захисної смуги вздовж берега річки Яблунька в м.Турка Львівської області по вул.Молодіжній, яка самовільно зайнята;
- встановити осіб, які самовільно зайняли земельну ділянку;
- розрахувати розмір спричиненої шкоди.
Проведення перевірки доручити Головному Управлінню Держгеокадастру у Львівській області.
Позапланову перевірку провести в період з 05 березня 2018 року строком 15 робочих днів по 23 березня 2018 року, включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: