
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11871/17Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Дідик Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області,
на постанову Галицького районного суду міста Львова від 30 жовтня 2017 року (суддя - Радченко В.Є., час ухвалення - 16:31 год., місце ухвалення - м. Львів, дата складання повного тексту - не вказана),
в адміністративній справі № 461/6426/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області,
про зобов`язання вчинити дії,
встановив:
У вересні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ГУ ПФУ у Львівській області, в якому просив: 1) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати з 27.07.2016 року пенсію за вислугу років позивачу із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, фактично отриманих сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 21998,99 грн., з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 03.05.2017 року №268/68, а також здійснити позивачу виплату недоотриманої за минулий час з 27.07.2016 року суми пенсії; 2) зобов'язати відповідача нараховувати та виплачувати з 01.06.2016 року індексацію пенсії за вислугу років позивачу відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078, без урахування, як підвищення пенсії, зміни її розміру через перерахунок за рішенням суду та без застосування у зв'язку з цим нового індексу споживчих цін, а також здійснити позивачу виплату недоотриманої за минулий час з 01.06.2016 року суми індексації.
Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.
Постановою Галицького районного суду міста Львова від 30.10.2017 року задоволено адміністративний позов. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 27 липня 2016 року пенсію за вислугу років ОСОБА_1 із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислена його пенсія, фактично отриманих ним сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 21998 грн. 99 коп., з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03.05.2017 року №268/68, а також здійснити йому виплату недоотриманої за минулий час з 27 липня 2016 року суми пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нараховувати та виплачувати з 01 червня 2016 року індексацію пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, а також здійснити виплату недоотриманої з 01.06.2017 р. суми індексації.
З цією постановою суду першої інстанції від 30.10.2017 року не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, судом не повністю досліджено докази, що мають значення для справи, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що позивачем пропущено встановлений ст.ст.99, 100 КАС України шестимісячний строк звернення до суду із відповідним позовом. Крім цього, відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою ПФУ №3-1 від 30.01.2007 р., заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до ГУ ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи МВС України. В даному випадку це ГУ Національної поліції у Львівській області. 27.07.2017 р. позивач подав заяву в ГУ ПФУ у Львівській області в порядку ЗУ «Про звернення громадян». В такому ж порядку було надано йому відповідь. Тобто, рішення про відмову у перерахунку пенсії ГУ ПФУ у Львівській області не приймалось. На день подачі позовної заяви, обставини для перерахунку пенсії не настали, а рішення про призначення пенсії позивач не оскаржував. Також апелянт вказує, що суми премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не входять до основного складу грошового забезпечення, а тому ці складові не повинні враховуватись при визначенні розміру пенсії позивача. Сума індексації грошового забезпечення також не включається в обрахунок пенсії.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 30.10.2017 р. та прийняти нову постанову суду, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач апеляційної скарги не визнав, суду апеляційної інстанції подав заперечення, просить оскаржену постанову суду залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити частково.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ у Львівській області по лінії НП України, з 08.12.2015 року безтерміново (а.с. 10).
27.07.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії та виплату індексації. До заяви долучив довідку голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області №268/68 від 03.05.2017 року про нараховані одноразові види грошового забезпечення та розрахунок індексації пенсії станом на липень 2017 р. (а.с. 13, 16-18).
Листом №1390/м-20 від 18.08.2017 року ГУ ПФУ повідомило позивача про результати розгляду заяви про перерахунок призначеної пенсії та виплату індексації. Зокрема, у листі надано відповідь позивачу, що визначення складових грошового забезпечення відносить до компетенції силових відомств, підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідки 268/68 від 03.05.2017 року немає. Підстав для нарахування індексації відповідно до доданого розрахунку немає (а.с. 19).
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з включенням до розрахунку пенсії зазначених позивачем виплат, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно ч.2 цією статті 9 Закону, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до ч. 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294), до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що премія, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Щодо вимог позивача про нарахування та виплату індексації пенсії та здійснення перерахунку пенсії без застосування нового індексу споживчих цін, то суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно статті 1 Закону України від 3.07.1991 р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
За змістом статті 2 Закону, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 р. №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до пункту 4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації.
Також слід зазначити, що відповідно до пункту 5 Порядку, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії.
Перерахунок пенсії слід здійснити не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий перерахунок, а тому, що судом було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку.
Виходячи з наведеного, виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Перерахунок пенсії позивача згідно даного судового рішення є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати у розмірі встановленому Законом, а тому такий перерахунок не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Таким чином, відповідачу під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав її неправильного нарахуванням не слід змінювати базовий місяць для нарахування індексації пенсії, оскільки це суперечать нормам діючого законодавства, порушує конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії.
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає безпідставним покликання апелянта на Порядок проведення перерахунку пенсії, що затверджений постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 року, оскільки у розглядуваних правовідносинах позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із тим, що органом ПФ України не було включено до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, усіх складових грошового забезпечення.
Однак, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду за частиною позовних вимог.
Так, згідно ст.99 КАС України (в редакції що діяла на момент прийняття оскарженого судового рішення), для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся із даним позовом до суду 15.09.2017 року та не навів поважних причин пропуску строку звернення до суду із вимогами про перерахунок і виплату пенсії за період по 14.03.2017 року. Тому, пропуск шестимісячного строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду позовних вимог за період з 01.06.2016 р. по 14.03.2017 року включно.
Крім цього, суд апеляційної інстанції не погоджується із висновком суду першої інстанції щодо дати з якої позивачу слід здійснити перерахунок пенсії.
Так, згідно матеріалів справи, позивач 27.07.2017 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 03.05.2017 року за №268/68.
Тому, проведення перерахунку пенсії позивачу слід здійснювати із 27.07.2017 року, тобто з дати звернення особи до УПФ із заявою про перерахунок пенсії.
Отже, позовні вимоги про перерахунок пенсії за період із 15.03.2017 року по 26.07.2017 року включно є безпідставними.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції від 30.10.2017 року слід скасувати та прийняти нову постанову суду про залишення без розгляду частини позовних вимог та часткове задоволення решта позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 315, 317, 319, 321, 322, 325 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області - задоволити частково.
Постанову Галицького районного суду міста Львова від 30 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 461/6426/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії - скасувати і прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії за період із 01 червня 2016 року по 14 березня 2017 року включно - залишити без розгляду.
Решта позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволити частково.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу), з урахуванням сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно із поданою довідкою про грошове забезпечення №268/68 від 03 травня 2017 року, якою передбачені складові види грошового забезпечення для призначення пенсії, починаючи з 27 липня 2017 року, з урахуванням фактично виплачених сум, із здійсненням індексації пенсії за цей період та без зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії.
У задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи чи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст постанови складено 02.02.2018 року