
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2018 р.м. ОдесаСправа № 815/375/18
Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р. Час і місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: 17:13, м. Одеса Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Семенюка Г.В.
За участю: секретаря - Недашковської Я.О.
представника позивача - Зубарева І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Кандидат на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо прийняття протокольного рішення про перенесення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4; скасувати протокольне рішення Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про перенесення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4; зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області на виконання ч. 3 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» зареєструвати Таїровським селищним головою Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4.
В обґрунтування позову зазначено, що за результатами місцевих виборів, проведених 24.12.2017 року, ОСОБА_4 обрано Таїровським селищним головою. Вказані результати офіційно оприлюднені та позивачем, відповідно до положень ч. 1 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори», подано до селищної виборчої комісії заяву з усіма необхідними документами, в тому числі, про відсутність іншого представницького мандату та іншої роботи на посадах, несумісних з посадою селищного голови. Однак, відповідачем, за відсутності правових підстав, прийнято рішення, яким перенесено реєстрацію позивача селищним головою. Зазначені обставини свідчать про порушення конституційного права позивача бути обраним, права громадян обирати, залишаючи новостворений орган місцевого самоврядування без його голови, у зв'язку із чим позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (місце знаходження: 65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка № 10, буд. 39/1) щодо неприйняття рішення щодо реєстрації Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 (місце проживання: 65037, АДРЕСА_1). Зобов'язав Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області (місце знаходження: 65497, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ділянка № 10, буд. 39/1) на виконання ч. 3 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» прийняти рішення щодо реєстрації Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_4 (місце проживання: 65037, АДРЕСА_1). В задоволенні інших позовних вимог суд відмовив.
В апеляційній скарзі Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати судове рішення в частині визнання судом протиправною бездіяльність відповідача.
В обґрунтування вимог скарги апелянт посилається на наявність у селищної виборчої комісії об'єктивних причин щодо відкладення реєстрації позивача селищним головою, а саме у зв'язку із необхідністю одержати результати оскарження в судовому порядку іншим кандидатом на посаду селищного голови рішення селищної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів на дільниці.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою ЦВК України №214 від 12 жовтня 2017 року призначено на неділю, 24 грудня 2017 року, проведення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
ОСОБА_4 зареєстрований кандидатом на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області, що підтверджується посвідченням №4 від 27 листопада 2017 року (а.с.13).
Згідно із протоколом Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про підсумки голосування з виборів Таїровського селищного голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі у межах виборчого територіального округу від 31 грудня 2017 року кількість голосів виборців, поданих за кандидата на посаду міського голови ОСОБА_4 скаладає 1622 голосів (а.с. 9-10).
На підставі цього протоколу Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області встановила результати виборів та склала протокол про результати виборів Таїровського селищного голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 31 грудня 2017 року, відповідно до якого найбільшу кількість голосів виборців в єдиному одномандатному виборчому окрузі отримав ОСОБА_4 (а.с. 11-12).
Постановою Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 31 грудня 2017 року №337 визнано ОСОБА_4 ОСОБА_3 селищним головою (а.с. 8).
Також, інформація щодо результатів виборів Таїровського селищного голови Таїровської селищної об'єднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області офіційно оприлюднені в газеті «Чорноморські новини» №1-2 за 4-6 січня 2018 року.
22 січня 2018 року відповідно до ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» ОСОБА_4 звернувся до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області із заявою, якою повідомив селищну виборчу комісію про відсутність у нього іншого представницького мандата та іншої роботи і посади, несумісних з посадою голови Таїровської обєднаної територіальної громади.
До заяви додано: копію паспорту; нотаріально посвідчену копію трудової книжки; копію наказу №6-ОК від 18.01.2018 року; копію протоколу Загальних зборів учасників ТОВ «МАХ» №1 від 18.01.2018 року (а.с. 16).
Вказаний пакет документів отриманий головою Таїровської селищної виборчої комісії ОСОБА_5 22.01.2018 року о 19 год. 38 хв., що підтверджується відповідною розпискою (а.с.17).
Водночас, Таїровською селищною виборчою комісією перенесено розгляд питання про реєстрацію ОСОБА_4 ОСОБА_3 селищним головою, про що оформлено протокол засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області №24 від 27.01.2018 року.
Як вбачається з наведеного рішення селищної виборчої комісії, питання про реєстрацію ОСОБА_4 ОСОБА_3 селищним головою перенесено до встановлення підсумків голосування та результатів виборів в єдиному одномандатному виборчому окрузі та вступу в законну силу судового рішення по справі №815/99/18.
Не погоджуючись з рішенням селищної виборчої комісії, посилаючись на його безпідставність і не відповідність вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставить питання про противну бездіяльність селищної виборчої комісії та незаконність рішення відповідача, його скасування і зобов'язання відповідача вчинити дії на виконання Закону в судовому порядку.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що, оскільки на час розгляду цієї справи оскаржуване протокольне рішення вичерпало свою дію, тобто підстави, які зазначені в цьому протокольному рішенні для перенесення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4 вже відсутні, зазначені обставини виключають необхідність у визнанні в судовому порядку протиправними дій щодо прийняття та скасування протокольного рішення.
Разом з цим, оскільки станом на 31 січня 2018 року, ТСВК не виконала вимоги ч. 3 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» та не прийняла рішення про реєстрацію Таїровського селищного голови, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправну бездіяльність селищної виборчої комісії після набрання чинності рішення у справі №815/99/18, самостійно не виконала своє протокольне рішення протоколу засідання № 24 від 27.01.2018 року і порушила строки і порядок прийняття такого рішення, суд першої інстанції, керуючись приписами ч. 2 ст. 9 КАС України, дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльність відповідача та його зобов'язання прийняти рішення щодо реєстрації селищного голови.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції не у повній мірі відповідає нормам матеріального і процесуального права, з огляду на наступне.
Порядок встановлення результатів місцевих виборів, в тому числі порядок реєстрації осіб, обраних селищною головою, визначається Розділом ХІ Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости.
Згідно із ч. 2 вказаної статті Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII у разі звернення особи, обраної депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою, до територіальної виборчої комісії щодо наявності поважних причин, які перешкоджають виконанню вимог частини першої цієї статті, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання цих причин поважними і встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.
Відповідно до ч. 3 ст. 89 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII у п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.
Згідно із ч.ч. 6, 7 ст. 89 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII у разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного, міського голови, старости, та призначає повторні вибори відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.
Копії рішень територіальної виборчої комісії, прийняті відповідно до частин третьої, четвертої, шостої цієї статті, невідкладно надсилаються до Центральної виборчої комісії.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та не заперечується учасниками справи і підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_4 обраний головою Таїровської селищної ради за результатами виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, проведених 24 грудня 2017 року.
Про припинення роботи несумісної з посадою селищного голови позивач протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів подав до виборчої комісії відповідну заяву разом із документом про звільнення з відповідної посади, тобто позивачем вчинено дії, передбачені ч. 1 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII.
Зазначені документи виборча комісія одержала 22.01.2018 року, проте у п'ятиденний строк, визначений ч. 3 ст. 89 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII, рішення про реєстрацію селищного голови не прийняла.
Колегія суддів звертає увагу на те, що виборча комісія не заперечує подання позивачем належного та повного пакету документів для проведення реєстрації обраного селищного голови.
Єдиною підставою для перенесення вирішення вказаного питання стала необхідність у виборчої комісії встановити підсумки голосування та результати виборів в єдиному одномандатному окрузі та одержання результатів розгляду в судовому порядку справи № 815/99/18 за позовом кандидата на посаду Таїровського селищного голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_6 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на боці відповідача, ОСОБА_4, зокрема про визнання дій протиправними, протоколу від 31.12.2017 року про підсумки голосування з виборів Таїровського селищного голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, такими, що містять недостовірні дані та складені з порушенням вимог Закону України «Про місцеві вибори», визнання протиправною та скасування постанови ТСВК № 337 від 31.12.2017 року.
Фактично, причиною не розгляду у порядку та строки заяви позивача про реєстрацію його як селищного голови стали обставини щодо можливих змін у підсумках голосування на виборах за результатом розгляду в судовому порядку вимог іншого кандидата на посаду селищного голови щодо порушень під час проведення голосування.
Колегія суддів, звертає увагу на те, що статтею 89 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII визначено вичерпний перелік підстав, за якими територіальна виборча комісія може відкласти питання щодо реєстрації обраного селищного голови.
За правилами наведеної норми правом ініціювати питання щодо встановлення іншого строку наділена особа, обрана селищним головою, у разі неможливості з поважних причин цією особою вчинити дії на виконання вимог частини першої статті 89 Закону.
Інших обставин для перенесення реєстрації селищного голови вказана норма Закону не містить.
На думку колегії суддів, не вчинення відповідачем реєстрації голови селищної ради у визначені строки, а також прийняття рішення про перенесення реєстрації голови селищної ради за відсутності правових підстав, свідчить про неправомірність його рішення та наявність підстав для його скасування.
Судом першої інстанції помилково не враховано зазначені обставини, а у зв'язку із неправильним застосуванням вимог законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов неправильного висновку про наявність у відповідача підстав для перенесення реєстрації селищного голови.
При цьому, колегія суддів враховує, що за правилами ст. 11 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3 - 8 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.
Таким чином, виборчий процес передбачає собою поступовість певних виборчих процедур та безперервність цього процесу, крім випадків визначених Законом (повторне голосування, у зв'язку із чим повторний підрахунок голосів та встановлення результатів виборів).
Тобто, безперервність процесу означає, що, будучи розпочатим в належний строк, виборчий процес проходить через усі передбачені законом процесуальні стадії і обов'язково завершується прийняттям виборчою комісією відповідного рівня рішення за результатами виборів, а будь-яка інша послідовність, окрім передбаченої законом, є неможливою.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи викладене, оскільки рішення виборчої комісії про перенесення реєстрації селищного голови прийнято за відсутності правових підстав, колегія суддів, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, доходить висновку про наявність обставин для ухвалення рішення про визнання його неправомірним, його скасування із зобов'язанням селищної виборчої комісії вчинити дії щодо реєстрації селищного голови на виконання ч. 3 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори».
З огляду на те, що суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам справи, невірно застосував норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нового судового рішення про задоволення позову.
Разом з цим, за правилами 273 КАС України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Так, при поданні апеляційної скарги апелянт не здійснив оплату судового збору.
Несплаченим судовий збір залишається і на момент вирішення справи.
При цьому, відповідно до п.п. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору встановлюється у сумі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Так, розмір судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру становить 1 409,6 грн.
Таким чином, ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції з урахуванням вимог п.п. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-УІ становить 2 114,4 грн. (150% від 1 409,6 грн.).
Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2018 року - скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов кандидата на посаду Таїровського селищного голови ОСОБА_4 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області щодо не прийняття рішення про реєстрацію обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4.
Визнати протиправним та скасувати рішення Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, оформлене протоколом від 27.01.2018 року №24, про перенесення реєстрації обраного голови Таїровської селищної ради ОСОБА_4.
Зобов'язати Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_4 ОСОБА_3 селищним головою Овідіопольського району Одеської області відповідно ч. 3 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори».
Стягнути з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області на користь Державного бюджету України (стягувач Державна судова адміністрація України, рахунок №31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 820019, код класифікації доходів бюджету 22030106) несплачений судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у розмірі 2 114 (дві тисячі сто чотирнадцять) грн. 40 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
Г.В. Семенюк