Постанова № 71981935, 30.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
338/953/17
Номер документу
71981935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10524/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,

за участю секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду в Івано-Франківській області від 03 жовтня 2017 року (суддя Битківський Л.М., смт. Богородчани) у справі № 338/953/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та зменшення премії, про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу 2900 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням 2000 грн, надбавки за стаж служби 30% 1470 грн, премії 30%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15%, основного розміру пенсії грошового забезпечення 53% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень. Заявлені вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МВС України та має право на перерахунок розміру пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення встановленого відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.

Постановою Богородчанського районного суду в Івано-Франківській області від 03.10.2017 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі позивачу довідки про грошове забезпечення із зменшенням розміру премії. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку ОСОБА_2 Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи з розміру посадового окладу 2900 грн., окладу за спеціальним званням 2000 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 30%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% та премії у розмірі 30 % і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.

Із цією постановою суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та оскаржило її в апеляційному порядку, просить скасувати рішення першої інстанції та постановити нове, яким у задоволенні позовних вимог до управління відмовити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснює функції призначення (перерахунку) та виплати пенсії відповідним категорія військовослужбовців на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом державного органу, з якого були особи були звільнені із служби. При цьому, функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія цим особам, не входить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Також, зазначає, що позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки на такі виплати не виділено коштів з Державного бюджету України.

Позивач та його представник у судовому засіданні від 12.12.2017 апеляційну скаргу заперечили та просили відмовити в її задоволенні.

Особи в судове засідання не прибули хоча належним чином повідомленні про дату, час, місце розгляду справи.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 і ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час, місце розгляду справи не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та його представника в судовому засідання в 12.12.2017, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. ОСОБА_2 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області письмову заяву про перерахунок пенсії з 20.07.2017, надавши одночасно довідку, отриману від ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України у Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою та званням, які мав позивач до виходу на пенсію.

Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на підставі поданої позивачем заяви не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії, а листом від 01.08.2017 № 599/Г-15 відмовилось вчиняти дії щодо перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність коштів в Державному бюджеті України.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що за результатами розгляду заяви пенсіонера та доданих до неї документів пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії як то отримати додаткові відомості від МВС, він мав вчинити такі дії самостійно і з власної ініціативи.

Разом з тим, даючи оцінку доводам позивача щодо того, які види грошового забезпечення слід враховувати при здійсненні перерахунку пенсії, суд першої інстанції покликався на те, що оскільки перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначеної категорії осіб, визначається виключно законами України, то до розрахунку пенсії відповідно до зміненого законодавства ліквідаційною комісією правильно включено крім посадового окладу та окладу за спеціальним званням лише надбавку за стаж служби та надбавку за службу в умовах режимних обмежень. Водночас, необґрунтованим є зменшення у довідці про грошове забезпечення розміру премії позивача.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до абз. 2 п. 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 ст. 63 цього Закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи.

Згідно матеріалів справи, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області Міністерства внутрішніх справ України до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було направлено довідку № 1833/108/05/8-17 від 13.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, а відповідно управління зобов'язане було здійснити перерахунок такої пенсії згідно із вказаною довідкою.

Однак, управління відмовило позивачу здійснити перерахунок його пенсії з посиланням на те, що такий буде здійснено лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Така відмова управління є протиправною, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням належних їй соціальних виплат і компенсацій не може бути поставлене в залежність від наявності чи відсутності у органів держаної влади бюджетних асигнувань на виплату таких.

Ця правова позиція суду, узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини, який у своєму рішенні від 08.11.2005 в справі «Кечко проти України» зазначив, що держава самостійно визначає, які надбавки виплачувати своїм працівникам з бюджету. Держава може вводити, припиняти або закінчувати виплату цих надбавок. Проте, якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє (п. 23). Одночасно Європейський Суд з прав людини не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов'язань (п. 26).

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди при розгляді справ, практику Європейського Суду з прав людини, застосовують як джерело права.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач має право на перерахунок його пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який належить провести з 01.01.2016, тобто з часу виникнення такого права у позивача.

Також, правильним є висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для врахування при перерахунку пенсії позивача надбавок за особливо важливі завдання, за оперативно - розшукову діяльність, за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, оскільки перерахунок такої пенсії здійснюється з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, порядок та умови виплати якого врегульовані Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою не передбачено виплату згаданих вище надбавок.

Суд апеляційної інстанції, зазначає, що відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно довідки № 1833/108/05/8-17 від 13.06.2017 премія ОСОБА_2 становила 2.54% - 172,85 грн.

Оскільки для розрахунку премії позивачу було взято грудень 2015 року (період коли у позивача виникло право на перерахунок пенсії) протягом якого премія становила 2.54% за відповідною посадою, то висновок суду першої інстанції про наявність підстав для виплати такої премії в розмірі 30% є помилковим і як наслідок визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, на те, що задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції, мотивуючи судове рішення про часткове задоволення позову, в резолютивній частині не зазначив щодо відмови в іншій частині позову.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При подачі позовної заяви позивач сплатив судовий збір у розмірі 640 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.842806767.1 від 06.09.2017.

Оскільки, позовні вимоги задоволено частково, в частині визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, то саме з цього відповідача слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в сумі 320 грн, що є пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що постанова суду першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняття нової постанови, якою позов слід задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 139, 243, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 03 жовтня 2017 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки № 1833/108/05/8-17 від 13.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_2, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно довідки № 1833/108/05/8-17 від 13.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням посадового окладу 2900 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням 2000 грн, надбавки за стаж служби 30% - 1470 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 435 грн, та премії 2,54% - 172,82 грн. з 01.01.2016.

У задоволені решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 320 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя-доповідач: О.М. Гінда

Судді: М.П. Кушнерик

Д.М. Старунський

Повний текс постанови виготовлено 02.02.2018