Рішення № 71981825, 02.02.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
815/4874/17
Номер документу
71981825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/4874/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

За участю секретаря – Гуманенко В.О.

За участю сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю

Від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеський дельфінарій” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування акту перевірки та податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

22 вересня 2017 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеський дельфінарій”, в якій позивач просить суд: скасувати акт про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства №528/15-32-14-02/34598729 від 06.06.2017 року; скасувати податкове повідомлення-рішення №0018541402 від 11.07.2017 року.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2017 року відкрито провадження у даній справі, зобов’язано Головне управління ДФС в Одеській області надати до суду завірені належним чином копії наступних документів: акт про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства №528/15-32-14-02/34598729 від 06.06.2017 року ТОВ “Одеський дельфінарій”; податкове повідомлення-рішення №0018541402 від 11.07.2017 року; усі матеріали та документи, використані в ході проведення перевірки та при формуванні висновків акту №528/15-32-14-02/34598729 від 06.06.2017 року.

Ухвалою суду від 21.11.2017 року зобов’язано Головне управління ДФС в Одеській області надати суду доповідну записку в.о. заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 від 11.05.2017 року №493/318/11/15-32-14-08 та докази щодо витребування документів в ході проведення перевірки, зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 15.01.2018 року вирішено питання щодо проведення розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 23.01.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, 20 вересня 2017 року, скориставшись власним електронним кабінетом платника, Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» випадково дізналося про наявність штрафних санкцій щодо Товариства, які були накладені Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області відповідно до Податкового повідомлення-рішення від 11.07.2017 року № НОМЕР_1. Вказаним податковим повідомленням-рішенням на Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» накладено штрафні санкції та пеню на загальну суму 1 626738,19 гривень. Підставою для прийняття вказаного повідомлення-рішення зазначено Акт про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства № 528/15-32-14-02/34598729 від 06.06.2017 року. Посилаючись на положення ст.ст. 58, 86 Податкового кодексу України, позивач зазначив, що проведення будь-якої перевірки неможливе без ознайомлення ТОВ «Одеський дельфінарій» з результатами вказаної перевірки у вигляді акту перевірки. Саме ж податкове повідомлення-рішення могло прийматися лише протягом 10 днів із дня наступного за днем ознайомлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» із актом № 528/15-32-14-02/34598729 від 06.06.2017 року. Проте, Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» не було ознайомлено належним чином з актом перевірки та прийнятим на його підставі податковим повідомленням-рішенням, чим грубо порушено його права та позбавлено можливості оскаржити вищезазначені рішення контролюючого органу у встановленому законом порядку.

Товариство з обмеженою діяльністю «Одеський дельфінарій» не погоджується із прийнятим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 11.07.2017 року та актом про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства № 528/15-32-14- 02/34598729 від 06.06.2017 року і вважає їх такими, що прийняті із порушенням діючого законодавства України та мають бути скасовані.

13 жовтня 2017 року від позивача до суду надійшли додаткові пояснення (вх.№28306/17), відповідно до яких позивач зазначив, що не має змоги надати до суду оскаржувані акт від 06.06.2017 року та податкове повідомлення-рішення від 11.07.2017 року, оскільки про наявність зазначених документів дізнався випадково, не отримував їх та не мав можливості ознайомитись з ними.

08 листопада 2017 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (вх.№30573/17), відповідно до яких представник відповідача вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства з огляду на наступне. Акт перевірки – це службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання. Отже, акт перевірки та викладені у ньому факти, висновки не можна розглядати як рішення суб'єкта владних повноважень, що породжує для платника податків певні правові наслідки, регулює ті чи інші відносини і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Таким чином, акт про результати перевірки відповідача та висновки визначені в ньому не є правовим актом індивідуальної дії та, відповідно, не може бути оскарженим в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України. Також представник позивача зазначив, що Направлення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 23.05.2017 року №1925/14-02 для ознайомлення та копію наказу від 23.05.2017 № 1618 вручено під розписку директору позивача. За результатом перевірки складено акт від 06.06.2017 року №528/15-32-14-02/34598729. Перевіркою з питань дотримання вимог Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», зі змінами та доповненнями, встановлено порушення вимог ст.1 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» , п.1 Постанови правління Національного банку України від 20.11.2014 №734 «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України», п. 1 Постанови правління Національного банку України від 01.12.2014р. №758 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» при здійснені розрахунків у сумі 90 000,00 дол. США за контрактом від 31.10.2014 №1, укладеним з компанією - нерезидентом TOO «Немо Казахстан» (Покупець, Республіка Казахстан), а саме: з 23.02.2015 року по 10.07.2015 (138 днів) - на суму 59 476,42 дол. США; з 23.02.2015 року по 20.07.2015 року (148 днів) - на суму 23 986,00 дол. США; з 23.02.2015 року по 10.08.2015 (169 днів) - на суму 6 537,58 дол. США. Такі ж порушення встановлено при здійснені розрахунків у сумі 25 000,00 дол. США за контрактом від 16.12.2014 №2, укладеним з компанією - нерезидентом TOO «Немо Казахстан» (Покупець. Республіка Казахстан) з 20.03.2015 по 11.08.2015 (145 днів) на суму - 13 023,42 дол. США та з 20.03.2015 по 29.06.2016 (468 днів) на суму - 11 976,58 дол. США. Встановлено порушення при здійснені розрахунків у сумі 3 000,00 дол. США за контрактом від 02.03.2015 №3, укладеним з компанією - нерезидентом ООО «Экологический Центр» (Покупець, РФ) з 08.07.2015 по 04.09.2015 (59 днів) на суму - 3 000,00 дол. США. Таким чином, за результатами перевірки ТОВ «Одеський дельфінарій» встановлено порушення: ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», в частині не дотримання законодавчо встановлених термінів розрахунків у сумі 90 000,00 дол. США за контрактом від 31.10.2014 №1, у сумі 25 000,00 дол. США за контрактом від 16.12.2014 №2 укладеними з компанією - нерезидентом TOO «Немо Казахстан» (Республіка Казахстан) та у сумі З 000,00 дол. США за контрактом від 02.03.2015 №3 укладеному з компанією - нерезидентом ООО «Экологический Центр» (Росія).

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню.

У доповненні до позовної заяви від 30 листопада 2017 року позивач зазначив, що твердження представника відповідача про належне вручення направлень на проведення перевірки та копії наказу директору ТОВ «Одеський дельфінарій» не відповідають дійсності та не підтверджуються матеріалами справи, а отже відсутні докази належного сповіщення відповідача про проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

У судовому засіданні 23.01.2018 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача адміністративний позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Складення повного судового рішення відкладено у судовому засіданні 23.01.2018р. на підставі ст.243 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази та заслухавши їх пояснення, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що у період з 23.05.2017 року до 29.05.2017 року на підставі Наказу від 23.05.2017 №1618 та направлення від 23.05.2017 №1925/14-02 виданих Головним управлінням ДФС в Одеській області, згідно з п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями та у відповідності до інформації зазначеної в листах ПАТ «БАНК ВОСТОК» від 06.03.2015 №07/787, від 09.04.2015 №07/1387, від 07.08.2015 №07/3808, головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок фінансових операцій управління аудиту Головного управління ДФС в Одеській області ОСОБА_4 проведено документальну позапланову виїзну перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський дельфінарій» (код ЄДРПОУ 34598729) з питань дотримання вимог валютного законодавства за період діяльності з 24.11.2014 по дату закінчення документальної позапланової виїзної перевірки.

Судом встановлено, що направлення на проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 23.05.2017 року №1925/14-02 для ознайомлення та копію Наказу від 23.05.2017 №1618 вручено 23.05.2017 під розписку директору ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» ОСОБА_5, що підтверджується відповідними відмітками (підписом) директора ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» на вказаних документах.

За результатами перевірки ТОВ «Одеський дельфінарій» складено акт від 06.06.2017 року №528/15-32-14-02/39398729, відповідно до висновків якого встановлено порушення: ст.1 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями, в частині не дотримання законодавчо встановлених термінів розрахунків у сумі 90 000,00 дол. США за контрактом від 31.10.2014 №1, у сумі 25 000,00 дол. США за контрактом від 16.12.2014 №2 укладеними з компанією - нерезидентом ТОО «Немо Казахстан» (Республіка Казахстан) та у сумі 3 000,00 дол. США за контрактом від 02.03.2015 №3 укладеному з компанією – нерезидентом ООО «Экологический Центр» (Росія); ст.1 Указу Президента України від 18.06.1994 року № 319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення на Україну валютних цінностей, які належать резиденту України та незаконно знаходяться за її межами», ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» та Наказу Міністерства фінансів України від 25.12.1995 року № 207 в частині неподання Декларацій про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.04.2015, 01.07.2015, 01.10.2015, 01.01.2016, 01.04.2016 року.

Судом встановлено, що акт від 06.06.2017 року було направлено на адресу відповідача 06.06.2017 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями фіскального чеку з доказами поштового відправлення та описом-вкладення з відповідними відмітками органу поштового зв’язку.

Відповідно до листа Центру поштового зв’язку №1 ПАТ «Укрпошта» від 05.07.2017 року №08-04-666 про надходження до 14 відділення поштового зв’язку експрес відправлення з рекомендованим повідомленням №6504406426580 від 06.06.2017 року було повідомлено секретаря ТОВ «Одеський дельфінарій 08.06.2017 року та 12.06.2017 року.

11 липня 2017 року на підставі оскаржуваного акту перевірки від 06.06.2017 року Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0018541402 на загальну суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1626738,19 грн.

Вищезазначене податкове повідомлення-рішення було направлено на адресу ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» 11.07.2017 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями фіскального чеку та опису вкладення.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відмітками органу поштового зв’язку, вищезазначені акт та податкові повідомлення рішення були повернуті на адресу відправника за закінченням терміну зберігання.

Як вбачається з акту перевірки та не заперечується представником позивача, ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» за перевіряємий період було укладено низку зовнішньоекономічних контрактів, а саме (за даними Акту перевірки):

За умовами контракту 31.10.2014 №1 з компанією – нерезидентом ТОО «Немо Казахстан» Продавець продає, а Покупець купує товар, а саме: збірна металева конструкція спортивно-розважального комплексу дельфінарію з чорного металу (б/у). Ціна товару визначається в Специфікаціях до контракту. Умови постачання – DAP – Алматы. Оплата товару здійснюється на підставі рахунків-фактури, але не пізніше 90 денного терміну з дня поставки. Контракт діє до повного виконання зобов’язань сторонами.

На виконання зазначених умов ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» було відвантажено товар по наступним МД: 24.11.2014 №500060006/2014/003577 на суму 25 000,00 дол. США, що на дату оформлення становить 377 406,00 грн. (граничний термін надходження валютної виручки – 22.02.2015); 24.11.2014 №500060006/2014/003576 на суму 25 000,00 дол. США, що на дату оформлення становить 377 406,00 грн. (граничний термін надходження валютної виручки – 22.02.2015); 24.11.2014 №500060006/2014/003575 на суму 40 000,00 дол. США, що на дату оформлення становить 603 849,60 грн. (граничний термін надходження валютної виручки – 22.02.2015).

Валютна виручка надійшла на валютний поточний рахунок ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» №26009010127108 відкритий в ПАТ «БАНК ВОСТОК» в сумі 120 000,00 дол. США, у т.ч.: 10.07.2015 – 59 476,42 дол. США (1 306 801,69 грн.); 20.07.2015 – 23 986,00 дол. США (527 372,67 грн.); 10.08.2015 – 36 537,58 дол. США (805 273,32 грн.), у тому числі 6537,58 дол. США у рахунок погашення заборгованості по МД від 24.11.2014 №500060006/2014/003575.

Відповідно до умов контракту від 16.12.2014 №2 з компанією – нерезидентом ТОО «Немо Казахстан» Продавець продає, а Покупець купує товар: транспортний засіб марки FRUEHAUF CRANE, 1995, р.в. шасі (кузов, рама) - №435393/3200 SW767640. Ціна товару визначається в Специфікаціях до контракту. Умови постачання – DAP – Алматы. Оплата товару здійснюється на підставі рахунків-фактури, але не пізніше 90 денного терміну з дня поставки. Контракт діє до повного виконання зобов’язань сторонами.

На виконання умов контракту від 16.12.2014 №2 ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» було відвантажено товар за МД від 19.12.2014 №500110000/2014/100166 на суму 25 000,00 дол. США, що на дату оформлення становить 394 212,42 грн. (граничний термін надходження валютної виручки – 19.03.2015).

Валютна виручка надійшла на валютний поточний рахунок ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» №26009010127108 відкритий в ПАТ «БАНК ВОСТОК» в сумі 25 000,00 дол. США, у т.ч.: 11.08.2015 – 13 023,42 дол. США (287 030,85 грн.); 29.06.2016 – 11 976,58 дол. США (298 012,39 грн.).

У відповідності до умов контракту від 02.03.2015 №3 між ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» та компанією – нерезидентом ООО «Экологический Центр» Продавець продає, а Покупець купує товар: сбірно-роздрібна конструкція тераріуму (б/у). Ціна товару визначається в Специфікаціях до контракту. Умови постачання – DAP – Голубицкая. Оплата товару здійснюється на підставі рахунків-фактури, але не пізніше 90 денного терміну з дня поставки. Контракт діє до повного виконання зобов’язань сторонами.

На виконання зазначених умов ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» було відвантажено товар за МД від 08.04.2015 №500060006/2015/2214 на суму 3 000,00 дол. США, що на дату оформлення становить 70 518,10 грн. (граничний термін надходження валютної виручки – 07.07.2015)ю

Валютна виручка надійшла на валютний поточний рахунок ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» №26009010127108 відкритий в ПАТ «БАНК ВОСТОК» в сумі 3000,00 дол. США, у т.ч. 04.09.2015 – 3000,00 дол. США (66 046,72 грн.).

Не погоджуючись з актом перевірки від 06.06.2017 року та податковим повідомленням-рішенням від 11.07.2017 року №0018541402 позивач звернувся з даним адміністративним позовом.

Перевіряючи обґрунтованість встановлених порушень, які покладені суб’єктом владних повноважень в основу прийнятого податкового повідомлення-рішення, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Як встановлено судом ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» порушено ст.1 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», в частині не дотримання законодавчо встановлених термінів розрахунків у сумі 90 000,00 дол. США за контрактом від 31.10.2014 №1, у сумі 25 000,00 дол. США за контрактом від 16.12.2014 №2 укладеними з компанією - нерезидентом ТОО «Немо Казахстан» (Республіка Казахстан) та у сумі 3 000,00 дол. США за контрактом від 02.03.2015 №3 укладеному з компанією – нерезидентом ООО «Экологический Центр» (Росія).

Вказані порушення підтверджуються листами ПАТ «Банк Восток» від 07.08.2015р., від 06.03.2015р., від 09.04.2015р. з інформацією про виявлені факти порушень чинного законодавства (ненадходження в законодавчо встановлені строки виручки, товарів, об’єкта лізингу за певні періоди). Вчинення цих порушень та дані, викладені в Інформаційних довідках Банка, суми валютних надходжень з порушенням строків, тощо не заперечується та не спростовано ТОВ «Одеський дельфінарій».

Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті при проведенні суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності експортно-імпортних операцій встановлено Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994р. № 185/94-ВР (в редакції чинній у перевіряємий період).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" із змінами та доповненнями (далі - Закон №185/94-ВР) імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

У зв'язку з набранням чинності з 17.11.2012 р. Закону України від 06.11.2012 р. №5480-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок" постанови Правління Національного банку України від 16.11.2012 р. №475 "Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті" (далі - Постанова №475), внесено зміни до Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", відповідно до яких, Національному банку України надано право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що встановлені частиною першою статті 1 та 2 Закону № 185.

При цьому відповідно до ст.1. Постанови Правління НБУ від 20.08.2014 № 515 «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України» установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Згідно з ст. 9 Постанови, вона набирає чинності з 21 серпня 2014 року і діє до 21 листопада 2014 року.

Відповідно до ст.1. Постанови Правління НБУ від 20.11.2014 № 734 «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України»установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Згідно з ст. 9 Постанови, вона набирає чинності з 22 листопада 2014 року і діє до 02 грудня 2014 року.

Постановою Правління Національного банку України від 01.12.2014 р. №758, яка набрала чинності 03 грудня 2014 року і діяла до 03 березня 2015 року включно, установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" №185/94-ВР від 23.09.1994 року порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожен день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Якщо перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених строків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням форс-мажорних обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору.

Проте, в матеріалах даної справи відсутні належні та допустимі докази наявності відповідного висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку (Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) щодо подовження термінів розрахунків за зазначеними контрактами, що стали предметом перевірки, як і не міститься доказів виникнення по них форс-мажорних обставин.

Враховуючи вищевикладене та у відповідності до розрахунку пені за перевищення нормативних строків надходження валюти сума нарахованої податковим органом пені складає 1626738,19 грн.

Зважаючи на відсутність вищеназваних доказів та беручи до уваги факт несвоєчасності зарахування виручки в іноземній валюті суд дійшов висновку про порушення позивачем вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», що відповідно свідчить про правомірність податкового повідомлення - рішення від 11 липня 2017 року №0018541402, винесеного ГУ ДФС в Одеській області.

Суд не бере до уваги посилання представника позивача на неналежне направлення акту перевірки від 06.06.2017 та оскаржуваного податкового повідомлення рішення від 11.07.2017 року, оскільки зазначене спростовується наявними в матеріалах справи доказами надіслання цих документів поштою з описом-вкладення на адресу позивача.

Позивач просить суд скасувати акт про результати перевірки від 06.06.2017 року №528/15-32-14-02/34598729.

З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити, що сам по собі акт перевірки та його висновки не має і не може мати для платника податків будь-яких правових наслідків. Акт перевірки не встановлює ніяких вимог чи обов'язкових правил поведінки для платника податків, фіксує факт проведення перевірки та її результати та є підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення, отже не може порушувати права та інтереси платника податків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.ч.1.2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У відповідності до частини 2 цієї статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що аргументи, наведені позивачем під час розгляду адміністративної справи, не знайшли об’єктивного підтвердження та не дають адміністративному суду підстав для формування висновків, які б спростовували правову позицію відповідача, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ДЕЛЬФІНАРІЙ» необхідно відмовити повністю.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України (в чинній редакції) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскаржуване повідомлення-рішення відповідає наведеним критеріям, є законним та обґрунтованим, тому скасуванню не підлягає за позовом ТОВ «Одеський дельфінарій».

Керуючись ст.ст. 139, 241, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Одеський дельфінарій” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування акту перевірки та податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 02.02.2018 року.

Суддя М.М. Аракелян

.