
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
02 лютого 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/438/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області до відділу освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, загальноосвітня школа I-III ступенів сел. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області до відділу освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, загальноосвітня школа I-III ступенів сел. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року адміністративний позов було залишено без руху для усунення недоліків, шляхом надання до суду документа про сплату судового збору за подання до адміністративного суду суб’єктом владних повноважень позовної заяви, яка має дві вимоги немайнового характеру, адміністративного позову оформленого у відповідності до вимог, встановлених статтею 106 КАС України та доказів направлення його копії відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, - загальноосвітньої школи I-III ступенів селища Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області.
24 березня 2017 року позивачем надано уточнений адміністративний позов та докази сплати судового збору.
Після усунення недоліків ухвалою суду від 27 березня 2017 року відкрито провадження в справі за адміністративним позовом керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області до відділу освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, загальноосвітня школа I-III ступенів Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що під час вивчення Попаснянським відділом Лисичанської місцевої прокуратури стану додержання земельного законодавства встановлено відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів сел. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області, яка розташована за адресою: 93314, Луганська область, Попаснянський район, с. Лисичанський, вул. Ворошилова, буд. 17А.
Зазначений факт підтверджується листами відділу Держгеокадастру у Попаснянському районі Луганської області від 28.02.2017 № 10-28-99,3-35/2-17, відділу освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області від 10.02.2017 № 72-17 та Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району від 02.03.2017 № 257.
Відповідно до інформації, наданої Малорязанцівською селищною радою, площа земельної ділянки під загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів сел. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області складає 1,1911 га, кадастровий номер відсутній, та знаходиться в межах населеного пункту сел. Лисичанський. Відповідно до вимог чинного законодавства зазначена земельна ділянка повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов'язковою державною реєстрацією цього права.
Бездіяльність відповідачів підтверджується листами відділу освіти райдержадміністрації від 03.03.2017 № 133-17 та Малорязанцівською селищною радою від 02.03.2017 № 257.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, раніше надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника та додатково заначив, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок під школу, знаходиться на стадії виготовлення, про що надано договір, платіжне доручення та акт приймання-здачі виконаної послуги (ОСОБА_1 2, арк. спр. 24-25,26-30, 43-44). Крім того, раніше надав клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду з огляду на те, що позивачем подано позов 07.03.2017 з порушення строку звернення до суду, тому як прокурора Попаснянського району було проінформовано про факт використання земельної ділянки школою без правовстановлюючих документів ще 05.06.2015, а тому позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду. Також, відповідач, Попаснянська районна військово-цивільна адміністрація Луганської області зазначає, що у прокуратури відсутні повноваження щодо звернення до суду з даним адміністративним позовом тому як прокурор не набув статусу позивача щодо звернення з позовними вимогами про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання відділ освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів в розумінні частини другої статті 60 КАС (в редакції яка діяла до 15 грудня 2017 року). (арк.спр. 95-96).
Заступником керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області надано до суду заперечення на клопотання представника Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області щодо позовної давності (арк.спр. 107-109) в якому зазначено, що сам факт відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою не був підставою для ініціювання судового розгляду шляхом подання до суду відповідної позовної заяви. У даному випадку підставою для звернення до суду є саме встановлення бездіяльності суб’єкта владних повноважень, яка полягає у невжиті заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою, дане порушення є тривалим і має місце на час розгляду справи. Крім того, Лисичанська місцева прокуратура дізналась про бездіяльність відповідачів, з листа відділу освіти Попаснянської райдержадміністрації від 10.02.2017 № 72-17, отже на думку позивача, на час подання позовної заяви строк звернення до суду не сплинув.
В судовому засіданні 06 квітня 2017 року представник Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області надав заперечення на адміністративний позов (арк.спр. 111-116) в яких зазначив, що протягом 2013-2017 років бюджетних запитів на виділення додаткових асигнувань для оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки по закладам освіти до управління фінансів не надходило проте, Попаснянська РДА мала фінансову можливість здійснити оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою сел. Лисичанського, відділ освіти мав звертатись з бюджетним запитом до місцевого фінансового органу а не до голови райдержадміністрації. Листи до голови райдержадміністрації не є бюджетними запитами а тому не можуть служити як доказ бездіяльності райдержадміністрації.
Заступником керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області 17.08. 2017 подано до суду пояснення на заперечення представника Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (ОСОБА_1. 2 арк.спр.2-4) в яких зазначено , що факт не виділення коштів з районного бюджету на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом підтверджується листами відділу освіти Попаснянської райдержадміністрації від 03.03.2017 № 133-17. Зазначив, що факт відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою сел. Лисичанського відповідачем не оспорюється, крім того даний факт підтверджується інформацією від Держгеокадастру у Попаснянському районі та відділу освіти Попаснянської райдержадміністрації.
Представник третьої особи на стороні відповідача – Загальноосвітня школа І-ІIІ ступенів с. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без участі та визнання вимог в повному обсязі (ОСОБА_1 2 арк. спр. 70).
Ухвалами суду від 06.04 2017, 04.07. 2017, 17.08.2017, 23.10. 2017, провадження у справі зупинялось.
Ухвалами суду від 04.07.2017, 17.08.2017, 23.10.2017, 19.12.2017 провадження у справі поновлювалось.
Ухвалою суду від 19.12.2017 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 19.12.2017 у зв’язку з неявкою відповідача відкладено розгляд справи на 02.02.2018.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII “Перехідні положення” КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною третьою статті 3 КАС України закріплено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною третьою статті 205 КАС України у разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини дев’ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом "а" частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Судом установлено, що відповідач – відділ освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області зареєстрований як юридична особа, відповідно Положення про відділ освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 15.08.2016 № 300 відділ підпорядковується райдержадміністрації та Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації, а також має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки (ОСОБА_1 1, арк.спр.63-66).
Згідно з вищезазначеним Положенням відділ відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює управління навчальними закладами, що знаходяться в межах району і належать до сфери управління райдержадміністрації, та координації діяльності цих навчальних закладів також здійснює керівництво роботою навчальних закладів, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Також, судом установлено, що загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Лисичанського Попаснянського району Луганської області, зареєстрована в якості юридичної особи, (ОСОБА_1 1 арк.спр. 62) відповідно до пункту 1.3 Статуту має, печатку, штамп, ідентифікаційний код, самостійний баланс, кутовий штамп (ОСОБА_1 1 арк.спр. 54-61).
Згідно з пунктом 5.1 5.3 5.5. Статуту матеріально - технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони.
Для забезпечення навчально - вихованого процесу база закладу освіти складається із навчальних кабінетів, майстерень, спортивного залу, бібліотеки, комп'ютерного кабінету, їдальні, приміщенням для інженерно-технічного та навчально-допоміжного персоналу тощо.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України “Про землеустрій” встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Судом установлено, що відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Попаснянському районі Луганської області від 28.02.2017 № 10-28-99.3-35/2-17 на земельна ділянку розташовану в сел. Лисичанське, по вул. Ворошилова, 17А, правовстановлюючі документи під навчальним закладом не оформлювались. Земельна ділянка не зареєстрована в Державному земельному кадастрі, кадастровий номер не присвоювався, площа земельної ділянки не відома (ОСОБА_1 1 арк.спр.17).
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-VI (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Лисичанською місцевою прокуратурою Луганської області перевірено стан належного оформлення земельної ділянки під загальноосвітньою школою I-III ступенів Попаснянської районної ради Луганської області, направлено відповідні запити до Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району Луганської області, відділу освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області та Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області.
Згідно листа Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району Луганської області від 02.03.2017 № 257 встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться під загальноосвітньою школою I-III ступенів с. Лисичанського належить до комунальної форми власності, розташована в межах населеного пункту с. Лисичанського по вул. Ювілейній 17А.
Відділ освіти Попаснянської районної адміністрації із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки або технічної документації у 2015-2017 роках до селищної ради не звертався, правовстановлюючі документи на зазначену земельну ділянку не оформлювались, кадастровий номер не присвоювався, орієнтована площа земельної ділянки 1,1911 га. (ОСОБА_1 1 арк.спр. 13).
Попаснянська районна ради Луганської області листами від 10.02.2017 № 72-17 та від 03.03.2017 № 133-17 підтвердив, що земельна ділянка під загальноосвітньою школою I-III ступенів с. Лисичанського використовується без оформлення правовстановлюючих документів та відділ освіти і загальноосвітня школа I-III ступенів протягом 2015-2017 років не звертались до Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району Луганської області з клопотанням щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації на земельну ділянку а також відділ освіти не звертався до голови районної державної адміністрації, з клопотанням щодо виділення коштів на розробку проекту землеустрою або технічної документації під зазначеним навчальним закладом (ОСОБА_1 1 арк.спр. 12,33).
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р “Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади”, яким зобов’язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачами правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів с. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області було прямо передбачено розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідачем відділом освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області надано до суду договір від 17.07.2017 № 146 про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в комунальну власність, акт приймання-здачі виконаної послуги в цілому від 11.09.2017 (Том2 арк. спр.17,19-20).
З огляду на те, що відповідачем вжиті заходи щодо, оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльність відповідачів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Попаснянської районної ради Луганської області задоволенню не підлягають.
Натомість, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов’язання відповідачів вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів с. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області площею 1, 1911 га в межах населеного пункту селища Лисичанське Попаснянського о району Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов’язковій державній реєстрації відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Перший відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі (ОСОБА_1 2 арк.спр. 71).
В силу статі 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Щодо посилання другого відповідача на те, що у прокуратури відсутні повноваження щодо звернення до суду з даним адміністративним позовом суд зазначає наступне.
Особливості звернення до адміністративного суду прокурора передбачені статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України(чинній з 15.12.2017). Так, згідно з частиною 4 цієї статті прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
На момент подання даного позову діяла стаття 60 Кодексу адміністративного судочинства України (чинна до 15.12.2017), якою було визначено, що прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Водночас абзацом 3 частини другої статті 60 КАС України передбачено, що прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Обґрунтовуючи підстави для здійснення представництва інтересів держави у цій справі, заступник керівника Лисичанської місцевої прокуратури посилається на те, що в даному випадку земельна ділянка на якій розташована загальноосвітня школа повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов’язковою державною реєстрацією цього права.
У зв’язку з тим, що відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства, звертатися до суду з позовом про оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів с. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області, дана позовна заява подана прокурором, який набув статусу позивача.
З огляду на викладене та враховуючи наведення прокурором обґрунтованих підстав для здійснення представництва в суді інтересів держави, суд доходить висновку, що при зверненні до адміністративного суду прокурором дотримано приписи статті 23 Закону України «Про прокуратуру», статті 60 КАС України (чинній у редакції до 15.12.2017) на момент подання позову так і статті 53 КАС України в редакції чинній з 15.12.2017.
Доводи відповідача, що Лисичанською місцевою прокуратурою Луганської області пропущено строк на звернення до суду з позовом, суд вважає необґрунтованими, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначалось судом раніше, одною з вимог прокуратури є визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень, яка полягає у невжиті заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою, дане порушення є тривалим і має місце на час розгляду справи. Крім того, Лисичанська місцева прокуратура дізналась про бездіяльність відповідачів, з листа від відділу освіти Попаснянської райдержадміністрації від 10.02.2017 № 72-17 та листа Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району Луганської області від 02.03.2017 № 257.
З позовною заявою заступник керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області до відділу освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, загальноосвітня школа I-III ступенів сел. Лисичанського Попаснянської районної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії звернувся в березні 2017 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Уточнені позовні вимоги заступника керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області задовольнити частково.
Зобов’язати Відділ освіти Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під загальноосвітньою школою I-III ступенів Попаснянської районної ради Луганської області в межах населеного пункту селища Лисичанський Попаснянського району Луганської області
В іншій частині уточнених позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_1