
Справа № 234/18177/17
Провадження № 2-а/234/76/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі судді Пікалової Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Романенко К.П.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження адміністративну справу № 234/18177/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
29.11.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.
Згідно позову, ОСОБА_2 є пенсіонером за віком та з 11.10.2016 року перебуває на обліку в УПФУ у м. Краматорську. Вона постійно проживає та зареєстрована за адресою: м. Краматорськ, вул Весняна, 3. З серпня 2017 року їй припинили виплачувати пенсію. 30.08.2017 року вона звернулася до УПФУ у м. Краматорську з листом щодо вказання причини не виплати пенсії та поновлення її виплати. В вересні 2017 року вона отримала відмову від 14.09.2017 року. Їй 81 рік, за віком вона є непрацездатною, пенсіє – єдиний її дохід. Просить суд її права захистити, зобов’язавши відповідача поновити виплату йому пенсії з серпня 2017 року.
В судове засідання позивачка не з’явилася, надала заяву про слухання справи у її відсутність. оскільки за станом здоров’я не має можливості приймати участь у судовому засіданні. Позовні вимоги просить задовольнити.
Представник позивачки в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, повісткою. 14.12.2017 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що позов є не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав: 12.10.2016 року ОСОБА_2 звернулась до управління з заявою про запит пенсійної справи з Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області. Надала заяву про запит пенсійної справи, копію паспорта з реєстрацією у м.Краматорську з 11.10.2016 року, копію довідки про присвоєння реєстраційного номера платника податків та заяву про отримання пенсійних виплат в банківській установі «Приватбанк». З 01.05.2016 ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ у м. Краматорську Донецької області як одержувач пенсії за віком. 10.03.2017 року ОСОБА_2 особисто надала до УПФУ у м. Краматорську Донецької області заяву, копію рішення УПтСЗН Краматорської міської ради від 07.03.2017 № 43 про скасування дії довідки ВПО та довідку про реєстрацію місця проживання особи від 10.03.2017 № 01.1-24/1592. З 01.08.2017 припинено виплату пенсії ОСОБА_2 в управлінні УПФУ у м. Краматорську Донецької області за результатами проведеного інформаційного обміну з УПтСЗН Краматорської міської ради. Довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупован території України або району проведення антитерористичної операції, видану структурний підрозділом з питань соціального захисту населення за місцем проживання надано не було. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав, тому, особа, яка прописалась на контрольованій території України, після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною. Згідно ч.1 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до ч.3 ст.4 Закон № 1706 громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до п.1 постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509, та виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України". У зв’язку з тим, що позивач згідно паспортних даних зареєструвалася у м.Краматорську 11.10.2016, тобто після початку АТО, вона вважається внутрішньо переміщеною особою, а тому на неї розповсюджується вимоги законодавства як до ВПО, а саме: перевірка фактичного місця проживання. Для поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 необхідно звернутись особисто в органи Пенсійного фонду за місцем реєстрації в якості переселенця та надати необхідні документи, в т. ч. довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для поновлення виплати пенсії. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматись на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами міських рад. Після надання необхідних документів та отримання рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам буде прийняте рішення щодо призначення (відновлення) виплати пенсії ОСОБА_2 Станом на 15.01.2018 ОСОБА_2 за поновленням виплати пенсії не зверталась. Щодо порушення конституційних прав позивача управління зазначає, що відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Крім того, постанова КМУ від 08.06.2016 № 365 є чинною, неконституційною не визнавалась, а тому обов’язкова до виконання. З урахуванням викладеного, управління вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
Суд, вислухваши представника позивача, дослідивши доводи позову та заперечення відповідача, надані сторонами докази, вважає, позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2, вул Весняна, 3, що підтверджується копією паспорта.
Згідно копії пенсійного посвідчення серії АІІ № 483874, виданого 25.04.1996 року, ОСОБА_2 з 1986 року отримує пенсію за віком, довічно.
Станом на даний час виплата пенсії ОСОБА_2, припинена з серпня 2017 року, не поновлювалася.
Відповідно до відповіді УПФУ у м. Краматорську від 14.09.2017 року № 167/т-02-01-08. виплату пенсії було припинено з 01.08.2017 року в УПФУ у м. Краматорську за результатами проведеного інформаційного обміну з УПтСЗН Краматорької міської ради. Для поновлення пенсії ОСОБА_2 необхідно особисто звернутися в органи УПФУ за місцем реєстрації в якості ВПО та надати всі необхідні документи, в тому числі ї довіду про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та заяву про отримання пенсійних виплат через банківську установу «Ощадбанк».
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи ) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб’єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення ( перерахунку ) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Згідно ст.46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
З огляду на положення ч.1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
До того ж, відповідно до статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 46 Конституції України).
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Суд, не приймає до уваги посилання відповідача на ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав, тому, особа, яка прописалась на контрольованій території України, після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною. Оскільки на момент перебування на обліку позивача в УПФУ у м. Краматорську, а саме: з 11.10.2016 року, ст 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706 діє в новій редакції на підставі Закону № 921-VIII від 24.12.2015 - внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. В даній редакції не має поняття «особа, яка прописалась на контрольованій території України, після початку антитерористичної операції, вважається внутрішньо переміщеною».
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а саме: поновленню виплати пенсії з серпня 2017 року.
Відповідно до ст 139 КАС України з відповідача підлягають стягненню на користь держави судові витрати в сумі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 19, 241-246, 255, 295 КАС України, Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,«Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії за віком, починаючи з серпня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі - Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області в доход держави в особі Державної судової адміністрації України ( 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5), отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 640 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Н.М.Пікалова