Постанова № 71979046, 30.01.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
727/4543/17
Номер документу
71979046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/4543/17 Головуючий у 1-й інстанції: Смотрицький В.Г.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

30 січня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернівецької міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 (далі - позивач 1, 2) до Чернівецької міської ради (далі - відповідач) про визнання незаконнимии та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

Позивачі 15.05.2017 звернулись до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом в якому просили:

- визнати протиправним та скасувати рішення міської ради VII скликання від 31.10.2016 №462 "Про утворення управлінського органу наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту комунального підприємства КП "Чернівціспецкомунтранс";

- визнати протиправним та скасувати рішення міської ради від 10.04.2017 №647 "Про Наглядові ради комунальних підприємств".

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02.11.2017 позов задоволено повністю.

Визнано протиправними та скасовано:

- Рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 31.10.2016 № 462 "Про утворення управлінського органу наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту комунального підприємства КП "Чернівціспецкомунтранс";

- Рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 № 647 "Про Наглядові ради комунальних підприємств".

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що 31.10.2016 Чернівецькою міською радою 15 сесії VІІ скликання прийнято рішення № 462 "Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції Статуту міського комунального підприємства КП "Чернівціспецкомунтранс", яке регулює діяльність і порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів на комунальних підприємствах.

10.04.2017 Чернівецькою міською радою 26 сесії VІІ скликання прийнято рішення № 647 "Про Наглядові ради комунальних підприємств", яким визначено критерії, відповідно до яких утворення Наглядової ради на комунальному підприємстві м. Чернівців, затверджено Порядок організації діяльності та ліквідації Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців, вимоги до незалежних членів Наглядової ради та виключну компетенцію Наглядової ради комунальних підприємств.

Для підготовки рішення № 647 від 10.04.2017 розпорядженням Чернівецького міського голови № 9-р від 10.01.2017 була створена робоча група з вивчення питання щодо утворення Наглядових рад, до якої були залучені депутати міської ради, посадові особи місцевого самоврядування, громадські діячі. До складу цієї групи була включена і позивачка ОСОБА_4 Як встановлено судом І інстанції, робоча група підготувала проект рішення "Про Наглядові ради комунальних підприємств", який був внесений у встановлений законом термін на розгляд міської ради, однак під час обговорення цього питання було внесено більше 40 поправок до проекту рішення.

Не погоджуючись з такими рішеннями позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані рішення прийняті всупереч вимогам Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ГК України, в основу яких (зокрема, права створення наглядових рад та пов'язаних із цим процедур) покладено повноваження, які не належать відповідачу Чернівецькій міській раді.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об'єктами державної та комунальної власності" від 02.06.2016 № 1405-VІІІ (далі - Закон № 1405-VІІІ) внесено зміни до ч.2 ст.78 ГК України, відповідно до якої органами управління комунального унітарного підприємства є: керівник підприємства, який призначається (обирається) органом, до сфери управління якого належить підприємство, або наглядовою радою цього підприємства (у разі її утворення) і є підзвітним органу, який його призначив (обрав); наглядова рада підприємства (у разі її утворення), яка в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.

Пунктом 2 ч. 7 ст. 78 ГК України передбачено, що Наглядова рада комунального унітарного підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство. Критерії, відповідно до яких утворення Наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим, а також порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів Наглядової ради затверджуються рішенням відповідної місцевої ради.

Відповідно до ст. 78-1 ГК України до компетенції Наглядової ради комунального підприємства відноситься надання згоди на вчинення господарських зобов'язань посадовим особам комунального підприємства виключно у випадку, якщо ця особа є заінтересованою у вчиненні господарського зобов'язання. В такому випадку особа, яка є заінтересованою у вчиненні господарського зобов'язання, повинна протягом трьох робочих днів з моменту виникнення у неї заінтересованості, але до вчинення господарського зобов'язання, подати на розгляд наглядової ради: 1) проект господарського зобов'язання із зазначенням вартості одиниці товару або послуг, якщо вона передбачена господарським зобов'язанням, і загальної суми господарського зобов'язання; 2) інформацію із зазначенням ознаки заінтересованості особи у вчиненні господарського зобов'язання.

Наглядова рада комунального унітарного підприємства протягом 10 робочих днів з дня отримання інформації, приймає одне з таких рішень: 1) про надання згоди на вчинення відповідного господарського зобов'язання; 2) про відмову у вчиненні відповідного господарського зобов'язання; 3) про передачу питання на розгляд органу, до сфери управління якого належить комунальне унітарне підприємство.

Положенням п. 7 ст. 78 ГК України передбачено, що Наглядова рада підприємства (у разі її утворення) в межах компетенції, визначеної статутом підприємства та законом, контролює і спрямовує діяльність керівника підприємства.

Згідно з п. 30-1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов'язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді.

Пунктом 6 рішення № 647 "Про Наглядові ради комунальних підприємств" та п. 4.1 додатку 2 "Порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців", затвердженого вказаним рішенням, визначено, що рішення про утворення Наглядових рад приймається Чернівецькою міською радою, при цьому, суд І інстанції вірно зазначив, що вказані пункти прямо порушують вимоги ст. 78 ГК України, якою не передбачено повноважень Чернівецької міської ради перебирати на себе повноваження по створенню Наглядових рад, а лише встановлено компетенцію щодо затвердження: 1) критеріїв, відповідно до яких утворення Наглядової ради комунального унітарного підприємства є обов'язковим; 2) порядку утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів; 3) порядку призначення членів Наглядової ради.

Крім того, з наведеного слідує, що міська рада, перед тим, як утворювати Наглядову раду на комунальному підприємстві, спочатку повинна була визначити критерії та затвердити Порядок утворення Наглядової ради, а не визначати це в подальшому після прийняття рішення, тому зазначене рішення прийнято передчасно та з порушенням вимог законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Разом з тим, п. 2 рішення Чернівецької міської ради від 31.10.2016 № 462 "Про утворення управлінського органу Наглядової ради на комунальних підприємствах та затвердження нової редакції Статуту міського комунального підприємства КП "Чернівціспецкомунтранс" вказано, що порядок утворення, організації діяльності та ліквідації Наглядової ради та її комітетів, порядок призначення членів Наглядової ради визначається особливостями організаційної структури та специфікою діяльності відповідного підприємства і затверджується в Статуті підприємства, що суперечить п. 30-1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки повноважень щодо створення наглядових рад не відносяться за цим Законом до компетенції Чернівецької міської ради.

Згідно рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 № 647 (додаток 3 "Виключна компетенція Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців") до виключної компетенція Наглядової ради комунального підприємства відноситься: визначення розміру, джерел утворення та порядок використання капіталу Підприємства; прийняття рішення про відчуження або придбання за одним договором або декількома пов'язаними договорами товарів або іншого майна, балансова вартість якого перевищує 50 мінімальних заробітних плат (п. 5 Додатку 3); прийняття рішення про передачу або отримання в оренду, інше оплатне користування товарів або майна, балансова вартість якого перевищує 50 мінімальних заробітних плат (п. 6 Додатку 3); прийняття рішення про передачу Підприємством у безоплатне користування третім особам товарів або іншого майна, балансова вартість якого перевищує 2 мінімальних заробітних плат (п. 7 Додатку 3); прийняття рішення про виконання або замовлення робіт або надання послуг, ринкова вартість яких перевищує 50 мінімальних заробітних плат (п. 8 Додатку 3).

Отже, вказаними пунктами додатку 3 "Виключна компетенція Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців" порушено вимоги господарського законодавства, якими не передбачено повноважень Наглядових рад здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій. При цьому, судом І інстанції вірно встановлено, що надання таких повноважень Наглядовій раді комунального підприємства безпосередньо підміняє функції керівника підприємства та суперечить ч.4 ст. 63 ГК України.

Згідно ч.2 ст.65 ГК України власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Відповідно до п. 1 ст. 12 Закону № 280/97-ВР міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста, а тому міська рада не уповноважена визначати без його згоди участь в комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради комунального підприємства.

При цьому, суд І інстанції вірно вказав на те, що п. 5.5.1 додатку 2 рішення № 647 від 10.04.2017 до складу конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради включається Чернівецький міський голова.

Крім того, п. 5.5.1 не співвідноситься з пунктом 5.6.1., в якому визначаються документи для подання представників міського голови до конкурсної комісії, оскільки від міського голови представники не делегуються, а він особисто входить до конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради.

В розділі 5 додатку 2 рішення № 647 від 10.04.2017 "Процедура утворення конкурсної комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради" невизначено порядок обрання голови та секретаря комісії з відбору незалежних членів Наглядової ради.

Також судом І інстанції вірно вказано, що в додатку 4 "Вимоги до незалежних членів Наглядової ради комунального підприємства, заснованого на комунальній власності територіальної громади м. Чернівців" до рішення № 647 від 10.04.2017 з переліку вимог до незалежних членів наглядової ради виключена вимога: "не є депутатом місцевих рад, службовцем органів місцевого самоврядування, членом виконавчого комітету міської ради", однак прийняття такого рішення закладає потенційний конфлікт інтересів, оскільки у випадку обрання до Наглядової ради депутата міської ради (як "незалежного" члена Наглядової ради) він, як депутат місцевої ради, буде представляти інтереси засновника - міської ради.

Пунктом 10 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, проте, всупереч наведеному, рішенням № 647 від 10.04.2017 до повноважень Наглядової ради віднесено обрання та припинення повноважень Виконавчого директора (як керівника підприємства, оскільки за статутами комунальних підприємств не передбачено утворення Дирекції як керівного органу, і відповідно посад Генерального, Виконавчого тощо директорів, а одноособового керівника - Директора).

Інших аргументів, які б заслуговували на увагу чи впливали на правову кваліфікацію спірних правовідносин апеляційна скарга не містить.

Таким чином, колегія судді погоджується з висновками суду І інстанції та вважає, що рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 31.10.2016 № 462 "Про утворення управлінського органу наглядової ради на комунальних підприємствах міста та затвердження нової редакції статуту комунального підприємства КП "Чернівціспецкомунтранс" та рішення Чернівецької міської ради від 10.04.2017 № 647 "Про Наглядові ради комунальних підприємств" є протиправними, а тому підлягають скасуванню.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Чернівецької міської ради залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02 листопада 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.