
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2018 року м. Чернігів Справа № 825/45/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О. розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовомОСОБА_1доЧернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українипровизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії,
У С Т А Н О В И В:
Позивач 03.01.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо неврахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2009 року по 28.02.2011 року до середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії за віком;
- зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням до середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2009 року по 28.02.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія за віком призначена з 17 грудня 2002 року. Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати до 1 березня 2011 року. При обчисленні пенсії була врахована заробітна палата ОСОБА_1 за період роботи з 01.07.2000 по 27.12.2008. Заробітна плата за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 при обчисленні пенсії врахована не була. Зазначене, на думку позивача, привело до призначення пенсії у зниженому розмірі. З 01.10.2017 позивачці було здійснено перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148. При даному перерахунку заробітна плата ОСОБА_1 за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 знову врахована не була. ОСОБА_1 23.10.2017 звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітку за період з 01.01.2009 по 28.02.2011, проте листом від 22.11.2017 відповідач повідомив, що перерахунок пенсії проведено без врахування заробітної плати за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 згідно з чинним законодавством. Позивач вважає, що відмова у зарахуванні до середньомісячного заробітку для обчислення пенсії заробітної плати за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 є неправомірною.
Від Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Представник відповідача зазначає, що дійсно ОСОБА_1 зверталась про перерахунок пенсії з добавленням страхового стажу та заробітку за 2009-2011 року якщо вигідно. Проте, після проведення відповідних обчислень пенсії з урахуванням заробітної плати, управлінням прийнято рішення про проведення перерахунку без врахування заробітної плати за період 2009-2011 років, тому що при включенні даного періоду коефіцієнт заробітної плати знижується і тому проводити перерахунок пенсії недоцільно.
У своєму відзиві відповідач просить розгляд справи проводити за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України з викликом учасників справи в судове засідання.
Від позивача надійшло заперечення на відзив, в якому ОСОБА_1 наполягає на задоволенні її позовних вимог, оскільки її заробітна плата в період 2009-2011 роки була вища. Крім того, позивач зазначила, що управлінням Пенсійного фонду України їй було надано інформацію, що її коефіцієнт заробітку станом на 01.11.2011 року становить 0,92481.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 відкрито провадження та справа призначена до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Так, на клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження з викликом учасників справи в судове засідання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 7 ст. 260 КАС України частини друга - шоста цієї статті не застосовуються до справ, визначених пунктами 1 - 9 частини шостої статті 12 цього Кодексу.
Згідно ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про неможливість розгляду справи за правилами загального позовного провадження, оскільки справа призначена до розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17 грудня 2002 року.
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 45 років 7 місяців 19 днів, застрахований по 28.02.2011.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати до 01.03.2011.
При обчисленні пенсії позивача їй була врахована заробітна палата за період роботи з 01.07.2000 по 27.12.2008.
Заробітна плата за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 при обчисленні пенсії врахована не була.
З 01.10.2017 позивачці було здійснено перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року № 2148 та при даному перерахунку заробітна плата ОСОБА_1 за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 врахована не була.
ОСОБА_1 23.10.2017 звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітку за період з 01.01.2009 по 28.02.2011, проте листом від 22.11.2017 відповідач повідомив, що перерахунок пенсії проведено без врахування заробітної плати за період з 01.01.2009 по 28.02.2011 згідно з чинним законодавством.
Вважаючи відмову Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України протиправною та такою, що призводить до заниження пенсійних виплат позивача, остання звернулась до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З огляду на матеріали справи, позивач двічі зверталась до пенсійного органу про перерахунок її пенсії за віком з урахуванням її заробітної плати за період з 2009 року по 2011 рік, проте їй було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням даного періоду заробітної плати.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, оскільки обрання періоду страхового стажу є правом позивача, яке встановлено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 підлягають присудженню здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (пр-т Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код 40378209) щодо неврахування заробітної плати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1, вул. Шафонського, 48/3, м. Чернігів, 14034) за період з 01.01.2009 року по 28.02.2011 року до середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії за віком;
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням до середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.2009 року по 28.02.2011 року.
Присудити здійснені ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення складено 02.02.2018.
Суддя Ю. О. Скалозуб