
Справа № 822/3405/17
РІШЕННЯ
іменем України
23 січня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни в актового запису №3 про народження ОСОБА_1 від 15.01.1965 року, складеного виконавчим комітетом Великожванчицької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області зазначивши прізвище дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_1", дату народження дитини з "ІНФОРМАЦІЯ_1 року" на "ІНФОРМАЦІЯ_2 року".
Сторони в судове засідання не з'явились.
Позивач в поданому до суду клопотанні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився. В надісланій до суду заяві просить також розглянути справу без участі представника відповідача.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Суд встановив, що в липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про внесення змін в актовий запис №3 про народження ОСОБА_2 від 15.01.1965 року, складеного виконавчим комітетом Великожванчицької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, виправивши прізвище дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_1", дату народження дитини з "ІНФОРМАЦІЯ_1 року" на "ІНФОРМАЦІЯ_2 року".
У відповідь на своє звернення позивач отримав відмову щодо внесення змін (висновок від 07.07.2017 року), фактичною підставою для якої слугувала відсутність достатніх доказів.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд враховує таке.
Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI (далі Закон № 2398-VI) від 01 липня 2010 року та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793 (далі - Правила).
Відповідно до статті 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частинами третьою, п'ятою статті 9 Закону № 2398-VI передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису.
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що таке внесення можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до підпункту 2.15.9 Правил передбачено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Згідно з частинами першою - четвертою статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Отже, наявність помилки у актовому записі, яка потребує виправлення шляхом внесення змін до відповідного актового запису, повинна бути підтверджена відповідними документами, які подаються заявником одночасно з заявою про виправлення.
На виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 27 грудня 2017 року Дунаєвецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області надіслав копію актового запису про народження ОСОБА_2 №3 від 15.01.1965 року, складеного виконавчим комітетом Великожванчицької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, згідно з яким прізвище дитини "ОСОБА_2", дата народження дитини "ІНФОРМАЦІЯ_1 року".
Дослідивши надані документи суд не встановив в актовому записі про народження ОСОБА_2 №3 від 15.01.1965 року наявності перекручення, граматичних помилок, неправильних відомостей.
Крім того, позивач також не надав жодного документу, який би свідчив, що помилки у зазначенні прізвища та дати його народження допущені під час державної реєстрації його народження та складання відповідного актового запису.
Згідно з пунктом 1 статті 19 Закону № 2398-VI повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.
В матеріалах справи міститься копія повторного свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2, відомості у якому щодо дати народження та прізвища позивача повністю відповідають актовому запису про народження ОСОБА_2 №3 від 15.01.1965 року, складеного виконавчим комітетом Великожванчицької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області.
Натомість, надана копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, відповідно до якого прізвище позивача "ОСОБА_2" та дата народження "2 січня 1965 року", не може слугувати належним доказом для підтвердження наявність помилок у актовому записі про народження ОСОБА_2, оскільки підставою для його видачі також вказаний актовий запис №3 від 15.01.1965 року.
За таких обставин, враховуючи відсутність документального підтвердження допущених помилок в актовому записі про народження позивача (в частині зазначення прізвища та дати народження), суд вважає, що вказані дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актових записів ґрунтуються на вимогах закону, з огляду на що вимоги позивача про внесення змін до актових записів є безпідставними.
Актовий запис про народження ОСОБА_2 №3 від 15.01.1965 року, складений виконавчим комітетом Великожванчицької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, відповідає вимогам Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та не є таким, що потребує внесення змін.
Згідно з статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, те, що позивачем не надано суду доказів на підтвердження помилкового зазначення відповідачем відомостей в актовому записі про народження (в частині зазначення прізвища та дати народження) суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дунаєвецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя О.К. Ковальчук