Рішення № 71977147, 01.02.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
817/2219/17
Номер документу
71977147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

01 лютого 2018 року м. Рівне №817/2219/17

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується – позивач) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання повної інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області при формуванні довідки №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами законодавства, чинними станом на 01.01.2016; зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, в яку крім посадового окладу – 3100 грн., окладу за звання – 2200 грн., надбавки за стаж служби (50%) – 2650 грн., включити: надбавку за особливо важливі завдання – 45%, премію – 25 %.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.01.2016 позивач набув право на перерахунок пенсії, гарантоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону № 900-VIII від 23.12.2015) у зв’язку з чинною станом на 01.01.2016 постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Позивач зазначає, що довідка про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яку відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку пенсії позивача, складена відповідачем без урахування всіх складових та їх розмірів такого грошового забезпечення, що є порушенням чинного законодавства. Зокрема, відповідач не включив у довідку надбавку за особливо важливі завдання та премію. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити в повному розмірі.

Відповідач адміністративний позов не визнав та подав відзив на позов, в обґрунтування якого зазначив, що види грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, визначені пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45. Так, вказаним пунктом до видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії віднесені, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплат, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державного органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Так, Національна поліція України надала інформацію про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затверджених постановою КМУ від 11.11.2015 №988. Відповідач вказує, що посада позивача, з якої останній звільнився на пенсію, підпадає під посаду, визначену пунктом 3 розділу ХХІІ вказаної Інформації, а саме заступник начальника закладу, розмір посадового окладу якого становить 3100грн., премія – відсутня. Вказаний розмір посадового окладу був включений відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016, яка була надіслана до ГУ ПФУ в Рівненській області для здійснення перерахунку пенсії позивача. У випадку позивача, як стверджує відповідач, премія та інші надбавки за грудень 2015 року не виплачувалися, тому відсутні підстави включення таких виплат у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Таким чином, відповідач стверджує про відсутність підстав для підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, а тому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача подала до суду пояснення щодо позовної заяви, в яких зазначила, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Так, встановлені Наказом МВС України від 31.12.2007 №499 (прийнятим на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007) для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відсоткову надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 48%, відсоткову надбавку за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 10% та премію у розмірі 40%, які позивач просить включити до довідки про грошове забезпечення, з моменту втрати чинності Законом України «Про міліцію», тобто з 07.11.2015 вже не виплачуються. Наказ МВС України від 31.12.2007 №499 втратив чинність на підставі Наказу МВС №1131 від 31.10.2016, а Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» такі надбавки не передбачені. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області стверджує, що видана позивачу довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №5/75 від 05.05.2017 була складена відповідно до вимог діючого законодавства. Одночасно, третя особа вказує, що пенсія позивача є періодичною виплатою, яку позивач отримує щомісяця, а тому про порушення своїх прав щодо недоплати пенсії в розмірі передбаченому законодавством він повинен був дізнатися в січні 2017 року. Натомість до суду з даним позовом позивач звернувся лише у грудні 2017 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області просить суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 02.01.2018 позовна заява ОСОБА_1 прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 22.01.2018 підготовче провадження закрито та справа призначена до розгляду по суті.

Позивач та відповідач, належним чином повідомлені про місце, дату та час проведення судового розгляду справи, у судове засідання 01.02.2018 не з’явилися, до початку розгляду справи по суті подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Третя особа, належним чином повідомлена про місце, дату та час проведення судового засідання, не з’явилася.

Частиною дев’ятою статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд дійшов до висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі наявних у матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з’ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з’ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 працював в органах внутрішніх справ з 1972 по 1996 роки та був звільнений на пенсію за віком з посади заступника начальника училища по тилу РУПППО УДСО при МВСУ у званні підполковника міліції.

З 01.07.1996 позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» (а.с.10).

05.05.2017 Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №5/75 для перерахунку пенсії (а.с.8).

Оскільки, із наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області довідки вбачалось, що для перерахунку пенсії не враховувались надбавки, підвищення, доплати тощо, які вказані у пенсійній справі позивача, останній звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб’єктом владних повноважень в основу оскаржуваних дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначаються Законом України 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).

Так, у відповідності до статті 63 Закону № 2262 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вказано в частині четвертій статті 63 Закону України № 2262 (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

02.07.2015 прийнято Закон України № 580 «Про Національну поліцію» (далі – Закон №580), у пункті 15 Прикінцевих та перехідних положень якого вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З наведеного слідує, що не дивлячись на введення в дію нового Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.

Як зазначено в статті 102 Закону №580, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Тобто, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

В свою чергу, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного у пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).

За змістом пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Із аналізу наведених вище положень Порядку № 45 слідує, що обов'язок підготовки довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та її подання до головного управління ПФУ виникає у державного органу, з якого особи були звільнені із служби, тільки у разі отримання від пенсійних органів списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаних вище положень Порядку № 45, Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою прирівняною до посади поліцейських відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських затвердженому наказом МВС України від 17.02.2017 № 138, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216 (далі - Наказ № 138).

Тобто, відповідно до Наказу № 138 посада, з якої позивач був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ України прирівняна до посади поліцейських «заступника начальника закладу».

При цьому, як вбачається з відзиву відповідача, при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення ліквідаційна комісія керувалась вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядком № 45, відповідно до пункту 5 якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

До таких надбавок належить: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; премія.

Так, абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому, судом встановлено, що складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії були посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років (40%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (45%) та премія (25%), що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з пенсійної справи позивача (а.с.9).

Суд звертає увагу, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 05.05.2017 №5/75 містить аналогічні складові, а саме посадовий оклад, оклад за звання, надбавку за стаж служби в поліції, розміри яких були визначені у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с.5).

При цьому, з додаткових видів грошового забезпечення не визначено нічого. У довідці відсутні такі показники, як надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% та премія у розмірі 25%.

Суд вважає такі дії відповідача протиправними з огляду на наступне.

Як вже було зазначено, у пункті 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, в тому числі що стосується пенсій.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 пенсія особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 № 1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 № 3591 (набрав законної сили 29.04.2006) було встановлено порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовцям, згідно якого заборонено змінювати положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 щодо умов і норм пенсійного забезпечення зазначених у ньому осіб іншими законами.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач, перебуваючи на посаді заступника начальника училища по тилу РУПППО УДСО при МВСУ, під час проходження служби отримував посадовий оклад; оклад за звання; надбавку за вислугу років; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 45% від розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; а також премію в розмірі 25% від суми грошового забезпечення, які були встановлені йому на підставі положень Постанови №1294.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що Постанова №988 так само як і Постанова №1294 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ, в даному випадку позивача, і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, Постановою №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії, не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно з Постановою №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що Постановою №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії працівникам органів внутрішніх справ, а їх виплата врегульована відповідно до Постанови №1294, то виплата вказаних надбавок та премії повинні бути враховані при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував їх під час проходження служби.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017 справа №803/473/17 (К/800/28614/17), де зазначено про те, що судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач отримував вказану надбавку під час проходження служби, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії. Посилання судів попередніх інстанцій на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що Постанова КМУ №1294 так само як і Постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять у собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Крім того, як зазначалося вище, Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії невраховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій. Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Вказаний висновок Вищого адміністративного суду України прямо ґрунтується і на положеннях п.8 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.04.2005 №4 Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, в якому зазначається про те, що відповідно до ст.63 Закону України №2262-ХІІ та п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв’язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії. При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).

В силу прямої дії норми частини першої статті 58 Конституції України (закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи), на думку суду, зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України № 2262 не повинна мати наслідком скасування вже отриманих пенсіонером інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримує на даний момент, за врахуванням чинності положень Закону України № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд наголошує, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.

Таким чином, на думку суду, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачу.

А тому суд критично оцінює як доказ безпідставності включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії інформацію, надану відповідачем, про середній розмір надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, як такий, що не відображає об’єктивні обставини справи.

Суд також звертає увагу на правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 жовтня 2015 року у справі №21-9242а15, згідно якої щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області щодо ненадання повної інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області при формуванні довідки №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами законодавства, чинними станом на 01.01.2016 зобов'язання відповідача видати ОСОБА_1 нову довідку про його грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - розмірі 45%, а також премії – у розмірі 25% від грошового забезпечення, підлягають задоволенню.

Твердження третьої особи щодо порушення позивачем строку звернення до суду суд вважає помилковим, оскільки про невключення відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №5/75 від 05.05.2017 окремих видів грошового забезпечення позивачу стало відомо лише у вересні 2017 року після отримання копії вказаної довідки від Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, а відтак перебіг шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду починається саме з цієї дати.

Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність бездіяльності щодо не включення у довідку про грошове забезпечення позивача зазначення належних позиву надбавок та премії, отримуваних ним у період проходження служби.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та належать до задоволення у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до частини першої статті 139 КАС України, відповідно до якої при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір, сплачений позивачем відповідно до квитанції від 26.12.2017 №0.0.926261460.1, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, в розмірі 640 грн. підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області щодо ненадання повної інформації Головному управлінню Пенсійного фонду України у Рівненській області при формуванні довідки №5/75 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 08675200, вулиця М. Хвильового, 2, місто Рівне,) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 33027), до якої включити: посадовий оклад; оклад за звання підполковник міліції; надбавку за стаж служби 50% від розміру посадового окладу та окладу за звання; надбавку за виконання особливо важливих завдань 45% від розміру посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років; премію 25% від суми грошового забезпечення.

Присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 33027) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області суму судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 01 лютого 2018 року.

Суддя Недашківська К.М.