
Справа № 822/320/18
УХВАЛА
31 січня 2018 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом від 26.01.2018, в якому просять: 1) зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4 №4 від 12.04.1952, складеного виконавчим комітетом Старобейзимської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, щодо виправлення національності нареченого з «українець» на «поляк»; 2) до актового запису про народження ОСОБА_5 №37 від 26.08.1957 року, складеного виконавчим комітетом Старобейзимської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, щодо виправлення національності батька з «українець» на «поляк»; 3) до актового запису про шлюб ОСОБА_5 і ОСОБА_6 №19 від 23.09.1978 року, складено виконавчим комітетом Шрубківської сільської ради Летичівського району Хмельницької області, щодо виправлення національності нареченого з «українець» на «поляк».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В адміністративному позові не зазначено: 1) реєстраційні номера облікової картки платника податків позивачів за їх наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України; 2) офіційну електронну адресу відповідача та адреси електронної пошти позивачів; 3) ідентифікаційний код юридичної особи відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зазначається обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
В адміністративному позові не зазначено зміст позовних вимог кожного з позивачів, та обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод, інтересів позивачів.
Відповідно до п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивачами в адміністративному позові не зазначено власне письмове підтвердження позивача про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 1762 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", зокрема, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачі в адміністративному позові заявили три вимоги немайнового характеру, однак, згідно з квитанцією №34 від 26.01.2018, ОСОБА_1 сплатила судовий в розмірі 704,80 гривень, тобто за одну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, згідно з ч. 2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Позивачами наведені вимоги КАС України не виконані, оскільки долучені до позовної заяви копії документів не засвідчені підписами позивачів із зазначенням дати такого засвідчення. Також, позивачами не вказано, що ці оригінали доказів (документів) є у них чи причину відсутності (тобто в кого перебувають).
Позивачі в адміністративному позові просять, зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актових записів, складених виконавчим комітетом Старобейзимської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області та виконавчим комітетом Шрубківської сільської ради Летичівського району Хмельницької області.
Згідно з п. 1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила), зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Отже, згадані в позові актові записи зберігаються в Шепетівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області та у Летичівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області, а тому позивачам необхідно надати письмове обґрунтування вимог до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, з врахуванням вимог п. 1.7 Правил.
Також, суд встановив порушення позивачами вимог п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, а саме виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з абз. 3 п.1 Висновків Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану" №12 від 29.09.2016 року (далі - Постанова пленуму), при розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану. Суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.
Відповідно до абз. 4 п.4 Постанови пленуму, при розгляді справ про внесення змін до актових записів щодо персональних даних батьків позивача необхідно брати до уваги і власне ставлення цих інших осіб до таких змін. Особливо обережно слід ставитися у таких випадках до зміни персональних даних померлих осіб, власна воля яких щодо цих питань не може бути встановлена.
Згідно з абз. 2 п. 6 Постанови пленуму, суди повинні враховувати, що чинним законодавством України не передбачено зазначення в актових записах цивільного стану та свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану національності батьків дитини чи осіб, які вступають у шлюб. Тим самим забезпечується рівність усіх незалежно від національності чи етнічного походження, а також право особи вільно обирати та відновлювати національність. У зв'язку з цим варто визнати, що вимоги про встановлення (зміну) національності особи в актових записах цивільного стану не належать до юрисдикції адміністративних судів, а відповідні позовні заяви повинні повертатися позивачам без відкриття провадження у відповідних справах.
Крім цього, позивачам потрібно письмово пояснити, якими доказами стверджується, що ОСОБА_3, ОСОБА_5 за національністю поляки (актові записи про народження, про шлюб, інші), та надати відповідні докази.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Так як позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність залишення позову без руху і надання позивачам строку для усунення виявлених недоліків, а саме надання до суду: 1) позовної заяви (та її копії для учасників справи) в якій зазначено: а) реєстраційні номера облікової картки платника податків позивачів за їх наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України; б) офіційну електронну адресу відповідача та адреси електронної пошти позивачів; в) ідентифікаційний код юридичної особи відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; г) наявність у позивачів або іншої особи оригіналів письмових доказів, наданих разом з позовною заявою; д) зміст позовних вимог кожного з позивачів, та обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод, інтересів позивачів; е) власне письмове підтвердження позивачів про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав; 2) належним чином засвідчених копій документів (своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення), доданих до позовної заяви (у 2-х примірниках); 3) документу про сплату судового збору за позовні вимоги немайнового характеру в розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір", який, з врахуванням вже сплаченого, складає 1409,60 гривень (704,80 х 2); 4) письмового обґрунтування вимог до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, з врахуванням вимог п. 1.7 Правил; 5) письмового обґрунтування вимог адміністративного позову, з врахуванням вимог п. 1, 4, 6 Постанови пленуму; 6) письмового пояснення, якими доказами стверджується, що ОСОБА_3, ОСОБА_5 за національністю поляки (актові записи про народження, про шлюб, інші), та надати відповідні докази.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки усуваються шляхом виконання вимог, зазначених у 28-му абзаці описової частини ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.І. Петричкович