Рішення № 71977094, 29.01.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
819/2392/17
Номер документу
71977094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2392/17

29 січня 2018 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю: секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.

представника позивача - адвоката ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2, довіреність 04.01.2018 № 149/17

свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4Є, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах., -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2017 ОСОБА_6 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 15 серпня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з досягненням віку - 55 років, необхідного для призначення пенсії із його зменшенням, як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії на пільгових умовах, подавши необхідні документи. Таке право випливає із положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ. Проте відповідач своїм рішенням (протокол № 46 від 14.11.2017) відмовив позивачу в призначенні пенсії на умовах, передбачених вказаною нормою Закону, мотивуючи суперечними відомостями щодо перебування на території зони посиленого радіологічного контролю в період часу починаючи з 26.04.1986 по 31.12.1992, так як з 05.10.1987 по 18.06.1990 проходив військову службу за кордоном, і прийшов до висновку, що не підтверджено факт проживання на території зони посиленого радіологічного контролю необхідний період часу - 4 роки. З таким рішенням відповідача позивач не погодився, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.12.2017 прийнято подану заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, задовольнивши клопотання позивача та призначено судове засідання на 24.01.2018 року о 10:00 год., про що своєчасно і належним чином повідомлено учасників справи. 24.01.2018 оголошено перерву в розгляді справи до 29.01.2018 о 12:00 год.

В судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію виклала у запереченнях на адміністративний позов, долучених до матеріалів справи. Просила в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача та свідків, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд виходить з наступного.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зокрема, передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно паспорта серії МС № 078563, виданого Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області 23.10.2007 ОСОБА_6, народився 14 серпня 1962 року в селі Зелена Кельменецького району Чернівецької області, проживає в м. Чорткові за адресою вул. Гагаріна, буд. 2 з 03.10.2000 року, до того часу з 30.06.1995 року проживав по вул. Монастириська (проф. част.) (а.с.7-8)

При досягненні 55-річного віку, необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, позивач звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Для призначення пільгової пенсії подав такі документи: заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення В-П № 711601, довідку про проживання № 2/01-78/1361 від 05.10.2017, видану Чортківською міською радою, довідку про проживання № 2990 від 29.09.2017, видану КП "Чортків дім", довідку Чортківського військкомату № 335 від 18.10.2017 про місце несення служби, копію трудової книжки БТ-І № 8622150.

Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Згідно протоколу № 46 від 14.11.2017 ОСОБА_6 відмовлено в призначенні пенсії за заявою № 1944 від 14.11.2017 з посиланням на те, що подані документи носять суперечливі відомості щодо перебування на території зони посиленого радіологічного контролю, оскільки відповідно до довідок про проживання заявник проживав на території радіаційного забруднення з 17.09.1986 по 22.07.1988 і з 25.07.1990 по теперішній час, а довідки про роботу стверджують, що в період з 05.10.1987 по 18.06.1990 проходив військову службу за кордоном. За таких обставин при відсутності інших документів визначити право на пенсію на пільгових умовах неможливо.

ОСОБА_6 надано статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) шляхом видачі 09.03.2000 Тернопільською обласною державною адміністрацією посвідчення серії В-П № 711601. (а.с.11)

Факт проживання позивача з 17.09.1986 по 22.07.1988 і з 25.07.1990 по теперішній час в м. Чорткові Тернопільської області, яке включене до переліку населених пунктів, віднесених до ІV зони посиленого радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської області згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 сторонами не заперечується та підтверджується матеріалами справи: зокрема, довідкою Чортківської міської ради від 05.10.2017 № 2/01-78/1361, (а.с.12), довідкою комунального підприємства "Чортків дім" № 2990 від 29.09.2017, (а.с.13), карточкою прописки форми-16 (а.с.14-16).

Періоди роботи позивача засвідчені в доданих до матеріалів справи документах - копії трудової книжки БТ-І № 8622150 (а.с.20-21), інших довідках (а.с.22-27)

Однак, суд вважає за необхідне дослідити період з 26.04.1986 по 31.12.1992 на факт проживання, який необхідний для призначення пільгової пенсії.

Так, відповідно до довідки Чортківського об'єднаного міського військового комісаріата від 18.10.2017 № 335 ОСОБА_6 проходив військову службу у військовій частині 42039 з 02.07.1985 по 04.10.1987 і з 18.06.1990 по 20.01.1995, а в періоди з 04.10.1987 по 22.08.1989 у військовій частині польова пошта 55629, з 22.08.1989 по 18.06.1990 у військовій частині польова пошта 23214, які знаходилися за кордоном.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3, ОСОБА_4Є, ОСОБА_5 підтвердили те, що ОСОБА_6 дійсно проходив службу в 4-ій зоні посиленого радіоекологічного контролю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у військовій частині 42039 м. Чортків Тернопільської області у вказаний період, не заперечивши факт закордонного відрядження.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон № 796-XII) передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема пунктом 4 частини першої цієї статті:

- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до абзацу першого та абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, куди входить м. Чортків Чортківського району Тернопільської області.

Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідачем правомірно зараховано факт служби ОСОБА_6 в 4-ій зоні посиленого радіоекологічного контролю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у військовій частині 42039 м. Чортків Чортківського району Тернопільської області у період з 26 квітня 1986 року по 04 жовтня 1987 року, що становить 1 рік 5 місяців 9 днів та з 18 червня 1990 року по 31 грудня 1992 року, - 2 роки 6 місяців 14 днів, разом 3 роки 11 місяців 23 днів.

За вимогами статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ позивачу не вистачає 7 днів до 4 необхідних років.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_6 відповідач діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги позивача про зобов'язання призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ з 15 серпня 2017 року не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_6 про зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити йому пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 15.08.2017 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.