Рішення № 71976930, 02.02.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
815/5553/17
Номер документу
71976930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5553/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2018 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі у складі:

головуючого судді Катаєвої Е.В.,

участю секретаря судового засідання Левчук О.В.,

представника позивача – ОСОБА_1

представника відповідача – ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_2 справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 (Одеська обл., смт. Захарівка, вул.Одеська, 40-б) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Преображенська 44, код ЄДРПОУ37811384) про зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До суду з позовом (а.с.18-20) звернувся ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (далі - ГУ ДМС), в якому позивач просить суд зобов’язати відповідача видати йому паспорт громадянина України.

Позивач зазначив, що звернувся із заявою до Захарівського районного сектору ГУ ДМС щодо оформлення та видачі паспорту громадянина України, який листом від 20.07.2017 року №5147/1253 відмовив йому в оформленні та видачі паспорта громадянина України.

Позивач вважає вказану відмову у видачі паспорта неправомірною, оскільки йому у зв’язку зі звільненням з рядів ОСОБА_4, на підставі свідоцтва про народження, Фрунзівським РВВС України в Одеській області 07.11.1990 року був оформлений паспорт серії ХІ-ЖД №721450. ОСОБА_1 зазначений паспорт отриманий не був, так як він знаходився на за межами країни. ГУ ДМС 25.05.2017 року у відповіді на запит №4/5-43/аз підтвердило, що він є громадянином України.

Не оформлення та ненадання йому паспорта громадянина України порушує його права.

Провадження у справі відкрите ухвалою суду від 20.11.2017 року, розпочате підготовче провадження, витребувані докази по справі.

15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, згідно з яким КАС України викладений в новій редакції.

У відповідності до п.п.10 п.1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою від 18.12.2017 року вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

Відповідачем наданий відзив на позов та витребувані ухвалою суду від 18.12.2017 року докази по справі.

У відзиві на позов представник відповідача вважав позов необґрунтованим та просив відмовити у його задоволенні.

Представник відповідача зазначив, що відповідно до звернення позивача від 27.06.2017 року Захарівським РС ГУ ДМС в Одеській області було проведено перевірку щодо документування, місця проживання позивача. Під час проведення перевірки, з архівної картотеки заяв про видачу паспорта колишнього СРСР зразка 1974 Захарівського РС, було виявлено, що позивач був документований паспортом серії ІХ-ЖД №532396 в зв’язку з паспортизацією на підставі свідоцтва про народження серії ІV-УР №1177508 виданий Фрунзівським РАГС Одеської області. Крім того, в особливих відмітках заяви зроблено відмітку: «паспорт знищено, як не отриманий».

Під час звільнення з рядів ОСОБА_4 07.11.1990 року позивачу було видано паспорт серії ХІ-ЖД №721450, в особливих відмітках заяви було зроблено офіційну відмітку: «повідомлення – форма №14 – отримав громадянство РФ, м. Москва, 48-й відділ поліції від 14.07.1998 року.» 11.11.1994 року ОСОБА_3 знятий з реєстраційного обліку за місцем проживання, в зв’язку з вибуттям до м. Москва.

Позивач зазначив, що нормативно-правовими актами (постанова КМУ №302 від 25.03.2015 року, наказ МВС №582 від 10.07.2017 року) встановлені форма заяви-анкети для отримання паспорту та перелік документів, які необхідно надати для його оформлення, але позивач звернувся до Захарівського РС ГУ ДМС в Одеській області з заявою довільної форми про видачу паспорта.

У зв’язку з викладеним вказана заява була розглянута як звернення та надана відповідь відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Фактичної відмови в оформленні та видачі паспорту громадянина України позивач не отримував (а.с.44-48).

Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обставини викладені у позові.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволені позову в повному обсязі, підтримавши доводи викладені у відзиві на позов.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази, судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уроженец ІНФОРМАЦІЯ_2 (на даний час смт. Захарівка) Одеської області, мешканець смт. Захарівка Одеської області, 27.06.2017 року звернувся до Захарівського РС ГУ ДМС в Одеській області з заявою, в якій просив видати йому паспорт громадянина України (а.с.52).

20.07.2017 року за №5147/1253 позивачу надана відповідь на його звернення, в якій зазначено, що за його зверненням проведено перевірку згідно якої 24.06.1982 року позивач був документований паспортом серії ІХ-ЖД №532396, але паспорт знищено, як не отриманий. 07.11.1990 року позивачу було видано паспорт серії ХІ-ЖД №721450, в особливих відмітках заяви було зроблено офіційну відмітку: «повідомлення - форма №14 - отримав громадянство РФ, м. Москва, 48-й відділ поліції від 14.07.1998 року.» 11.11.1994 року ОСОБА_3 знятий з реєстраційного обліку за місцем проживання, в зв’язку з вибуттям до м. Москва.

Також у відповіді зазначено, що документи для оформлення паспорту подаються особою до територіального органу ДМС згідно з постановою КМУ від 26.10.2016 року №745, від 25.03.2015 року №302 (а.с.53-54).

14.09.2017 року позивач звернувся до суду з даним позовом про зобов’язання відповідача видати йому паспорт громадянина України, вважаючи, що йому відмовили у видачі паспорта громадянина України.

Дослідивши надані сторонами докази по справі суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач ГУ ДМС є структурним підрозділом ДМС України. Згідно п.7 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України №405/2011 від 06.04.2011 року, ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Державна міграційна служба України відповідно до Положення є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України. ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у тому числі у сфері громадянства.

Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про громадянство України» питання громадянства України регулюються Конституцією України, цим Законом, міжнародними договорами України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, застосовуються правила міжнародного договору.

Статтею 5 Закону визначено, що документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Порядок оформлення та видачі паспортів громадян України встановлений Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 (далі Порядок №302), Порядком оформлення та видачі паспорта громадянина України, затвердженим Наказом МВС України від 13.04.2012 року №320 (зареєстрованого в МЮУ 02.07.2012 року за № 1089/21401), наказом МВС України від 26.11.2014 № 1279, яким затверджений зразок заяви-анкета для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, відповідно ч.3 ст.10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що посвідчують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Вказаними нормативно-правовими актами визначені якою форми подається заява для оформлення та отримання паспорту громадянина України та перелік документів, які особа повинна надати до цієї заяви, а також повноваження органів міграційної служби щодо розгляду вказаних заяв.

Пунктом 10 Порядку 302 встановлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами / територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів".

Відповідно до пунктів 23,24 Порядку №302 керівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта, і працівників, які здійснюють функції з оформлення паспорта (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Керівник уповноваженого суб'єкта визначає осіб, які в межах повноважень, встановлених законодавством, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет і видачі паспорта.

Працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Також Порядком визначені повноваження суб’єкта владних повноважень щодо перевірки прийнятих документів, та п.100 встановлені підстави для відмови особі в оформленні або видачі паспорта.

Відповідно до п.101 Порядку №302 у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови. У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган / територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.

Судом достовірно встановлено, що позивач не звертався до територіального органу / територіального підрозділу ДМС у встановленому порядку із заявою встановленого зразка та документами, перелік яких наведений в Порядку №302, рішення відповідним органом про відмову у видачі позивачу паспорту громадянина України не приймалось, що свідчить про відсутність порушення прав позивача зі сторони відповідача.

Заява позивача довільної форми про видачу паспорту без надання будь-яких документів правомірно розглянута відповідачем як його звернення. Суд вважає неспроможним твердження позивача, що відповідь на його звернення є відмовою у видачі паспорта, так як воно не ґрунтується на положеннях законодавства щодо порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Суд вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 про зобов’язання видати йому паспорт громадянина України задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,6,7,9,139,242-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задовленні адміністративного позову ОСОБА_3 (Одеська обл., смт. Захарівка, вул.Одеська,40-б) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Преображенська,44, код ЄДРПОУ37811384) про зобов’язання видати паспорт громадянина України.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.