
Справа № 815/5396/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, що виражена у фактичній відмові надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, зобов’язання розглянути заяву згідно із Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”, стягнення моральної шкоди у розмірі 250 000,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.07.2017р. засобами електронної пошти він направив заяву голові ОСОБА_3 обласної державної адміністрації та листом від 24.07.2017р. його повідомили про те, що вказане звернення пересилається до ГУ Держгеокадастру в Одеській області. Позивач також зазначав, що листом від 10.08.2017р. ГУ Держгеокадастру в Одеській області йому фактично було відмовлено у його вимогах. Позивач наголосив, що згідно ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної дяльності» уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах та згідно постанови КМУ від 14.01.2015р. №15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою. На думку позивача, відмовивши йому у задоволенні його вимог, відповідач порушив ст.24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», що завдало позивачеві моральних страждань, оскільки унеможливило функціонування його особистості на Конституційних засадах.
Позивач повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явився.
Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з'явився. 31.10.2017р. до суду надійшли заперечення на адміністративний позов, згідно яких відповідає заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, зазначивши, що чинним законодавством чітко визначено підстави та порядок набуття прав на земельну ділянку. Головне управління Держгеокадастру в Одеській області зазначає, що відповідно до ст.ст.38-40 Земельного кодексу України земельні ділянки, що надаються для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови в межах населених пунктів. Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, якою визначені повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Представник відповідача, зазначав, що оскільки у листі йде мова стосовно відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах - м. Одеси, то повноваження щодо розпорядження такими землями належить ОСОБА_3 міській раді. Разом з тим, на думку представника відповідача, крімпояснень позивача, жодних належних та допустимих доказів на підтвердження викладених фактів в матеріалах справи не міститься та не підкріплені ніякими доказами, а носять лише характер суб'єктивних припущень.
Враховуючи те, що неявка позивача не перешкоджає подальшому розгляду справи, у відповідності до п.5, 9 ст.205 КАС України, справа розглянута у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 звернувся до голови ОСОБА_3 ОДА із заявою від 17.07.2017р. про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку орієнтованою площею 0,10 га., у межах міста Одеси. (а.с.5)
ОСОБА_3 обласної державної адміністрації від 24.07.2017р. №З-3633-09 було надіслано заяву ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру в Одеській області, на підставі ст.7 ч.3 Закону України «Про звернення громадян».(а.с.5)
ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області від 10.08.2017р. №З-15890/0-7646/6-17 «Про розгляд звернення» було відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку орієнтованою площею 0,10 га. у межах міста Одеси, посилаючись на те, що повноваження щодо розпорядження такими землями належить ОСОБА_3 міській раді (а.с.6).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996р.
№393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Частиною 1 ст.15 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України, частиною 7 якого передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до ст.ст. 38,39 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Водночас ч.1 ст.122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як вбачається зі звернення ОСОБА_1 від 17.07.2017р. він просив надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку в межах міста Одеси.
Враховуючи викладене, та оскільки розпорядження землями комунальної власності відповідних територіальних громад не входить до повноважень ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області, що виражена у фактичній відмові надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку задоволенню не підлягають. Також, з урахуванням вищевикладеного та того, що, як встановлено судом, ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру в Одеській області була розглянута вказана заява ОСОБА_1 від 17.07.2017р. і надана на неї відповідь, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов’язання ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області розглянути його заяву згідно із Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
У зв'язку з тим, що суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача при розгляді заяви позивача від 17.07.2017р. суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області на його користь 250 000грн.у якості компенсації моральної шкоди задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлагає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 -відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя К.О. Танцюра
.