Рішення № 71976498, 31.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
806/3297/17
Номер документу
71976498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року м. Житомир справа № 806/3297/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань та зменшення у відсотковому відношенні розміру премії, як додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при обчисленні пенсії;

- зобов’язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою, передбаченою додатком № 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 2500,00 грн.; - оклад за військовим (спеціальним) званням 1800,00 грн.; - надбавка за вислугу років (40%) - 1720,00 грн.; -надбавка за виконання особливо важливих завдань (67%) -4033,40 грн.; - премія (43,7%) - 4393,33, з 1 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у порушення норм чинного законодавства ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області при виготовленні довідки для перерахунку його пенсії не була включена надбавка за виконання особливо важливих завдань та безпідставно зменшено розмір премії. Звернувшись до відповідача із заявою про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією, включно з надбавкою за виконання особливо важливих завдань та збільшеного розміру пенсії, отримав відмову.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у видачі нової уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення протиправними, звернувся з зазначеним позовом до суду.

Позивач через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області вже направлено до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка відповідає вимогам чинного законодавства. Вимога ж позивача про включення до нової довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань є неправомірною, оскільки така надбавка не передбачена постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” № 988.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта та відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на даний час є пенсіонером та отримує пенсію згідно із Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (із змінами та доповненнями).

На виконання "Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, з врахуванням частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка вступила в дію згідно Закону України № 900 - VIII від 23.12.2015 року, відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було направлено довідку від 29.04.2017 р. №85/8690 про розмір грошового забезпечення позивача.

Грошове забезпечення згідно з вказаною довідкою, виданою УМВС України в Житомирській області, станом на 01.01.2016 складає 6103,08 грн., з яких: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим званням капітан поліції -1800,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1720,00 грн., премія 1,38% - 83,08 грн. (а.с.8).

При цьому, у вищезазначену довідку відповідачем не було включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 67% та зменшено розмір премії.

У зв'язку з наведеним, 28.11.2017р. та 01.12.2017р. ОСОБА_1 звертався до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області із заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією та із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, зокрема з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та збільшеного розміру премії.

Листом від 12.12.2017 № Г-207/48-2017, УМВС України в Житомирській області за підписом голови ліквідаційної комісії повідомило, що надбавка за виконання особливо важливих завдань постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 № 988 не передбачена, тому відсутні підстави для її врахування. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 29.04.2017 для перерахунку пенсії відповідає вимогам чинного законодавства і заміні не підлягає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено цим Законом.

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII (норма вступила в законну силу 29.12.2015) встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 (далі по тексту-Постанова КМУ № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п.15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон- № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу" (Постанова КМУ № 1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.

Згідно довідки, яка видана УМВС України в Житомирській області, грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 6103,08 грн., з яких: посадовий оклад - 2500,00 грн., оклад за військовим званням капітан поліції -1800,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1720,00 грн., премія 1,38% - 83,08 грн. (а.с.8).

Отже, до розміру грошового забезпечення позивача відповідачем не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 67%, розмір премії 43,7% яка мала постійний характер і була врахована при нарахуванні пенсії. Разом з тим, в матеріалах справи наявна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 85/8690 від 06.06.2012, якою визначено розмір премії 43,7 % (а.с. 7).

Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Отже, відповідно до Закону №900-VIII на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії, які встановлені для поліцейських.

Постановою КМУ №988 затверджено:

схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;

схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;

схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до пункту 5 Постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Отже, у відповідача не було законних підстав відмовляти у видачі нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, згідно вказаного закону.

Посилання відповідача на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що Постанова КМУ №1294 так само як і Постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, Постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно Постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Таким чином, що Постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду у справі №К/800/28614/17 від 17.10.2017.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988, з огляду на що, відмова відповідача у цьому є протиправно.

Враховую викладене, суд вважає, за необхідне, для повного захисту порушених прав позивача визнати протиправною відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_2 надбавки за виконання особливо важливих завдань та збільшеного розміру премії, як додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при обчисленні пенсії та зобов'язати виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку, з огляду на що, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, судові витрати в сумі 640 грн. підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (10001, м.Житомир, вул.Старий бульвар, 5/37, код ЄДРПОУ 08592164) щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань та зменшення у відсотковому відношенні розміру премії, як додаткових видів грошового забезпечення, що враховувались при обчисленні пенсії;

Зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (10001, м.Житомир, вул.Старий бульвар, 5/37, код ЄДРПОУ 08592164) виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (10029, м. Житомир. АДРЕСА_1, ) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: - посадовий оклад - 2500,00 грн.; - оклад за спеціальним званням 1800,00 грн.; - надбавка за вислугу років (40%) - 1720,00 грн.; -надбавка за виконання особливо важливих завдань (67%) -4033,40 грн.; - премія (43,7%) - 4393,33, з 1 січня 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Липа