
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2018 р. Справа№805/105/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вугледарського міського управління соціального захисту населення про визнання дій незаконним та зобов’язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У січні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Вугледарського міського управління соціального захисту населення (далі - УСЗН), у якому просить визнати незаконними дії Відповідача щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання та зобов’язати УСЗН призначити таку допомогу з 30 листопада 2017 року.
Посилається на те, що подала Відповідачу усі належні документи та вчасно з’явилася на проходження особистої ідентифікації, проте УСЗН незаконно відмовив у призначенні допомоги, пославшись на пропуск строку проходження ідентифікації.
Ухвалою суду від 09 січня 2018 року у справі відкрито спрощене провадження та призначено засідання на 30 січня 2018 року.
Цією ж ухвалою вирішено відстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Відповідач надіслав до суду відзив на позов та просить у його задоволенні відмовити. Посилається на те, що під час обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_1 виявлено її відсутність за місцем проживання. Оскільки Позивач пропустила триденний строк з’явлення для проходження ідентифікації, вважають, що відмовили у призначенні допомоги правомірно.
До судового засідання сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 є внутрішньо переміщеною особою та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (довідка від 28 жовтня 2014 року № 1460242).
30 листопада 2017 року Позивач звернулася до УСЗН із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання.
12 грудня 2017 року працівниками УСЗН здійснено виїзд за місцем мешкання Позивача та складено акт обстеження житлово-побутових умов від 12 грудня 2017 року № 4453.
У акті зафіксована відсутність ОСОБА_1 за місцем мешкання.
Позивачу залишено повідомлення про необхідність з’явитися для проходження особистої ідентифікації протягом трьох днів.
15 грудня 2017 року Позивач з’явилася до УСЗН, проте протокольним рішенням № 51 від 18 грудня 2017 року відмовлено у призначенні допомоги, оскільки фактичне місце проживання заявника не підтверджено.
Також встановлено, що рішенням комісії УСЗН від 15 січня 2018 року за результатами опрацювання повторного звернення Позивача з аналогічною заявою, вирішено призначити допомогу з 26 грудня 2017 року.
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (далі Порядок № 505).
Відповідно до пункту 2 цього Порядку Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім’ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім’ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім’ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім’ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім’ї;
За правилами пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 (далі – Порядок № 365).
Згідно з пунктом 1 цього Порядку він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 365 для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 9-1 Порядку № 365 передбачено у разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 365 за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Цей спір зводиться до питання про те, чи пропустила Позивач триденний строк на проходження ідентифікації.
Відповідач рахує цей строк з починаючи з 12 грудня 2017 року, та вважає, що він закінчився 14 грудня 2017 року.
Позивач, вважає першим днем строку 13 грудня 2017 року, та вказує, що з’явившись 15 грудня на проходження ідентифікації строк не пропустила.
Вирішуючи це питання, суд виходить з такого.
Спеціальним законодавством не врегульовано порядок обчислення строків, визначених постановою № 365.
У зв’язку з цим суд вважає за можливе застосувати аналогію закону, а саме норми Цивільного кодексу, який, за загальним правилом, не розповсюджує свою дію на публічно-правові відносини.
Статтею 253 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Таким чином, триденний строк проходження ідентифікації розпочався 13 грудня 2017 року, а позивач, з’явившись 15 грудня 2017 рок, цей строк не пропустила.
Враховуючи, що пропуск строку ідентифікації був єдиною підставою для відмови в призначенні допомоги, суд вважає таку відмову незаконною.
Водночас, суд враховує, що після повторного звернення, Позивачу призначена відповідний вид допомоги з 26 грудня 2017 року.
Тому належним способом захисту порушених прав Позивача суд вбачає зобов’язання УСЗН призначити відповідну допомогу з 30 листопада по 25 грудня 2017 року.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За правилам статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи, що сплата судового збору була відстрочена до вирішення цієї справи по суті, з Відповідача необхідно стягнути його суму, а саме 1 409,60 грн.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства,
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Вугледарського міського управління соціального захисту населення щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання за її заявою від 30 листопада 2017 року.
Зобов’язати Вугледарське міське управління соціального захисту населення призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання за заявою від 30 листопада 2017 року у період з 30 листопада 2017 року по 25 грудня 2017 року включно.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вугледарського міського управління соціального захисту населення (85670, Донецька область, м. Вугледар, 30 річчя Перемоги, 16, код ЄДРПОУ 25953362) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31215256700001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 820019, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, суму судового збору у розмірі 1 409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02 лютого 2018 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.