
Справа № 676/6614/17
Номер провадження 2-а/676/48/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2018 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.,
секретаря Роговської О.О.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам’янець-Подільський справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він з13.06.1991 р. перебував на обліку в Пенсійному фонді України і отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». В липні 2017 р. подав в Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області заяву про призначення йому пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.08.2017р. йому призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» всупереч положенням вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 29.09.2017р. звернувся до відповідача із заявою про те, щоб йому повідомили чи під час призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки. Листом № 65/4-16 від 03.10.2017р. відповідач повідомив йому, що з 01.08.2017р. його переведено з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при страховому стажі 40 років 06 місяців 25 днів, управлінням було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн., оскільки пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» йому була призначена з 13.06.1991 року. Позивач вважає дії відповідача незаконними оскільки: до 01.08.2017р. перебував на обліку в Пенсійному фонді України і отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; після звільнення з органів внутрішніх справ і призначення пенсії за вислугу років в 1991 р. продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час призначення йому пенсії відповідач мав використати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 р.; внаслідок незастосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки розмір пенсії безпідставне зменшено; отримуючи пенсію за вислугою років до 01.08.2017 р. не користувався жодним із видів пенсій передбачених Законом України «Пре загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком з 01.08.2017р. використав право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкові державне пенсійне страхування» вперше. Позивач просить суд винести рішення яким: визнати дії відповідача щодо відмови йому у застосуванні показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком протиправними і відповідача провести йому з 01.08.2017 р. перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком та провести виплати пенсії за віком з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії. В суді позивач та його представник позов підтримали, просять його задоволити.
Представник відповідача в суді позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні. Суду представник відповідача пояснив, що позивач з 01.08.2017 р. переведений з пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; оскільки відповідно ст. 45 вказаного Закону при переведенні з одного виду на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а тому оскільки пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу була призначена з 13.06.1991 року, в зв'язку з чим для обчислення розміру пенсії йому застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач з 13.06.1991 р. перебуває на обліку в Пенсійному фонді України і отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Після звільнення з військової служби позивач продовжував працювати.
26.07.2017 р. позивач подав в Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області заяву про призначення йому пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01.08.2017р. позивачу призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
29.09.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив повідомити його про те чи під час призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014,2015,2016 роки.
Листом № 65/4-16 від 03.10.2017р. Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України повідомило позивача, що при переведенні з 01.08.2017р. його з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» його страховий стаж становить 40 років 06 місяців 25 днів, заробітна плата для розрахунку пенсії становить 1528,41 грн., яка визначена за період з 01.07.2000р. по 30.06.2017р., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає - 1,27590, для обчислення розміру його пенсії застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн. оскільки пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» була призначена з 13.06.1991 р.
Ст. 1 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ(далі «Закон № 2262-ХІІ») встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст.1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі ст..7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У ч.1 ст. 9 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV(далі «Закон № 1058-ІV») передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв’язку з втратою годувальника. Ч.3 ст.45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він звернувся вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. За таких обставин, враховуючи також правову позицію висловлену Верховним Судом України у постанові від 31.03.2015 (№21-612а14) відповідач враховуючи вимоги ст.40 Закону № 1058-ІV повинен був під час призначення з 01.08.2017 р. позивачу пенсії за віком врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, а не за 2007 р. який ним фактично був врахований і застосування якого призвело до порушення прав позивача – до зменшення розміру нарахованої для виплати пенсії.
Відповідно до змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.І Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ч.І ст.19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, згідно яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком в порушення вимог ст.19 Конституції України, ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не виконало вимоги законодавства які зобов'язано було виконати, а тому позовні вимоги позивача є обгнутованими, доведеними належними доказами і такими, що підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст..ст. 5-10, 139, 241-244, 246, п.п. 10, 12 Перехідних положень КАС України,
вирішив:
позов задоволити.
Визнати дії Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у застосуванні показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком протиправними.
Зобов’язати Кам’янець-Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України(код ЄРДПОУ 37863929; місцезнаходження: вул.Огієнко, 10, м.Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) провести ОСОБА_1(ІПН НОМЕР_1; зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) з 01.08.2017 р. перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком та провести виплати пенсії за віком з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії.
Стягнути з Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України(код ЄРДПОУ 37863929; місцезнаходження: вул.Огієнко, 10, м.Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1(ІПН НОМЕР_1; зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) 640,00 грн. судового збору.
Стягнути з Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України(код ЄРДПОУ 37863929; місцезнаходження: вул.Огієнко, 10, м.Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) за рахунок його бюджетних асигнувань 640 (шістсот сорок) грн. судового збору в дохід держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 01.02.2018 р.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В