
Справа №339/370/17
29
2/339/22/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2018 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді Поляниця М. М.
з участю: секретаря судового засідання Ганчар Л.В.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради до ОСОБА_2 “Про відшкодування надмірно виплаченої субсидії”,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із зазначеною позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідачу 18 вересня 2015 року на підставі поданих нею документів з 01 вересня 2015 року призначена субсидія. При поданні документів ОСОБА_2 приховала інформацію про майновий стан, а саме, що її чоловік ОСОБА_4 придбав автомобіль вартістю 120000.00 грн. та не зазначила про це у декларації. З 01 грудня 2016 року виплату субсидію припинено. Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь управління надмірно виплачені кошти у вигляді субсидії в розмірі 10832.15 грн.
Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримав з підстав зазначених у позовній заяві, просив його задоволити при цьому додатково зазначив, що після виявлення порушення та направлення повідомлення відповідачу ним не відшкодовано у добровільному порядку надмірно отримана субсидія.
До початку розгляду справи по суті відповідач 15 листопада 2017 року подав заперечення на позов, в якому зазначив, що заявлений позов не підлягає задоволенню оскільки вона надала правдиві та повні дані про те що нею не здійснювалося придбання жодного майна товарів та послуг на суму що перевищує 50 тисяч грн., котрі здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
В ході судового розгляду відповідач заявлений позов не визнала та зазначила, що автомобіль був придбаний у 2011 році однак оскільки виплата здійснювалась частково оформлення якого було здійснено у 2015 році
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду показав, що продав автомобіль своєму батькові у 2011 році підписавши відповідний договір з виплатою вартості частками. Оформив відчуження автомобіля у 2015 році коли було виплачено останній внесок за автомобіль.
Свідок ОСОБА_4 в ході судового розгляду вказав, що придбав автомобіль у сина у 2011 році вартість якого оплачував частинами. Після сплати всієї вартості переоформив автомобіль.
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідків, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 р. затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до абз.1 п.3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Пунктом 7 Положення встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
У відповідності до п.13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п.5 Положення субсидія не призначається, у разі якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово- комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до абзацу 1 п.6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п.14 Порядку).
Пунктами 1,2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997року № 39/283/90/5, передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Згідно з п.20 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, суми субсидій, перерахованих надміру, внаслідок подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, повертаються ними за вимогою органів що призначають субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, 18 вересня 2015 року звернулася із заявою до управління праці та соціального захисту населення м. Болехів про призначення житлової субсидії (а.с.4).
При зверненні із відповідною заявою відповідачем заповнено декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В поданій декларації позивачкою зазначено, що окрім неї в житловому будинку за адресою по вул. Д.Галицького,128/3 в м. Болехів, зареєстровані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії не здійснювалось.(а.с.4)
Рішенням позивача від 18 вересня 2015 року ОСОБА_2, жительці м. Болехів, вул. Д.Галицького, 128/3, призначено субсидію на опалювальний період з 01 вересня 2015 року по 30 листопада 2016 року в сумі 11487,81 грн.(а.с.5)
З довідки-рахунку №266732 від 22 серпня 2015 рокц вбачається, що ОСОБА_4 придбав транспортний засіб марки SKODA ROOMSTER державний номерний знак НОМЕР_1 вартістю 120000.00 грн. (а.с.7).
Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради листом від 29 грудня 2016 року №2246 повідомило ОСОБА_2 про те, що з 01 грудня 2016 року їй припинена житлова субсидія оскільки нею подано неповні відомості про майновий стан на час звернення а саме неповідомлення про майновий стан, а саме, що її чоловік ОСОБА_4 придбав автомобіль вартістю 120000.00 грн. та просило добровільно повернути надмірно виплачену субсидію у сумі 29370,78 грн. (а.с.10).
З акту звірки взаєморозрахунків вбачається що 31 серпня 2016 року з рахунку ОСОБА_2 було повернуто в державний бюджет 655,66 грн. Сума, що підлягає поверненню становить 10832.15 грн. (а.с.9).
Повідомлення позивача про необхідність повернення надмірно отриманої субсидії ОСОБА_2 у розмірі 10832,15 грн. не заперечила у судовому засіданні позивачка.
Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради неодноразово а саме 29 грудня 2016 року та 21 лютого 2017 року №158 повідомляло ОСОБА_2 про те, що з 01 грудня 2016 року їй припинена житлова субсидія оскільки нею подано неповні відомості про майновий стан на час звернення тобто неповідомлення про майновий стан, а саме, що її чоловік ОСОБА_4 придбав автомобіль вартістю 120000.00 грн. та просило добровільно повернути надмірно виплачену субсидію в сумі 10382,15 грн. (а.с.10,11).
Факт придбання відповідачем майна, а саме автомобіля вартість якого перевищує 120 тис. грн. підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру МВС України (а.с.59).
Згідно зі статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» та пунктом 7 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їхні представники зобов’язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Термін реєстрації може бути продовжено, якщо власник транспортного засобу з поважних причин (хвороба, відрядження тощо) не може вчасно її здійснити. Транспортні засоби реєструють за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Пунктом 8 зазначеного вище Порядку встановлено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Поданий відповідачами, як заперечення, щодо заявлено позову, договір купівлі-продажу автомобіля (з розстрочкою платежів) від 03 червня 2011 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 суд визнає таким, що не підтверджує, перехід права власності на транспортний засіб станом на 03 червня 20111 року, оскільки вказаний договір не є підставою, що надає уповноваженим органам держави здійснити державну реєстрацію транспортного засобу ( п. 8Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»
Суд, визнає покази свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5 про те, що автомобіль був проданий у червні 2011 році таким що не суперечить загальним засадам цивільного законодавства однак таким, що не підтверджують перехід права власності на транспортний засіб до члена сім’ї відповідача у порядку, що передбачений діючими нормативними актами, що регулюють право власності громадян на автомобілі саме п.8 Правил «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що відповідачка, не зазначивши у поданій декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії про придбання її чоловіком автомобіля вартістю понад 50 тис. грн., який було здійснено протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії порушила вимоги діючого законодавства, а саме приховала інформацію про майновий стан, що тягне за собою матеріальну відповідальність передбачену законом (а.с.4)
Отже, виходячи з встановлених в судовому засіданні обставин справи, а також діючого закону, з урахуванням загальних засад цивільного судочинства, а саме: справедливості, добросовісності та розумності, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити в повному обсязі.
За таких обставин на користь управління праці і соціального захисту Болехівської міської ради слід стягнути 10832.15 грн. надмірно виплаченої субсидії.
На час подачі позовної заяви позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»
Відповідно до ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову, судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються на відповідача. Тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 704,80 грн.
На підстав викладеного, ст. 3, 11, 15, 16, 202, 334ЦК України, керуючись ст.12,13,77-89, 133, 263-265, 268 ЦПК України, -
у х в а л и в :
Позов управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради до ОСОБА_2 “Про відшкодування надмірно виплаченої субсидії” задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь:
- управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради (код за ЄДРПОУ 20567482, МФО 836014, розрахунковий рахунок 35417082037383 в УДКСУ в Івано-Франківській області) надмірно виплачені кошти у вигляді субсидії в розмірі 10832 (десять тисяч вісімсот тридцять два) грн. 15 коп.
- судовий збір в дохід держави в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. (на розрахунковий рахунок за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Болехівський міський суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради, код за ЄДРПОУ 20567482, вул. Січових Стрільців, 22, м. Болехів, Івано-Франківської області, 77202 .
Відповідач: ОСОБА_2 вул. Д.Галицького,128/3 м. Болехів, Івано-Франківської області, 77202, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, НОМЕР_3 виданий Болехівським МВ УМВС України в Івано-Франківській області від 29 листопада 1997 року.
Текст повного судового рішення буде виготовлено 02 лютого 2018 року.
Суддя М.М.Поляниця