
Сарненський районний суд
Рівненської області
____________
Справа № 572/3083/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2018 року
м. Сарни
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області О.А. Рижий розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сарненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання відмови протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
13.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати відмову відповідача в перерахунку їй пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на її користь відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 07.06.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка 16.11.2017 року звернулася із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії на її користь відповідно до ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, на яку отримала відповідь про відмову у перерахунку призначеної пенсії через відсутність підстав для застосування ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивачка вважає таку відмову протиправною, та обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона є постраждалою від Чорнобильської катастрофи (категорія 1), має більше 15 років стажу, отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі вказує, що мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки -10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачка вказує, що перерахунок пенсії їй має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для мене мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. ОСОБА_1 в позові зазначає, що оскільки порядок перерахунку пенсії Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, то в даному випадку, вважає, що є підстави для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону.
ОСОБА_1 в позові просить справу розглядати у її відсутність.
Представник відповідача надав заперечення в якому просить суду в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. В запереченні зазначив, що позивачка отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи захворювання, яке пов’язане з наслідками Чорнобильської катастрофи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до абз .1 ст.54 вказаного Закону пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається відповідно до законодавства. В заперечені вказано, що порядок обчислення такої пенсії визначається Кабінетом Міністрів України. Таким чином, стаж роботи для визначення розміру пенсії позивачки не береться до уваги, оскільки пенсія виплачується у фіксованому розмірі, який встановлюється на законодавчому рівні. У ст.63 Закону № 796 зазначено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. Відповідно до ст.67 цього ж Закону тільки Кабінетом Міністрів України підвищуються конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій. Тому, конкретний розмір пенсії, що виплачується за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством, визначається Кабінетом Міністрів України, на який згідно п.3 ст.116 Конституції України, покладено забезпечення проведення політики у сфері соціального захисту. Відповідно до ст.50 Закону № 796 додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається особам, віднесеним до категорії 1 у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України. На виконання цих норм прийнято постанову КМУ № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За змістом п. 10 ч. 1 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до п. 2 ч. 1ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому проваджені.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не обґрунтований та в ньому слід відмовити з наступних підстав.
Згідно посвідчення серії А №156578 с, виданого 02.11.2009 року Рівненською облдержадміністрацією, позивачка ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
З листа Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області №1868/04-29 від 20.11.2017 року вбачається, що позивачка знаходиться на обліку в Сарненському обєднаному УПФ України в Житомирській області і одержує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 07.10.2009 р.
Згідно ст. 54 Закону №796-ХІІ, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно п. 11 вказаного Порядку мінімальний розмір пенсії для інвалідів IIІ групи інвалідності, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, становить 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.
Згідно абз.8 пп.1 п. 13 Постанови №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з ЧАЕС виплачується у розмірі 18% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач отримує пенсію у вказаному розмірі, що підтверджується розрахунком призначення пенсії.
Водночас, суд звертає увагу на те, що наведеним Порядком не передбачено застосування ст. 56 Закону №796-ХІІ при перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена по інвалідності в розмірі фактичних збитків.
На підставі викладеного, ст.ст.49,55,56 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст.ст.2, 5, 7, 9, 139, 229, 241-246, 255, 263, 295 КАС,-
ВИРІШИВ:
В адміністративному позові ОСОБА_1 до Сарненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання відмови протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії – відмовити за його безпідставністю.
У відповідності до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (стаття 297 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, у відповідності до підпункту 15.5. пункту 15 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.А. Рижий