
Номер провадження: 2-а/537/17/2018
Справа № 537/5274/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.01.2018 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Сьоря С.І., при секретарі Яворській А.Г., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці Полтавської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання незаконними дій, зобов»язання надати рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити постанову, якою визнати незаконними дії посадових осіб ОСОБА_3 об'єднаного управління пенсійного фонду України щодо ненадання йому рішення за результатом розгляду поданої ним заяви від 14.08.2017 року, зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління пенсійного фонду України надати йому рішення за результатом розгляду поданої 14.08.2017 року заяви про зарахування в загальний стаж роботи період його підприємницької діяльності з 01.03.2002 року по 31.12.2002 року .
Свої вимоги мотивував тим, що з 01.03.2002 року по 31.12.2002 року ним проводилась підприємницька діяльності за спрощеною системою оподаткування, що підтверджено довідкою податкової інспекції від 06.06.2012 року № 14753/10, яка наявна в матеріалах його пенсійної справи. Згідно з розрахунку стажу розпорядження 13440 від 17.08.2017 року зазначений період, зокрема, з 01.03.2002 року по 31.12.2002 не враховано до загального стажу. У зв'язку з чим він 14.08.2017 року звернувся до відповідача із заявою про зарахування до його загального трудового стажу період роботи з 01.03.2002 року по 31.12.2002 року. Відповіддю відповідача, йому було відмовлено в зарахуванні зазначеного періоду до загального стажу, а саме: «Згідно статті 24 цього Закону страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові і внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується пропорційно сплаченим внескам. Відповідно до п.п.2 п.2.І Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та зареєстрованого Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 період здійснення фізичною собою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, патентом про сплату фіксованого розміру податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року — довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Як показала перевірка, при призначенні Вам пенсії враховано страховий стаж тривалістю 28 років 05 місяців 10 днів. При цьому, період здійснення Вами підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування з 01.03.2002 року по 31.12.2002 року, що підтверджено довідкою податкової інспекції від 06.06.2012 року № 14753/10, не враховано до страхового стажу на підставі довідки про сплату страхових внесків, виданої управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці 31.05.2012 року за № 11066/03-21, згідно якої за період з 20.02.2002 року по 31.12.2003 року - страхові внески Вами не сплачувались.»
Однак з цим він не погоджується, тому що в зазначений спірний період, зокрема, з 20.02.2002 року по 31.12.2002 року він був зареєстрований у пенсійному фонді і сплачував єдиний податок, а з нього робилися відрахування в пенсійний фонд України – страхові внески ним не могли сплачуватись, тому що це поняття з'явилось лише у законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який вступив в силу лише з 01.01.2004 року.
В порушення п.43 Порядку відповідач надав йому відповідь на його звернення не у формі рішення, що заважає йому його оскаржити. Враховуючи вищевикладене він змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позові.
Представник відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в судовому засіданні просив в задоволені позову відмовити в зв’язку з його безпідставністю та необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом , звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частинами 1-3 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні адміністративної справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Зі змісту ст. 242 КАС України вбачається, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасникам справи.
Згідно довідки, наданої ОСОБА_3 ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області 04.04.2016 року за вих..№10260/Б/16-03, ОСОБА_1 взятий на облік як платник податків 01.03.2002 року та з 01.03.2002 року по 31.12.2002 року перебував на спрощеній системі оподаткування за ставкою 70 грн., щомісяця.
14.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою, відповідно до якої зазначив, що при призначенні йому пенсії по інвалідності 15.06.2012 року, період з 01.03.2012 року по 31.12.2012 року на було зараховано до загального стажу, про що він повідомляв 18.04.2016 року. В матеріалах справи є всі необхідні документи. В разі не вирішення вказаного питання, змушений буде звертатись до суду.
Згідно пояснень позивача, що були надані ним в судовому засіданні він вважає, що вказана заява є заявою про перерахунок пенсії, а тому відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства відповідач повинен був розглянути вказану заяву по суті та прийняте відповідне рішення щодо зарахування періоду його трудового стаду та про перерахунок у зв»язку з цим пенсії.
18.08.2017 року за вих..№155/Б-14 ОСОБА_3 об’єднаним управління Пенсійного фонду України Полтавської області на підставі Закону України «Про звернення громадян» позивачу надано відповідь, з якої вбачається, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 враховано страховий стаж тривалістю 28 років 05 місяців 10 днів. При цьому, період здійснення ОСОБА_4 підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування з 01.03.2002 року по 31.12.2002 року, що підтверджено довідкою податкової інспекції від 06.06.2012 року №14753/10, не враховано до страхового стажу на підставі довідки про сплату страхових внесків, виданої управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці 31.05.2012 року за №110066/03-21, згідно якої за період з 20.02.2002 року по 31.12.2003 року страхові внески не сплачувались.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», документи про призначення ( перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення ( перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за №1566/11846, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
П.1.7 Порядку визначено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до п.4.1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно 4.2 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Пунктом 4.3. Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З наведеного вбачається, що в даному випадку підставою для розгляду органом, що призначає пенсію питання про зарахування періоду трудового стажу, перерахунок пенсії та прийняття відповідного рішення, є звернення особи до такого органу із відповідною заявою, яка повинна відповідати встановленій формі (додаток №2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування").
Як вбачається із змісту заяви позивача від 14.08.2017 року, яка була подана ним відповідачу, вказана заява щодо її форми не відповідає вимогам, які встановлені у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та остання подана з порушенням порядку її подання.
Вказана заява позивача відповідачем була розглянута в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян» та за наслідками її розгляду позивачу 18.08.2017 року за вих..№155/Б – 14 було надано відповідь та, відповідно, відповідачем рішення про зарахування періоду трудового стажу, перерахунок чи відмову у перерахунку пенсії позивача не приймалось
Згідно ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини справи, а також те, що позивачем ОСОБА_1 при зверненні 14.08.2017 року до ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою не було дотримано вимоги щодо порядку подання документів для перерахунку пенсії, які визначені п.4.1, п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то суд приходить до висновку, що у зв»язку з цим у відповідача були відсутні підстави для прийняття відповідного рішення, а тому у задоволені по позовних вимог необхідно відмовити у зв»язку з їх необгрунтованістю.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судових витрат, судові витрати необхідно компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. ст.ст.1, 6, 77, 79, 139, 241 – 246, 262 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП2090415872) до ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (39630 Полтавська область м.Кременчук вул.Велика набережна б.9, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання незаконними дій, зобов»язання надати рішення – відмовити.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне рішення суду складено 02 лютого 2018 року.
Суддя: С.І. Сьоря