
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа №377/976/17
Провадження №2/377/21/18
01 лютого 2018 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої – судді Теремецької Н.Ф., при секретарі – Щуковській А.М., за відсутності учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надмірну одержаної суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, -
У С Т А Н О В И В:
06 грудня 2017 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач просить стягнути з відповідача на його користь переплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 7514 гривень 58 копійок.
В обґрунтування позову позивач послався на те, що за заявою відповідача ОСОБА_1 від 06.10.2016 року № 647 та відповідних документів їй була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» № 1768-ІІІ від 01.06.2000 року (зі змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» № 250 від 24.02.2003 року (із змінами та доповненнями) з жовтня 2016 року по березень 2017 року включно. До заяви від 06.10.2016 року № 647 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, ОСОБА_1 додала заповнену декларацію про доходи її сім’ї за період з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року, в якій відповідач вказала, що за цей період вона отримала допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, а її син ОСОБА_2 стипендію з Чернігівського національного технологічного університету, та зазначила, що за вказаний період інших доходів не було. Проте, під час перевірки виявлено, що ОСОБА_1 надала неповну інформацію про доходи за липень – серпень 2016 року. За інформацією відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_2 у ІІІ кварталі 2016 року було нараховано дохід від ТОВ «Компанія «Вітава» в розмірі 7514,53 гривень. В зв’язку з поданням ОСОБА_1 неповної інформації про доходи сім’ї, яка вплинула на право отримання допомоги малозабезпеченим сім’ям, виникла переплата державних коштів. Оскільки сума переплати ОСОБА_1 не повернута, то позивач просить стягнути з відповідача зазначені кошти.
Ухвалою судді від 22 грудня 2017 року після виконання вимог, передбачених ст. ч.6 ст.187 ЦПК України, відкрито провадження у справі і призначено справу до судового розгляду на 18 січня 2018 року.
Ухвалою суду від 18 січня 2018 року було відкладено розгляд справи на 01 лютого 2018 року згідно п.1 ч.2 ст.223 ЦПК України в зв’язку з відсутністю відомостей про вручення відповідачу судової повістки.
В призначене судове засідання представник позивача не з’явилася, про час та місце судового засідання була повідомлена належним чином, надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
На адресу зареєстрованого місця проживання відповідача двічі надсилалися судові повістки рекомендованими листами з повідомленням про вручення відповідно до правил ст. ст. 128-130 ЦПК України, однак всі вони були повернуті до суду за закінченням терміну зберігання, причини неявки відповідача до суду не відомі, клопотання про розгляд справи за її відсутності відповідач до суду не направила, відзиву на позов не подала.
За наявністю умов, передбачених ст. ст. 280 – 282 ЦПК України, відповідно до ухвали суду від 01 лютого 2018 року суд ухвалив заочне рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, відповідач у справі, 06 жовтня 2016 року подала до управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області заяву № 647 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» № 1768-ІІІ від 01.06.2000 року (зі змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» № 250 від 24.02.2003 року (із змінами та доповненнями), а також декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204.
Як вбачається із вказаної декларації, членами сім’ї відповідача, які проживають та зареєстровані з нею в житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, є її сини: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
В розділі ІІ цієї декларації відповідачем зазначено доходи членів сім’ї за період з 01.04.2016 року до 30.09.2016 року відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400.
Як вбачається з даного розділу декларації, за вказаний період своїми доходами ОСОБА_5 вказала державну допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, доходами ОСОБА_2 стипендію в Чернігівському національному технологічному університеті. Також ОСОБА_1 зазначила, що інших доходів немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім’ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім’ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Згідно ч. 1 ст. 5 цього Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім’ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250.
Так, пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно абз. 1 п. 14 Порядку розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Абзацом 2 п. 14 Порядку передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
09 листопада 2016 року управлінням соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї № 647, відповідно до якого розмір соціальної допомоги з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року складає 4044,37 гривень.
Розпорядженням управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області від 18.11.2016 року ОСОБА_1 зроблено перерахунок державної соціальної допомоги, за результатами якого розмір державної соціальної допомоги складає 4525,01 гривень.
В позовній заяви зазначено, що розрахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_1 з 01.10.2016 року по 31.03.2017 року проводився із врахуванням таких доходів:
ОСОБА_1:
- допомога на дітей одиноким матерям – 2065,94 гривень;
- грошовий еквівалент пільг по ЖКП – 379,49 гривень;
- грошовий еквівалент пільг по Чернігівобленерго – 50,45 гривень;
ОСОБА_2:
- стипендія – 5658,08 гривень.
Відповідно до абз. 1 п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
В абз. 2 п. 27 Порядку зазначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Абзацом 3 п. 27 Порядку визначено, що для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб
- платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно копії відповіді на запит відділення у м. Славутичі Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області № 33 від 17.02.2017 року, ОСОБА_2 у ІІІ кварталі 2016 року було нараховано дохід від ТОВ «Компанія «Вітава» в розмірі 7514,53 гривень.
24 липня 2017 року позивач звернувся з листом № 10-05/1742 до ТОВ «Компанія «Вітава» про надання довідки про нараховану заробітну плату та інші доходи ОСОБА_2 за період з квітня 2016 року по грудень 2016 року включно.
Згідно довідки про доходи, виданої 28 липня 2017 року ТОВ «Компанія «Вітава», ОСОБА_2 працює в ТОВ «Компанія «Вітава» на посаді різальника металу на ножицях і пресах, загальна сума доходу за період з 28 липня 2016 року по 31 серпня 2016 року складає 7514,53 гривень.
Згідно п. п. 5.1 Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі дні та за роботу за сумісництвом.
Надана ОСОБА_1 неповна інформація про доходи членів сім’ї призвела до надмірно виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в розмірі 7514,58 гривень.
Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Позивачем 02.08.2017 року та 12.10.2017 року направлялися повідомлення на адресу відповідача про повернення надмірну виплачених їй коштів.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям у розмірі 7514 гривень 58 копійок була виплачена позивачу надміру внаслідок свідомого подання нею документів з недостовірними відомостями, і вона відмовляється добровільно її повертати, то ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.
За таких обставин позов необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, ст. ст. 1-3 Закону України «Про судовий збір» стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір, від сплати якого звільнений позивач.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 280-281 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2, на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області, юридична адреса: Київська область, м. Славутич, Центральна площа, 7, код ЄДРПОУ 22208706, р/р: 35412074053932 переплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 7514 гривень 58 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2 на користь держави судовий збір в сумі 640 гривень.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається через Славутицький міський суд Київської області до Апеляційного суду Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Н. Ф. Теремецька