Постанова № 71960631, 24.01.2018, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
363/4607/17
Номер документу
71960631
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"24" січня 2018 р. Справа № 363/4607/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2018 року м. Вишгород

Вишгородський районний суд Київської області в складі: головуючого судді Баличевої М.Б., при секретарі Кашоїди М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вишгород справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вишгородського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України у Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Вишгородського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України у Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні діїта просить суд визнати дії відповідача у відмові в призначенні йому державної пенсії в порядку ст. 55 Закону України»про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов’язати відповідача призначити йому пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України»про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з дня подання ним заяви про призначення пенсії за віком. Свої вимоги обґрунтовує тим, що в період з 19.11.1986 року по 05.12.1986 він працював в ТОВ сільськогосподарське підприємство «Промінь» в с. Козичанка Макарівського району Київської області і в зазначений період перебував у відрядженні в с. Опачичі Чорнобильського району Київської області, де приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. 21.06.2016 йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2-А серія А №216445. Оскільки, ним відпрацьовано 16 (шістнадцять) календарних днів з 19.11.1986 року по 05.12.1986 року на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, то він маю право на одержання державної пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для її одержання. У вересні 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням начальника УПФУ у Вишгородському районі від 30.09.2016 року №21 йому відмовлено в призначенні пенсії. Вважає неправомірним рішення відповідача від 30 вересня 2016 року №21 про відмову в призначенні мені пенсії зі знижкою в віці відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, вказав, що адміністративний позов він повністю підтримує та просить суд його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, надав письмові заперечення проти позову, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в період з 19.11.1986 року по 05.12.1986 ОСОБА_1 працював в ТОВ сільськогосподарське підприємство «Промінь» в с. КозичанкаМакарівського району Київської області і в зазначений період перебував у відрядженні в с. Опачичі Чорнобильського району Київської області, де приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно довідки №214 ф. 122 позивач був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПРС, ОСОБА_2 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 29.12.1987 року №1497-378 та ОСОБА_2 Міністрів, ВЦСПС від 05.07.1986 року №665-155, що надають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затверджених ОСОБА_2 Міністрів від 22.08.1956 року з 28.04.1986 року по 30.04.1986 року.

21.06.2016 позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2-А серія А №216445.

У вересні 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для цього ОСОБА_1 було надано відповідну копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2-А серія А №216445 від 21.06.2016 року та копія довідки ТОВ «Агроферма Промінь» ф.122 №05 від 06.06.2016 року.

Рішенням начальника УПФУ у Вишгородському районі від 30.09.2016 року №21 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії, оскільки, згідно акту зустрічної перевірки, яка була проведена управлінням Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області на лист відповідача за №3335/02 від 08 липня 2016 року повідомлено про неможливість проведення перевірки підтвердження пільгового характеру моєї роботи та достовірність довідки ф. 122 №05 від 06.06.2016 р. за період роботи з 19.11.1986 року по 05.12.1986 року, коли позивач працював в ТОВ сільськогосподарське підприємство «Промінь» оскільки, згідно довідки №187 від 06 червня 2016 року комунальної установи «Об’єднаний трудовий архів сільських та селищних рад Макарівського району», документів, що підтверджують безпосередньо участь ОСОБА_1 у ліквідації аварії на ЧАЕС та її наслідків від колгоспу ім. 1-е Травня с. Козичанка Макарівського району Київської області протягом 1986 року не виявлено.

ТОВ СП «Агрофірма «Промінь»» с. Козичанка Макарівського району Київської області своїм листом від 29 липня 2016 р. просить відізвати та врахувати недійсною довідку №5 від 06 червня 2016 р. ф. №122, видану позивачу, в зв’язку з тим, що в документах особового складу та первинних документах прізвище позивача не значиться, отже нема підтвердження участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідачем було зроблено запит № 4183/02 від 29 серпня 2016 року на управління захисту населення, постраждалого від Чорнобильської катастрофи для підтвердження видачі чорнобильського посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії у 1986 році на ім’я ОСОБА_1

Департаментом соціального захисту населення була надіслана копія довідки №216 від 20 жовтня 199 р., видана Козичнаською сільською ОСОБА_2 народних депутатів колгоспу ім. 1-е Травня, згідно з даними якої позивач був направлений в зону відчуження с. Опачичі Чорнобильського району Київської області з 19.11.1986 р. по 05.12.1986 р. та була надіслана копія протоколу засідання №664 від 05 червня 1997 р. Тимчасової комісії при Черкаській облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС», але надані копії довідки і протоколу не завірені.

З метою усунення недоліків, зазначених у рішенні від 30.09.216 року №21 ОСОБА_1 завірив копії довідки №216 від 20.10.199 року, яка видана Козачинською сільською радою народних депутатів колгоспу ім. 1-е Травня, протоколу засідання №664 від 05 червня 1997 р. Тимчасової комісії при Черкаській облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» і знов 23.06.2017 року звернувся до Вишгородського об’єднаного управління УПФУ Київської області.

Листом відповідача від 06.07.2017 року за №125/С ОСОБА_1 повідомлено, що згідно акту зустрічної перевірки, яка була проведена управлінням Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області на їх лист №3335/02 від 08.07.2017 року, повідомлено про неможливість проведення перевірки підтвердження пільгового характеру роботи позивача в ТОВ Сільськогосподарському підприємстві «Промінь» та достовірності довідки ф. 122 № 05 від 06.06.2016 року за період роботи з 19.11.1986 року по 05.12.1986 року, оскільки згідно довідки №187 від 06.06.2016 року в комунальній установі «Об’єднаний трудовий архів сільських та селищних рад Макарівського району», документів, що підтверджують безпосередньо участь ОСОБА_1 у ліквідації аварії на ЧАЕС та її наслідків, від колгоспу ім. 1-е Травня с. КозичанкаМакарівського району Київської області, протягом 1986 року не виявлено.

Таким чином, на думку відповідача відсутні первинні документи, які б підтверджували факт перебування ОСОБА_1 на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та право на призначення пенсії зі знижкою у віці відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутнє.

Так, дані правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005 р.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка форми №122 від 09.03.1998 року, що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації аварії. Інший порядок підтвердження факту участі на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, чинним законодавством на даний час не передбачено.

Доказами безпосередньої участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2-А серія А № 216445 від 21.06.2016 року, копія довідки №214 колгоспу ім. 1-е Травня Макарівського району Київської області ф.122, копія довідки №215 колгоспу ім. 1-е травня Макарівського району Київської області про отримання ОСОБА_1 на роботу в населеному пункті Опачичі та інших з они відчуження в період з 19.11.1986 року по 05.12.1986 року за місцем роботи колгосп ім. 1-е Травня с. Опачичі Чорнобильського району Київської області (евакуація майна та вивіз забрудненого майна) по відомостях від 12 листопада №1047 та від 27 грудня №1072 сплачено 242 крб. 03 коп. з урахуванням коефіцієнту три відповідно до ОСОБА_2 Міністрів Української РСР та Укрпрофспілки від 10 червня 1986 року № 2017-7, копія довідки колгоспу ім. 1-е Травня Макарівського району Київської області від 04 серпня 1997 року №140 про те, що колгосп ім. 1-е Травня с. КозичанкаМакарівського району Київської області являється правонаступником колгоспу ім. 1-е Травня с. ОпачичіЧорнобильского району після евакуації з зони аварії на ЧАЕС, нотаріально завріена копія протоколу №664 засідання Тимчасової комісії при Черкаській облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» від 05 червня 1997 року, яким постановлено на зміну протоколу №100, 127, 150, 160, 184, 194, 226, 246 п. 3 підтверджено правильність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в тому числі і мені (п. 6 Протоколу), копія трудової книжки, копії шляхових листів, виданих на ім’я ОСОБА_1, як водію колгоспу ім. 1-е Травня цим колгоспом від 19.11.1986 року, де в графі робота водія автомобіля зазначено час – 15 годин, а в графа завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 20.11.1986 року у графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 21.11.1986 року – в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 23.11.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 24-25.11.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 26.11.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 27-28.11.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 29.11.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 30.11.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 1-2.12.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі, від 3-4-5.12.1986 року - в графах завдання водію та маршрут руху – рейс Козичанка – Опачичі.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно п.1 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

У відповідності до ч.3 ст. 65 цього Закону посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого ОСОБА_2 правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року (зі змінами), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, з-поміж інших, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

На підставі вище зазначеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо моменту з якого необхідно здійснити обчислення пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Згідно вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Окрім вище зазначеного, суд звертає увагу на те, що вдруге позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку 23 червня 2017 року, на підставі чого суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку з 23 червня 2017 року.

Оскільки, ОСОБА_1 відпрацьовано 16 (шістнадцять) календарних днів з 19.11.1986 року по 05.12.1986 року на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, то позивач має право на одержання державної пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для її одержання на 10 років.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 26, 45, 65 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2,5,6,7,8,9,243-246КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Вишгородського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України у Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати дії Вишгородського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України у Київської області у відмові в призначенні ОСОБА_1державної пенсії в порядку ст. 55 Закону України»про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Зобов’язати Вишгородське об’єднане Управління Пенсійного фонду України у Київської областіпризначити ОСОБА_1пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України» про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років з дня подання ОСОБА_1заяви про призначення пенсії за віком, тобто з 23 червня 2017 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково протягом тридцяти днів з дня отримання повного рішення суду.

Суддя М.Б. Баличева