
Справа № 500/3426/17
Провадження № 2/500/536/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2018 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
у складі: головуючого – судді – Грубіян Л.І.,
за участю секретаря судового засідання – Іванової Л.П.,
особи, які брали участь у справі:
позивач – ОСОБА_1,
представник відповідача ОСОБА_2 навчальний заклад «Ізмаїльський центр професійно-технічної освіти» – ОСОБА_3,
представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ освіти Ізмаїльської міської ради – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізмаїлі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного навчального закладу «Ізмаїльський центр професійно-технічної освіти», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Відділ освіти Ізмаїльської міської ради про скасування наказів, зобов’язання нарахувати та виплатити додаткову заробітну плату, –
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Державного навчального закладу «Ізмаїльський центр професійно-технічної освіти» (далі – ДНЗ «ІЦПТО»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Відділ освіти Ізмаїльської міської ради про скасування наказів, зобов’язання нарахувати та виплатити додаткову заробітну плату, позовні вимоги обґрунтувала тим, що з 01.09.2014 р. прийнята на роботу на посаду майстра виробничого навчання у ДНЗ «ІЦПТО», де і працює до теперішнього часу, відповідач з січня 2016 р. по червень 2016 р. не виплачував позивачу додаткову заробітну плату, а саме:
- надбавку згідно постанови Кабінету Міністрів України № 373 від 23.03.2011 року «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів І-II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування»;
- додаткову заробітну плату за завідування лабораторією згідно п. 42 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, що була затверджена наказом Міністерства освіти України № 102 від 15.04.1993 року;
Наказом ДНЗ «ІЦПТО» № 45 від 01 квітня 2016 року за січень-лютий 2016 року та наказом ДНЗ «ІЦПТО» № 45/1 від 01 квітня 2016 року - тимчасово з 01.04.2016 року, бухгалтерії навчального закладу наказано здійснювати виплату заробітної плати працівникам без надбавок, у тому числі: за класне керівництво, за керівництво методичними комісіями, за обслуговування обчислюваної техніки, за завідування кабінетами, лабораторіями, майстернями, за престижність праці, за завідування бібліотеками.
Вважає накази ДНЗ «ІЦПТО» № 45 та № 45/1 від 01 квітня 2016 року та дії відповідача щодо невиплати позивачу заробітної плати незаконними та необґрунтованими.
Також позивач зазначає, що статтями 32, 103 КЗпП України та статтею 29 Закону України «Про оплату праці» визначено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення, власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніше, ніж за два місяці до їх запровадження або зміни. Про скасування додаткової заробітної плати
позивачу стало відомо лише після отримання заробітної плати у квітні 2016 року, яка виявилася значно менша, ніж в 2015 році, а січні, лютому, березні взагалі не отримували заробітну плату. Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 25.09.2017 р. до участі у справі залучено відділ освіти Ізмаїльської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору (а.с. 62).
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача ДНЗ «ІЦПТО» позов не визнала, надала письмові заперечення.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Відділу освіти Ізмаїльської міської ради у судове засідання не з’явився, про час слухання справи сповіщений належним чином, раніше у судовому засіданні підтримав позицію відповідача, просив відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши всі обставини на які посилаються сторони, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Згідно вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими. Речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно ч. 1ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В судовому засіданні встановлено, що згідно даним трудової книжки серії БТ-І № 2881077, позивач ОСОБА_1 01 вересня 2014 року прийнята на посаду майстра виробничого навчання.(а.с.6-10)
Наказом ДНЗ «Ізмаїльський центр професійно – технічної освіти» №125 від 07.09.2015 року за завідування лабораторією встановлена доплата у розмірі 15% посадового окладу(а.с.18).
01.04.2016 року Наказами директора ДНЗ «Ізмаїльський центр професійно – технічної освіти» №45 та №45/1 наказано, у зв’язку із обмеженою кількістю коштів, виділених на фінансування ІЦГІТО припиненням фінансування навчального закладу у повному обсязі, з 01.04.2016 року бухгалтерії навчального закладу тимчасово здійснити виплату заробітної плати педпрацівникам без надбавок, у тому числі: за класне керівництво, за керівництво методичними комісіями, за обслуговування обчислювальної техніки, за завідуванням кабінетами, лабораторіями, майстернями, за престижність праці, за завідування бібліотеками. Виплати вищезазначених доплат провести за умови надходження коштів для фінансування у повному обсязі.(а.с.13-14)
Листом виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради №08/01-17-2447 від 04.11.2016 року на звернення ДНЗ «Ізмаїльський центр професійно – технічної освіти» щодо вимог працівників закладу виплатити всі доплати та надбавки до заробітної плати з січня 2016 року, які були скасовані у зв’язку з обмеженням фінансування, повідомлено, що в бюджеті м. Ізмаїла на 2016 рік на утримання ДНЗ «Ізмаїльський центр професійно – технічної освіти» виділені кошти у сумі 7 020,68 тис. грн., в тому числі оплату праці з нарахуваннями – 4 913 тис. грн., що дозволяє профінансувати лише обов’язкові виплати по заробітній платі. Доплата за престижність праці, доплата за завідуванням кабінетом та завідуванням метод комісією, виплати з індексації заробітної плати не є обов’язковими та виплачуються лише при наявності бюджетних призначень. Видатки на необов’язкові надбавки та доплати працівникам професійно-технічної освіти у зв’язку з недостатністю коштів у місцевому бюджеті не заплановані.
Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Закон України "Про оплату праці" визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати.
Статтею 57 Закону України "Про освіту" передбачені гарантії держави педагогічним, науково-педагогічним і іншим категоріям установ освіти, зокрема: виплата надбавок до заробітної плати.
Відповідно ч. 1, 2 ст. 8, ст. 13 Закону України "Про оплату праці", держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників. Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону. Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Статтею 98 КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про професійно-технічну освіту", керівник встановлює доплати до посадових окладів і ставок за конкретні результати праці.
Згідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно з положеннями ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці», додаткова заробітна плата входить до структури заробітної плати. Це – винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Згідно до ст. 22 Закону України «Про оплату праці» суб'єкти організації оплати праці не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами.
Лист виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 04.11.2016 р. (а.с. 46), дані письмових заперечень відповідача на позовну заяву з доданими документами (а.с. 36 – 55), оскільки в наведених документах відстоюється позиція відповідача про відсутність у нього коштів для виплати належних платежів, не можуть бути підставою для відмови в позові про стягнення невиплаченої заробітної плати.
Оскільки для вирішення трудових спорів працівник може звернутися до суду в межах строку передбаченого ст. 233 КЗоТ Украини, позивач судовому засіданні не наполягала на задоволені позовних вимог в частині визнання незаконними та скасування наказів державного
навчального закладу «Ізмаїльського центру професійно технічної освіти» №45 від 01 квітня 2016 року та №45/1 від 01.04.2016 року,
Що стосується стягнення моральної шкоди в розмірі 5 000 грн., суд задовольняє частково, та стягує моральну шкоду в розмірі 1 000 (одна тисяча гривень) грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо позивача, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тому в силу наведених вимог ч. 6 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,89,141,263-265 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Державного навчального закладу «Ізмаїльський центр професійно-технічної освіти», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Відділ освіти Ізмаїльської міської ради про скасування наказів, зобов’язання нарахувати та виплатити додаткову заробітну плату – задовольнити частково.
Зобов'язати державний навчальний заклад «Ізмаїльський центр професійно технічної освіти» (ЄДРПОУ 02546482)нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серії КК 519140 виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області 27.07.2000 року, РНОКПП НОМЕР_1), додаткову заробітну плату за період роботи з 01 січня 2016 року по 30 червня 2016 року, що складається з: надбавки у розмірі 20% посадового окладу, додаткової доплати за завідування лабораторією у розмірі 15% посадового окладу.
Стягнути з державного навчального заклад «Ізмаїльський центр професійно технічної освіти»(ЄДРПОУ 02546482) на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серії КК 519140 виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області 27.07.2000 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) моральну шкоду в розмірі 1 000 (одна тисяча гривень) грн.
Стягнути з державного навчального закладу «Ізмаїльський центр професійно технічної освіти» (код ЄДРПОУ 02546482)в дохід держави судовий збір у розмірі 640 грн.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя: ОСОБА_5