
2-а/130/3/2018
130/936/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.01.2018 р.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі : головуючого - судді Верніка В.М.
при секретарі - Райчук Б.А.
із участю : - позивача ОСОБА_1,
- представника позивача ОСОБА_2,
- представника відповідача Шевчук Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жмеринка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про оскарження рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26.04.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з цим адміністративним позовом до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про оскарження рішення та зобов'язання вчинити певні дії (а.с.2-3). У позовній заяві та в судових засіданнях позивач ОСОБА_1, виклала наступну позицію. В період з 03.03.1987 року по 27.08.2002 рік, тобто повних 15 років вона працювала на посаді контролера деталей і приладів ВТК цеху виробів з пластмас заводу "Сектор", який рішенням Жмеринської міської ради від 30.01.1995 року №27Р реорганізовано у ВАТ "Жмеринський завод "Сектор". Пояснила, що вказана робота належить до Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173 розділ ХІ "Хімічне виробництво" та розділ ХVІ "Електротехнічне виробництво", постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року №10 , постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162 та відповідно до п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" надає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах. Натомість коли вона 17.02.2017 року звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії, то рішенням Комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України Жмеринського об'єднаного управління ПФУ Вінницької області у призначенні такої пенсії їй відмовлено через відсутність довідки про пільговий характер та наказів про атестацію робочого місця. Вважає викладену у рішенні Комісії від 28.02.2017 року відмову протиправною. Крім того, факт її роботи повний робочий день на вказаному шкідливому виробництві доводиться: трудовою книжкою; архівними довідками про роботу на посаді та про заробітну плату; листом №09-Б-1256 від 25.07.2005 року Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької ОДА, адресованим Відділу державної експертизи з умов праці Мінпраці України, контролерів ВТК за умови їх зайнятості у даному виробництві повний робочий день, можна віднести до працівників, які зайняті в основному виробництві виробів із пластмас гарячим способом цеху №12 ВАТ "Жмеринський завод "Сектор"; паспортом громадянки України. Зазначила, що у видачі довідки про пільговий характер роботи арбітражний керуючий їй відмовив, посилаючись на відсутність у нього первинної документації, яку не передав його попередник. Також вказала, що її вини в тому, що підприємство вчасно не провело атестації робочого місця, немає, так як відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, тому її непроведення не може позбавити її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах, адже від того, що атестація вчасно не проведена, виробництво не перестало бути шкідливим для здоров'я працівників. Просила визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Вінницької області (вих.№39 від 28.02.2017 року) про відмову у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах; та зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, період роботи у ВАТ "Жмеринсьий завод "Сектор" на посаді контролера деталей і приладів ВТК цеху виробів з пластмас з 03.03.1987 року по 27.08.2002 року та призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з п."б" ч.1 ст.13 Закону "Про пенсійне забезпечення", з 17.02.2017 року.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду від 28.04.2017 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до судового розгляду на 20.07.2017 року (а.с.35).
20.07.2017 року у судовому засіданні позивач заявила усне клопотання, в якому просила відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв'язку з цим розгляд даної справи відкладено на 28.09.2017 року(а.с.49).
28.09.2017 року розгляд справи не відбувся, оскільки відповідно до табелю обліку робочого часу Жмеринського міськрайонного суду суддя Вернік В.М. з 26.09.2017 року знаходився на лікарняному, у зв'язку з цим розгляд даної справи відкладено на 06.11.2017 року (а.с.52).
06.11.2017 року розгляд справи не відбувся, оскільки відповідно до довідки Жмеринського міськрайонного суду суддя Вернік В.М. 06.11.2017 року перебував в нарадчій кімнаті по іншій справі, у зв'язку з цим розгляд даної справи відкладено на 25.12.2017 року (а.с.53).
25.12.2017 року розгляд справи не відбувся, оскільки дату 25.12.2017 року визначено святковим днем відповідно до Закону України "Про внесення змін до ст.73 Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів", у зв'язку з цим розгляд даної справи відкладено на 23.01.2018 року (а.с.56).
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримали повністю з викладених у позові обгунтувань. Позивач пояснила, що працювала з 03.03.1987 року по 27.08.2002 року на заводі "Сектор" контролером деталей та приладів на ділянці покриття металів. Така робота викнувалась у шкідливих умовах, оскільки використовувалися небезпечні для здоров'я речовини, тобто дихали парами та випарюваннями, які утворювалися під час плавління пластмасових виробів. На підприємстві за роботу у шкідливих умовах їм видавали молоко. На разі їй виповнилося повних 51 рік, вона має повних 15 років спеціального стажу а тому вважає, що має право на пільгову пенсію за віком згідно п.5,10 Розділу ХV Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зазначила, що вона зверталась до арбітражного керуючого Сокольвака М.В. про видачу довідки про нарахування пільг, однак їй було відмовлено у видачі даної довідки, у зв'язку з банкрутством заводу та відсутністю у його розпорядженні потрібної документації. Також вказала, що атестація робочих місць у її цеху проводилася, але не пам'ятає коли саме. Просили задоволити позов.
Представник відповідача Шевчук Ю.В. позов не визнала. Зазначила, що підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється у суворій відповідності зі списками на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих на підставі первинних документів підприємства про характер роботи та умови праці, а також безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Позивачем не було надано жодного документального підтвердження про проведення атестації робочого місця та довідку, яка б уточнила характер її роботи, а виходячи із записів трудової книжки не можливо встановити, яку саме роботу виконувала ОСОБА_1, однак, посада на якій перебувала позивач в період трудових відносин із ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" не передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173, постановою Кабінету міністрів України від 11.03.1994 року №162, оскільки право на пільгове пенсійне забезпечення мають працівники, які безпосередньо зайняті у виробництві виробів із пластичних мас гарячим способом. Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації у листі від 25.07.2005 року, надало вичерпний перелік працівників цеху №12 ВАТ "Жмеринського заводу "Сектор", які безпосередньо були зайняті у виробництві пластичних мас гарячим способом, посада на якій перебувала ОСОБА_1 хоча і включена до вищевказаного переліку, але атестація робочих місць не була проведена, пільговий стаж можливо зарахувати до 01.08.1992 року за умови повної зайнятості в основному виробництві повний робочий день (не менше 80% зміни), проте позивачем не було надано жодних документів, які б підтвердили та уточнили характер виконуваної роботи. В архівній довідці №01-14-06 від 24.01.2017 року вказано, що ОСОБА_1 працювала контролером деталей і приладів 2-го розряду, ВТК цех 12, з 03.03.1987 року, з нормальними умовами праці. Зауважила, що відповідно до п."ж" ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною тирічного віку, однак з архівної довідки №01-14-08 від 24.01.2017 року ОСОБА_1 в період з 24.07.1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_8 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до 6-річного віку, період якої неможливо зарахувати до стажу роботи, а надто до пільгового стажу. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що вона працювала на заводі "Сектор" з 1974 року. Із приходом на роботу позивача остання разом з нею працювала повний робочий день у шкідливих умовах в одному цеху, де виготовлялись вироби з пластмаси гарячим способом пресування, їхня робота полягала у перевірці та замірах вироблених деталей. Повідомила, що їм надавалась додаткова відпустка за шкідливі умови праці. Вказала, що її було звільнено у зв'язку зі скороченням штату працівників.
Свідок ОСОБА_7 суду пояснив, що ОСОБА_1 працювала на заводі "Сектор" у відділі ВТК, її робота полягала у перевірці деталей, яка здійснювалася у шкідливих умовах праці, так як при переробці сировини випарювався фенол, яким працівники дихали під час своєї роботи. Також, повідомив, що до них на підприємство приїжджали фахівці з м.Вінниці, робили контроль та атестували робочі місця.
15.12.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.
Відповідно до п.10 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цієї редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши представлені докази та перевіривши їх відповідність фактичним обставинам справи, суд приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.12-15) позивач ОСОБА_1 з 03.03.1987 року прийнята на роботу на завод "Сектор" у ВТК БТК цех №12 контролером деталей і приборів ІІ розряду; 01.05.1989 року при переході на нові умови праці контролер деталей і приборів ІІ розряду; 27.08.2002 року позивач звільнена у зв'язку зі скороченням чисельності працівників згідно п.1 ст.40 КЗпП України.
Оспорюваним рішенням комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України від 28.02.2017 року №39 (а.с.7-11) ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 через відсутність довідки, що підтверджує пільговий характер роботи та наказів про атестацію робочого місця.
Відповідно до архівної довідки архівного відділу Виконавчого комітету Жмеринської міської ради від 24.01.2017 року №01-14-06 (а.с.16) в документах ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" (в минулому "Жмеринський завод "Сектор") значиться ОСОБА_1., ІНФОРМАЦІЯ_1, контролер деталей і приладів ІІ розряду, ВТК цех 12, з 03.03.1987 року з нормальними умовами праці; з 01.05.1989 року при переході на нові умови праці - контролер деталей і приладів ІІ розряду, ВТК цех 12; звільнена з 27.08.2002 року за п.1 ст.40 КЗпП України.
Згідно архівної довідки виконавчого комітету Жмеринської міської ради №01-14-08 від 24.01.2017 року (а.с. 20-21) в документах ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" (в минулому "Жмеринський завод "Сектор") значиться ОСОБА_1, яка перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до 1,5 роки з 03.06.1988 року по ІНФОРМАЦІЯ_3, з 01.12.1989 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до 3-х років, вийшла на роботу та приступила до своїх обов'язків з 03.07.1990 року, з 05.09.1990 року по 03.04.1991 року ОСОБА_1 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до виповнення 3 років, вийшла на роботу та приступила до своїх обов'язків з 01.11.1990 року, з 21.01.1991 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 по догляду за дитиною до виповнення 3 років, вийшла на роботу і приступила до своїх обов'язків з 09.04.1991 року, з 02.11.1991 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до виповнення 3 років, вийшла на роботу і приступила до своїх обов'язків з 28.02.1992 року, з 12.04.1993 року по 23.02.1996 року перебувала у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до виповнення 3 років, з 04.03.1996 року по 04.04.1996 року, з 23.08.1996 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 до виповнення дитині 3 років, з 24.07.1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 - до виповнення дитині 4 років, з 23.06.2000 року по ІНФОРМАЦІЯ_7 - до виповнення дитині 5 років, з ІНФОРМАЦІЯ_7 по ІНФОРМАЦІЯ_8 - до виповнення дитині 6 років. Накази з особового складу перебування у відпустці без збереження заробітної плати ОСОБА_1 за липень 1990 року, листопад 1990 року, квітень 1991 року, за період з квітня 1993 року по червень 2002 року на зберігання не надходили.
Відповідно до архівної довідки Виконавчого комітету Жмеринської міської ради від 24.01.2017 року №01-14-09 (а.с.22) документи ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" (в минулому "Жмеринський завод "Сектор") про атестацію робочого місця на державне зберігання не надходили.
Відповідно до архівної довідки Виконавчого комітету Жмеринської міської ради від 24.01.2017 року №01-14-10 (а.с.22) "Жмеринський завод "Сектор" був створений згідно наказу Міністерства електронної промисловості СРСР від 29.11.1969 року №666, з 01.01.1970 року розпочав свою роботу. ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" засноване відповідно до рішення Мінмашпрому України від 12.01.1995 року №9 шляхом перетворення Жмеринського заводу "Сектор" у Відкрите акціонерне товариство, відповідно до Указу Президента України "Про корпорацію підприємств" від 15.06.1993 року та Положення про порядок корпорації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.1993 року №508 та як правонаступник "Жмеринського заводу "Сектор".
На звернення до арбітражного керуючого ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" Сокольвака М.В. (а.с.24) позивач ОСОБА_1 отримала відмову в отриманні уточнюючої характер її роботи довідки у зв'язку із відсутністю документів архівного зберігання.
Згідно листа-роз'яснення Головного Управління праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації "Щодо звернення працівників ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" (а.с.25-26), вбачається, що згідно розділу Х "Хімічне виробництво" пункт А робітники, керівники і спеціалісти підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості, зайняті новий робочий день у виробництвах, позиція 2110А010 "виробництво виробів гарячим способом: з пластичних мас, композиційних матеріалів на основі пластмас, вініпласту, полвхлорвінілого пластикату, фенольних та карбамідних пластикатів пластмас на основі поліамідів, поліметакрилових сполук, стиролу і його сополімерів, виробів з органічного скла" Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162; розділу Х "Хімічне виробництво" пункт А підпункт 1) позиція 10 А до Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2000 року №36, таким чином до працівників, які були зайняті в основному виробництві виробів із пластмас гарячим способом в цех №12 ВАТ "Жмеринський завод «Сектор" можна віднести працівників за професіями (посадами), зокрема, - контролери ВТК за умови їх зайнятості у вказаному виробництві повний робочий день. До пільгового стажу колишнім працівникам можна зарахувати стаж за період роботи до 01.08.1992 року, за умови їхньої зайнятості в основному виробництві повний робочий день (не менше 80% зміни).
Згідно роз'яснення Міністерства праці України від 10.05.1994 року №01-3/406-02-2 Про порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах (а.с.27) п.16 по розділах "Хімічне виробництво" Списків №1 та №2 право на пільгове пенсійне забезпечення надається працівникам, зайнятим у виробництвах, продукція яких у відповідності із загальносоюзним класифікатором промисловості і сільськогосподарської продукції відноситься до таких розділів: продукція неорганічної хімії, органічного синтезу, нафтохімічна, гумотехнічна і азбестова, добрива, полімери, пластичні маси, каучуки, матеріали лакофарбної, фототехнічної, побутової хімії, синтетичні фарбники, хімічні реактиви і високочисті речовини. При цьому призначення пільгових пенсій провадиться незалежно від відомчої належності виробництва.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1,2 ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до вимог ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними зокрема, віку 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
У відповідності до ч.4 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 цього Закону.
Згідно вимог ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 62 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, який підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 , основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 3 Порядку визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Виходячи з положень п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 застосування Списків до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Згідно з п.4.3. вказаного Порядку застосування Списків у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації робочих місць, вперше проведеної до 21.08.1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на підприємстві у виробництвах, передбачених Списками.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41.
Атестація проводиться на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
У відповідності до п.4 Порядку та п.п.1.5 п.1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до п. 6.4. Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджені наказом Міністерства праці України від 01.09.1992 року № 41, під повним робочим днем слід розуміти виконання робіт, передбачених списками, протягом не менше 80 процентів робочого часу, що має підтверджуватись відповідними документами.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення судом факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Крім того, пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п."б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 06 червня 2017 року.
Так, позивачем ОСОБА_1 не надано уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку та будь-яких інших документів підтвердження шкідливих умов праці, характер виконуваних позивачем робіт, що містяться у Списку №2, оскільки займана нею посада під час роботи на ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" за записами у трудовій книжці заздалегідь не передбачена вказаним списком, відтак спеціальний трудовий стаж та характеристики виконуваних робіт може бути підтверджено або записами у трудовій книжці, або уточнюючими довідками підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, а не показаннями свідків.
Повідомлення Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації від 25.07.2005 року щодо можливості віднесення серед інших посади контролера ВТК, яку обіймала позивач, до працівників, що були зайняті в основному виробництві виробів з пластмас гарячим способом в цеху №12 ВАТ "Жмеринський завод "Сектор", та зарахування колишнім працівникам пільгового стажу за період роботи до 01.08.1992 року має рекомендаційний характер та не може становити самостійного документального підтвердження права позивача на пільгову пенсію, надто з огляду на те, що охоплюваний згідно даного повідомлення період роботи ОСОБА_1 з 03.03.1987 року по 01.08.1992 року не складає передбаченого законом десятирічного строку відповідної роботи для жінок та не становить наразі підстав щодо пільгового зменшення загального пенсійного віку з розрахунку на один рік за кожні два роки такої роботи, а подальший заявлений позивачем до зарахування до пільгового стажу період роботи до 27.08.2002 року не підтверджений атетстацією її робочого місця за відсутності об'єктивних відомостей щодо її проведення.
Також відповідно до ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що набрав чинності 01.01.2004 р., страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до страхового стажу для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Згідно із ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Згідно з абзацом третім ч.1 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до страхового стажу зараховується, зокрема, період упродовж якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, одержувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, підготовки або підвищення кваліфікації. До спеціального стажу зазначений період не зараховується.
Відтак відповідний період перебування позивача у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею послідовно чотирьох-, п'яти-, шестирічного віку, а саме сукупно з 24.07.1999 року до ІНФОРМАЦІЯ_8, є додатково визначеною законом підставою щодо його неврахування до стажу роботи, який надає право на пільгову пенсію.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши всі обставини справи та давши належну правову оцінку доказам, суд приходить до висновку про відмову позивачці у задоволенні позовних вимог, оскільки в судовому засіданні знайшло підтвердження правомірності оспорюваного рішення відповідача щодо відсутності сукупності необхідних обов'язкових умов для набуття позивачем права на пенсію за віком на пільгових умовах для жінок, доводи сторони позивача та представлені нею докази наразі не спростовують вказаних висновків суду, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст.13, 62, 100, 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року, п.4,5 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, ст. 6, 9, 14, 72, 77, 78, 242, 244-246 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Вінницької області від 28.02.2017 року №39 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах; та щодо зобов'язання Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, період роботи у ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" на посаді контролера деталей і приладів ВТК цеху виробів з пластмас з 03.03.1987 року по 27.08.2002 року і призначити їй з 17.02.2017 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків її оскарження, якщо не було подано апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, Вінницькому апеляційному адміністративному суду через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.
Повне судове рішення складено 31.01.2018 року.
Суддя Вернік В.М.