
Дата документу 30.01.2018
ЄУ № 420/1777/17
Провадження №2/420/79/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Проньки В.В.,
за участю секретаря Сіренко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,
встановив:
Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Новопсковської РДА надміру отриманні кошти у вигляді переплаченої суми субсидії в розмірі 11027 грн. 69 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно заяви про призначення житлової субсидії від 09.02.2016 управлінням соціального захисту населення Новопсковської РДА прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії з лютого 2016 по січень 2017 року. Після проведеної перевірки цільового використання бюджетних асигнувань виявилося, що відповідач не повідомила управління про зміну зареєстрованих у житловому будинку осіб. Так, ОСОБА_1 вказала, що особами які зареєстровані в її будинку є сама відповідачка, сини - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, і брат ОСОБА_5 Син відповідачки ОСОБА_2 купив житловий будинок в АДРЕСА_1, і там став проживати змінивши своє місце реєстрації. Перед заповненням декларації ОСОБА_1 була попереджена про наслідки надання невірної або неповної інформації в декларації, що підтверджується її підписом. Управління провело перерахунок за період з 01.02.2016 по 31.01.2017, внаслідок якого була виявлена переплата в сумі 11027,69 грн. Відповідач була повідомлена про обов'язок повернення переплаченої суми, але добровільно зазначені кошти не повернула, тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача ОСОБА_6 в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, до суду надала заяву про розгляд справи без її участі, на заявлених позовних вимогах наполягає, проти винесення судом заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчать поштові відправлення, причини не явки суду не повідомила, заяви про розгляд справи без її участі суду не надавала, відзив на позовну заяву не надала.
Оскільки про час і місце проведення судового засідання сторони були повідомлені належним чином, суд вважає, що судове засідання можливо провести без їх участі.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 з внесеними змінами та доповненнями (далі Положення) громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі: отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (крім субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 09.02.2016 звернулася до управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово -комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
У зазначеній заяві вказано, що зареєстроване (для орендарів - фактичне) місце проживання ОСОБА_1 знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Як вбачається з декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.02.2016, ОСОБА_1, у зазначеному вище будинку проживає разом з ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4.
Судом встановлено, що рішеннями про призначення субсидії УСЗН Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 02.03.2016 та 28.03.2016, 11.05.2016 та 21.05.2016, 07.09.2016 та 25.10.2016, уповноваженому власнику будинку за адресою: АДРЕСА_2, ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово -комунальних послуг на період з лютого місяця 2016 року по січень місяць 2017 року включно щомісячно.
Відповідач була повідомлена, що у разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому будинку, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначення житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі вона зобов'язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії у подвійному розмірі, що підтверджується її підписом в декларації.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ України від 21 жовтня 1995 року N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області було проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, за результатами проведення якої встановлено, що ОСОБА_1 надала невірну інформацію про склад зареєстрованих осіб, внаслідок чого виникла переплата в сумі 11027,69 грн. протягом періоду з 01.09.2016 по 31.01.2017, що підтверджується актом перевірки № 26 від 24.02.2017.
Згідно довідки про склад сім'ї № 970 від 28.09.2016, виданої Виконавчим комітетом Новобілянської сільської ради Новопсковського району Луганської області, ОСОБА_2, станом на 01 вересня 2016 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 разом з дружиною ОСОБА_7, сином ОСОБА_8
На підставі зазначеної перевірки позивачем видано розпорядження №26 від 24.02.2017 (особова справа №9333), проведено перерахунок розміру субсидії за період з 01.02.2016 по 31.01.2017 та листом №16-7/8-881 від 27.02.2017 повідомлено відповідача про те, що вона зобов'язана повернути переплачену суму субсидії у розмірі 11027,69 грн., у разі відмови повернення коштів, вони будуть стягнуті у судовому порядку.
В добровільному порядку суму субсидії ОСОБА_1 не сплатила.
Відповідно до п. 1 абзац 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України № 39/283/90/5 від 29.12.1997, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: - виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Згідно із п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (далі - Положення), субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Пунктом 7 цього Положення встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
В пункті 12 Положення зазначено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік
Згідно із п.13 Положення для призначення субсидії громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Відповідно до п.20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється, в тому числі, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 №39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно із ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Отже, встановлено, що відповідач не повідомила позивачу відомості про зміни в складі зареєстрованих осіб, що проживають в її будинку, а саме що ОСОБА_2 придбав будинок за адресою: АДРЕСА_1, та знятий з місця проживання за зареєстрованим місцем проживання відповідача, а саме: АДРЕСА_2 з 01.09.2016, що є підставою відповідальності та повернення надміру виплаченої субсидії.
За змістом ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З огляду на вимоги законодавства, що регулюють спірні правовідносини у даному випадку суд вважає, що позивачем доведено завдання відповідачем майнової шкоди, а відповідачем допущено порушення, які послугували підставою для відшкодування шкоди.
Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв'язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що внаслідок того, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію щодо зареєстрованих осіб в житловому приміщенні їй надмірно перераховано бюджетні кошти в загальній сумі 11027 грн. 69 коп., чим державі була спричинена майнова шкода на вказану суму, яка підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 263-268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2, на користь Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації, що розташована за адресою: вул. Українська, 65, смт. Новопсков Новопсковський район Луганська область, код ЄДРПОУ 03196995, надміру отримані кошти у вигляді переплаченої суми субсидії в розмірі 11027 грн. 69 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2, судовий збір у розмірі 640 грн., на користь держави на р/р№31215256700001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача - 820019, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Копію заочного рішення надіслати сторонам протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області.
Суддя: підпис. В.В. Пронька