Рішення № 71948183, 25.01.2018, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
348/2210/17
Номер документу
71948183
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №348/2210/17

25 січня 2018 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області

в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.

секретаря: Скоблей О.В.

з участю представника відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона, 27.06.1946р.н., є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, де з 02.07.2001р. отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» після звільнення її з роботи з Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області.

Її стаж державної служби становить 23 роки 8 місяців 2 дні.

26.10.1977року вона була прийнята на роботу у виконавчий комітет Надвірнянської районної Ради депутатів трудящих на посаду «старший бухгалтер райвиконкому», 04.05.1992року була переведена на посаду «головний бухгалтер» державної районної адміністрації.

13.09.1994року у зв'язку з ліквідацією райдержадміністрації вона була звільнена по переводу в райвиконком. На підставі розпорядження №3 від 10.01.1996року її було призначено на посаду «завідуючої відділу бухгалтерського обліку» районної державної адміністрації по переводу з виконкому районної ради.

01.01.2000року посада «завідуюча відділу районної державної адміністрації» перейменована на посаду «начальника відділу районної державної адміністрації» і 27.06.2001року з даної посади вона вийшла на пенсію.

З 01.02.2008року відповідачем проведено їй перерахунок пенсії як непрацюючому державному службовцю відповідно до довідки Надвірнянської державної адміністрації Івано-Франківської області від 13.03.2008року № 05.

Однак, у вище зазначеній довідці Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області не вірно зазначено їй суми надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення у праці.

У зв’язку з цим у вересні 2017р. вона звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку Надвірнянської РДА від 05.09.2017року №56/06-32 про розмір заробітної плати по посаді начальника відділу, з якої їй було призначено пенсію з 01.02.2008року, в якій вже було зазначено суми надбавки за вислугу років, та надбавки за високі досягнення у праці з посади, з якої вона вийшла на пенсію.

Однак листом від 15.09.2017року №317/К-15 вона отримала відповідь від Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, якою їй відмовлено врахувати суми, зазначені в довідці від 05.09.2017р. в зв’язку з тим, що перерахунки пенсій державним службовцям з 01 травня 2016року не проводяться.

Вважає такі дії Надвірнянського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними.

В судове засідання позивач не з’явилась, однак від неї поступила заява, в якій просить справу слухати у її відсутності, підтримала позовні вимоги з підстав, зазначених в позові та просить суд постановити рішення, яким визнати неправомірними діїНадвірнянського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку їй пенсії як непрацюючому державному службовцю; зобов’язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 01.02.2008 року перерахунок її пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії) та ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з включенням до розрахунку пенсії в розмірі 90 відсотків сум, зазначених у довідці про заробітну плату, виданій Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області від 05.09.2017 р. № 56/06-32 з урахуванням виплачених сум та із збереженням індексації, та виплатити їй недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, подала заперечення та пояснила, що позивачу з 02.01.2001р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01.02.2008року проведено перерахунок пенсії позивачу як непрацюючому державному службовцю з врахуванням довідки Надвірнянської державної адміністрації Івано-Франківської області від 13.03.2008року №05.

У вересні 2017року позивач пред'явила до управління до довідку Надвірнянської РДА від 05.09.2017року №56/06/32 про розмір заробітної плати по посаді начальника відділу, з якої їй призначено пенсію з 01 лютого 2008року, в якій вже було зазначено суми надбавки за вислугу років, та надбавки за високі досягнення у праці з посади, з якої вона вийшла на пенсію.

Однак у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», Постанова КМУ від 31.05.2000року №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втратила чинність. Тому для перерахунку пенсії немає підстав.

Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, крім того застосувати положення ст. 100 КАС України.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача та дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.ст. 72-74 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з’ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що позивач, 27.06.1946р.н., є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, де з 02.07.2001р. отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 5).

Її стаж державної служби становить 23 роки 8 місяців 2 дні (а.с. 7).

Ці обставини сторонами не оспорюється, тому наведені обставини з урахуванням положення ч. 1 ст. 78 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

У вересні 2017р. позивач звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила здійснити перерахунок її пенсії з врахуванням сум, зазначених у довідці Надвірнянської РДА від 05.09.2017року №56/06-32 про розмір заробітної плати по посаді начальника відділу, з якої їй було призначено пенсію з 01.02.2008року.

Однак листом від 15.09.2017року №317/К-15 Надвірнянське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області відмовило їй у перерахунку пенсії з врахуванням сум, зазначених в довідці від 05.09.2017р. в зв’язку з тим, що перерахунки пенсій державним службовцям з 01 травня 2016року не проводяться (а.с. 7).

З довідки, виданої Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області від 05.09.2017р. №56/06-32 вбачається, що до складових заробітної плати по посаді начальника відділу Надвірнянської РДА, з якої ОСОБА_2 з 01.02.2008р. здійснено перерахунок пенсії, входили в тому числі надбавка за вислугу років в розмірі 429,60 грн. та надбавка за високі досягнення у праці у розмірі 930,80 грн. При цьому вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (а.с. 6).

Вирішуючи позов суд виходить з наступного.

Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обовязків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що надбавка за вислугу років та надбавка за високі досягнення у праці, входили до системи оплати праці державного службовця.

Суд також звертає увагу на те, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом України у постанові від 3 червня 2014 року у справа № 21-134а14р. отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13р.

Згідно повідомлення Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України позивачу проведено перерахуно на підставі довідки від 13.03.2008р. за № 05 про заробітну плату на загальну суму 2639 грн. 52 коп., встановлену на 01.02.2008р., однак в даній довідці помилково зазначено складові заробітної плати не позивача, а працівника працюючого на вказаній посаді. Про те, що у довідці помилково зазначені складові заробітної плати позивач дізналася тільки у вересні 2017р., після чого звернулась із заявою про перерахунок надавши довідку від 05.09.2017р.

Таким чином на думку суду позивач звернулась до суду у шестимісячний строк з дня, коли дізналася про порушене право, що відповідає ст. 122 КАС України.

Відповідно до статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Безпідставне та протиправне не нарахування відповідачем пенсії позивачеві, на думку суду, не є перешкодою для застосування статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до спірних правовідносин.

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 01.02.2008р. з врахуванням виплат, зазначених в довідці, виданій Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області від 05.09.2017р. № 56/06-32, є підставними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 64-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XІІ від 05.11.1991 р., ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XІІ від 16.12.1993 р., ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997 р., ст. 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995 р., ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовільнити.

Визнати неправомірними діїНадвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 як непрацюючому державному службовцю.

Зобов’язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 01 лютого 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, яка діяла на час призначення пенсії) та ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з включенням до розрахунку пенсії в розмірі 90 відсотків сум, зазначених у довідці про заробітну плату, виданій Надвірнянською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області від 05.09.2017 р. № 56/06-32 з урахуванням виплачених сум та із збереженням індексації, та виплатити їй недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст рішення виготовлено 01.02.2018 року