Рішення № 71948075, 01.02.2018, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
345/4337/17
Номер документу
71948075
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №345/4337/17

Провадження № 2/345/269/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.02.2018 р. м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючої судді Сухарник І.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, -

встановив:

що відповідач ОСОБА_1 12.06.2017 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї, яку 15.06.2017 було призначено з 01.06.2017 по 30.11.2017 щомісячно у розмірі 2413,85 грн. Після перевірки соціальним інспектором повноти інформації про доходи та майновий стан відповідача виявилося, що у власності відповідача та її чоловіка ОСОБА_2 перебувають транспортні засоби, що підтверджується листом Територіального сервісного центру 2642 № 31/9/1750 від 12.10.2017.

Відповідач у декларації про доходи та майновий стан осіб від 12.06.2017, не вказала відомості про зареєстровані транспортні засоби, внаслідок чого виникла переплата допомоги в розмірі 14483,10 грн. Позивачем 25.10.2017 складено акт № 707 про припинення надання соціальної допомоги з 01.06.2017. Також відповідачу 13.11.2017 рекомендованим листом направлено повідомлення із пропозицією добровільно повернути надмірно виплачені кошти, однак до цього часу відповідачем шкода не відшкодована, тому позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї у розмірі 14483,10 грн. за період з 01.06.2017 по 30.11.2017.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, яким Цивільний процесуальний кодекс України викладено в новій редакції. Згідно підпункту 9 пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до частин 2-6 статті 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). З огляду на предмет та ціну позову дана справа підпадає під ознаки малозначної справи та не віднесена до категорії справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження. Обставини справи, що згідно частини третьої статті 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.

Враховуючи викладене, суд вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем 11.01.2018 подано відзив на позовну заяву, а копію відзиву з доданими до нього документами надіслано позивачу (а.с. 31).

Відповідно до ст. 179 ЦПК України, відповідачем не подано відповідь на відзив.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 12.06.2017 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї і подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 3-4, 5-6).

Відповідно до ст. 7 ч. 1 абз. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Рішенням від 15.06.2017 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім’ї з 01.06.2017 по 30.11.2017 щомісячно у розмірі 2413,85 грн. (а.с. 7). Згідно листа Територіального сервісного центру 2642 МВС в Івано-Франківській області Регіонального сервісного центру від № 31/9/1750 від 12.10.2017 за відповідачем та її чоловіком зареєстровані та зняті з обліку у період з 01.01.2015 транспортні засоби: мотоцикл «Восход ЗМ» 1992р.в., д.н.з. НОМЕР_1 та автомобіль марки «BARKAS B1000-1» номер кузова НОМЕР_2 1989р.в., д.н.з. НОМЕР_3 (а.с. 8, 9).

На підставі зазначеного листа, позивачем було складено акт № 707 від 25.10.2017 про виявлення факту неподання відповідачем ОСОБА_1 у Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відомостей про транспортні засоби, які зареєстровані та перебувають у власності сім’ї позивача (а.с. 10).

Згідно довідки № 4940 від 10.11.2017 сума переплати за період з 01.06.2017 по 30.11.2017 становить 14483,10 грн. (а.с. 13).

13.11.2017 відповідачу надсилалось повідомлення про добровільне відшкодування державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї (а.с. 12), однак до цього часу кошти не повернуті.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до положень ст. 7 ч. 2 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у

містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у складі сім'ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Відповідно до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім’єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.

Згідно довідки № 2382 від 27.11.2017 виданої виконкомом Новицької сільської ради, що у позивача троє дітей: ОСОБА_3 15.09.2005р.н., ОСОБА_4 15.01.2009р.н., ОСОБА_3 20.11.2014р.н., які перебувають на її вихованні (а.с. 22, 27, 28, 29).

Згідно довідок № К-6-З-ОП від 10.01.2018 та № К-5-З-ОП від 10.01.2018 слідує, що станом на 10.01.2018 за позивачем ОСОБА_1 транспортні засоби не зареєстровані, автомобіль марки «BARKAS B1000-1» номер кузова НОМЕР_2 1989р.в. д.н.з. НОМЕР_3, 28.11.2017 знятий з обліку у зв’язку з вибраковкою, а за чоловіком позивача ОСОБА_2 автотранспортні засоби взагалі не зареєстровані. (а.с. 23, 24).

Таким чином встановлено, що автомобіль «BARKAS B1000-1» списаний на металобрухт, а мотоцикл 22.12.2017 знятий з реєстрації та переданий третій особі на запчастини і на час призначення субсидії дані транспортні засоби були у непридатному стані для використання чи продажу та не могли принести сім’ї відповідача доходу і вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, що також підтверджується фотографіями (а.с. 30).

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що у відповідача не було умислу на подання недостовірних відомостей з метою незаконного отримання соціальної допомоги, оскільки дані транспортні засоби фактично не могли використовуватись відповідачем та її сім’єю і впливали на призначення такої допомоги, та не могли приносити доходу сім’ї.

Крім того, позивач і так мала право на отримання державної соціальної допомоги, оскільки вона є багатодітною матір’ю, а тому приховувати факт перебування у власності транспортних засобів, які підлягали здачі і здані на металобрухт, на думку суду, було б не доцільно з її боку.

Враховуючи наведене, суд вважає, що судом не встановлено умислу на подання недостовірних даних щодо інформації про доходи та майновий стан відповідача та членів її сім’ї.

На підставі наведеного та відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», ст. 1166 ЦК України, керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України, -

вирішив:

у задоволенні позову Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом 30-ти днів з часу проголошення.

Головуючий: