
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2018 року м. ОдесаСправа № 916/2344/17Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лисенко В.А.
Суддів: Діброви Г.І., Разюк Г.П.
Секретар судового засідання: Полінецька В.С.
За участю представників учасників справи:
від позивача – ОСОБА_1, за ордером;
від відповідача – ОСОБА_2, за довіреністю;
від третьої особи – ОСОБА_3, за довіреністю.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської міської ради
на рішення Господарського суду Одеської області від 11 грудня 2017 року
по справі № 916/2344/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АНКОР»
до Одеської міської ради
за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Департамент комунальної власності Одеської міської ради
про внесення змін до договору оренди
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АНКОР» (далі – ТОВ «АНКОР») звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради (далі – ОМР), в якому просило внести зміни до Договору оренди землі від 27.06.2007р., зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК 24 жовтня 2007 року за № 040750500155, а саме:
- викласти п. 2.3. Договору в наступній редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14 961 кв.м. становить 11 457 537, 72 грн. (одинадцять мільйонів чотириста п’ятдесят сім тисяч п’ятсот тридцять сім гривень 72 копійки) згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06.02.2017р. № 1525/86- 17, складеним Управлінням Держгеокадастру у м. Одесі.»;
- викласти п. 4.1. Договору оренди в наступній редакції:
«Орендна плата за земельну ділянку площею 14 961 кв. м. розрахована в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 572 876, 89 грн. (п’ятсот сімдесят дві тисячі вісімсот сімдесят шість гривень 89 копійок) на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.».
Позовні вимоги, із посиланням на статті 632, 651, 762 Цивільного кодексу України, статті 188, 286 Господарського кодексу України, обґрунтовані відсутністю згоди відповідача на внесення змін до Договору оренди землі у зв’язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18 жовтня 2017 року залучено Департамент комунальної власності Одеської міської ради до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11 грудня 2017 року виправлено описку в ухвалі від 18 жовтня 2017 року та зазначено: «третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.».
Рішенням Господарського суду Одеської області від 11 грудня 2017 року по справі № 916/2344/17 (суддя Літвінов С.В.) позов задоволено повністю. Внесені зміни до Договору оренди землі від 27.06.2007р., зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК 24 жовтня 2007 року за № 040750500155; викладено п. 2.3. Договору оренди землі від 27.06.2007р., зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК 24 жовтня 2007 року за № 040750500155 в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14 961 кв.м. становить 11 457 537, 72 грн. (одинадцять мільйонів чотириста п’ятдесят сім тисяч п’ятсот тридцять сім гривень 72 копійки) згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06.02.2017р. № 1525/86- 17, складеним Управлінням Держгеокадастру у м. Одесі.»; викладено п. 4.1. Договору оренди землі від 27.06.2007р., зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК 24 жовтня 2007 року за № 040750500155 в наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку площею 14 961 кв.м. розрахована в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 572 876, 89 грн. (п’ятсот сімдесят дві тисячі вісімсот сімдесят шість гривень 89 копійок) на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.»; стягнуто з Одеської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АНКОР» судові витрати в розмірі 1 600 гривень.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що внесення змін у Договір оренди землі у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земель міста Одеси відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами Договору оренди землі.
Не погодившись з вищезазначеним судовим рішенням, Одеська міська рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, сторона посилається на те, що наданий позивачем ОСОБА_4 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06.02.2017 року №1525/86-17 має дефект, а саме - неповне визначення коду КВПЦЗ, а тому на думку відповідача, даний витяг не може слугувати законною підставою позовних вимог ТОВ «АНКОР» про внесення змін до договору оренди землі.
Крім того, скаржник в апеляційній скарзі зазначив про ігнорування позивачем рекомендацій Департаменту комунальної власності щодо необхідності приведення наявної у Державному земельному кадастрі інформації про цільове призначення земельної ділянки.
Більш детальніше доводи викладені у скарзі.
У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «АНКОР» просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, вважаючи його правомірним та обґрунтованим.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29 грудня 2017 року колегією суддів у складі головуючого судді Лисенко В.А., суддів: Діброви Г.І., Разюк Г.П., відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Одеської міської ради, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також роз’яснено учасникам справи про їх право не пізніше 2-х днів з дня вручення ухвали подати до суду заяви чи клопотання стосовно призначення експертизи, витребування доказів, судових доручень щодо збирання доказів, залучення у справі спеціаліста, перекладача, вжиття заходів забезпечення позову, відводів, затвердження мирових угод тощо, із доказами направлення копій таких заяв іншим учасникам справи.
Іншою ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29 грудня 2017 року апеляційну скаргу Одеської міської ради призначено до розгляду на 29 січня 2018 року о 14:00 год.
Заяви та клопотання учасниками справи не заявлялись.
На підставі ст.ст. 240, 283 ГПК України, в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Вислухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судовою колегією встановлено, що 27 червня 2007 року між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «АНКОР» укладено Договір оренди землі (далі – Договір), зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП ЦДЗК 24 жовтня 2007 року за № 040750500155, згідно якого позивач орендує земельну ділянку площею 14 961 кв.м., розташованою за адресою м. Одеса, вул. Агрономічна, 207, цільове призначення: для експлуатації та обслуговування складських приміщень (надалі Договір).
Пунктом 2.3. Договору визначено, що «нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14 961 кв.м. становить 10 266 836, 64 грн. згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 07.03.2012р. № 91/С, складеним управлінням Держкомзему у м. Одесі».
Пунктом 3.1. Договору встановлено, що цей договір укладено терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування складських приміщень.
Пунктом 4.1. Договору передбачено, що орендна плата за земельну ділянку площею 14 961 кв.м. розрахована в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 513 341, 81 грн. на рік.
Пунктом 4.4 Договору зазначено, що орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід’ємними частинами цього договору, крім випадків:
- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;
- коригування «Грошової оцінки земель м. Одеси», яка затверджується рішенням Одеської міської ради;
- зміни функціонального призначення будівлі або її частини;
У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 30.10.2015р. по справі № 916/3639/15 внесено зміни до вищезазначеного Договору оренди землі в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміни ставки орендної плати до 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
Згідно даного судового рішення позивачу встановлено орендну плату в розмірі 513 341, 81 грн. на рік з подальшим індексуванням розміру орендної плати.
29 червня 2016 року Одеською міською радою прийнято рішення № 756-VІІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», яке вступило в дію з 01 січня 2017 року.
Згідно абзацу 2 пункту 4.4. Договору, умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід’ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування «Грошової оцінки земель міста Одеси», яка затверджується рішеннями Одеської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або її частини.
У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.
У відповідності до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06.02.2017р. № 1525/86-17 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14 961 кв.м., розташованою за адресою м. Одеса, вул. Агрономічна, 207, становить 11 457 537, 72 грн. Тобто, у випадку застосування вказаного розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до п. 4.1. Договору, розмір орендної плати мав скласти 11 457 537,72 гривень*5% = 572 876, 89 гривень на рік.
З матеріалів справи вбачається, що 18.08.2017р. ТОВ «АНКОР» звернулося до Одеської міської ради з пропозицією № 12/08 щодо внесення змін до Договору оренди землі від 27.06.2007р. в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.
Однак, не зважаючи на дію нової нормативної грошової оцінки земель міста Одеси з 01 січня 2017 року, Одеською міською радою не здійснено дій щодо зміни розміру орендної плати за Договором оренди землі від 27.06.2007р. за № 040750500155.
Саме не підписання відповідачем розрахунку орендної плати за землю стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів з даним позовом про внесення змін в Договір оренди землі щодо розміру орендної плати.
Проаналізувавши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову з огляду на наступне.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі», ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України «Про оренду землі».
Положеннями ст. 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
За приписами ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель»).
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).
Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проводиться обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).
За приписами ч. 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
За результатами, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка, відповідно до ст. 23 Закону затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ст. 20 Закону України «Про оцінку земель»).
Положеннями ст. 60 та ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин» роз’яснено у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Також, відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин», органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (пункт 4.4. Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Матеріали справи не містять доказів скасування та/або визнання недійсним рішення Одеської міської ради від 29.06.2016р. № 756-VІІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Таким чином, є правомірним висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди землі в частині встановлення орендної плати.
Доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, фактично повторюють його доводи викладені у відзиві на позов і яким місцевий суд дав належну оцінку, на переконання колегії суддів не доводять помилковість прийнятого місцевим господарським судом рішення, а тому не можуть прийматись до уваги та бути підставою для скасування рішення місцевого суду.
Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що господарський суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, повно і всебічно дослідив матеріали справи, надав вірну юридичну оцінку обставинам справи та наданим доказам, порушень норм матеріального і процесуального права не допустив, у зв’язку з чим підстави для скасування або зміни рішення суду та задоволення апеляційної скарги відсутні.
У зв'язку з таким апеляційна скарга залишається без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.
Судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта в порядку ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 270, 275 п. 1 ч. 1, 276, 281, 282, 283, 284, 287 п. 2 ч. 3 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Одеської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 11 грудня 2017 року по справі № 916/2344/17 – залишити без змін.
Постанова в порядку ст. 284 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови підписано 01.02.2018р.
Головуючий суддя В.А. Лисенко
Суддя Г.І. Діброва
Суддя Г.П. Разюк