
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.01.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1067/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б.П. , секретар судового засідання Михайлюк А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Державного підприємства "Болехівське лісове господарство", вул. Коновальця , 101, м. Болехів , Івано-Франківська область, 78442
про: відшкодування шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 154464,19 грн.
за участю:
Від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 02-19/33 від 04.01.18 ) - представник ;
Від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 13/03 від 10.01.18 ) - представник ;
ВСТАНОВИВ: Державна екологічна інспекції у Івано-Франківській області (далі позивач) звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Державного підприємства "Болехівське лісове господарство" (далі відповідач) про відшкодування шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 170411,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, як особа, на яку відповідно до ст.19 Лісового кодексу України покладено обов'язок по охороні та захисту лісових насаджень, не здійснив заходи, спрямовані на збереження лісів від незаконних порубок, чим порушив вимоги ст.86 Лісового кодексу України, а, відтак, є винним в незаконній вирубці дерев та відповідно до ст.107 цього Кодексу зобов'язаний відшкодувати шкоду, заподіяну ним лісу у розмірі і порядку, визначеному законодавством України.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17.11.2017 порушено провадження у справі та призначено до розгляду в засіданні на 05.12.2017
05.12.17 представник позивача подав до канцелярії суду заяву (вх. № 13023/17 від 05.12.17) про зменшення позовних вимог.
Ухвалою від 05.12.17 суд прийняв до розгляду заяву (вх. № 13023/17 від 05.12.17) про зменшення позовних вимог та відклав розгляд справи в судовому засіданні на 16.01.18
15.01.2018 представник відповідача подав до канцелярії суду відзив на позовну заяву, яким просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
15.12.2017 на підставі Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 набула чинності нова редакція Господарського процесуального кодексу України.
Пунктом 9 частини першої розділу ХІ "Перехідні положення" нової редакції Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, розгляд цієї справи слід здійснювати за правилами, що передбачені новою редакцією ГПК України.
Ухвалою від 16.01.18 судом ухвалено справу № 909/1067/17 розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 30.01.18
19.01.18 позивач надав до канцелярії суду заяву про зменшення позовних вимог та повернення судового збору ( вих №02-12/133 від 18.01.18) , в якій зазначає, що відповідачем частково сплачено суму шкоди заподіяної, внаслідок порушення норм лісового законодавства, а саме позивачу перераховано 15947,43 грн. згідно платіжних доручень № №2216 від 08.11.2017, №2394 від 08.12.2017, від 15.01.2017, у зв'язку з чим просить суд стягнути з відповідача 154464,19 грн., а також судовий збір.
Відповідно до п.2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного провадження.
Враховуючи, що заява про зменшення позовних вимог подана позивачем до закінчення підготовчого засідання, яке відбулось за правилами Господарського процесуального кодексу в редакції, що набрала законної сили з 15.12.2017, суд вважає за можливе прийняти її до розгляду та вирішувати справу з урахуванням зменшення позовних вимог.
В судовому засіданні 30.01.2018, у відповідності до ч. 6 ст. 183 ГПК України представники сторін дали згоду на розгляд справи по суті, розпочатий в день закінчення підготовчого засідання.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог та просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (вх.№569/18 від 15.01.18), вказуючи на виявлення правопорушників - майстрів лісу, якими добровільно відшкодовується сума завданих збитків.
Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, вислухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області відповідно до наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №142 від 24.04.2017та направлення на перевірку №78 від 24.04.2017року з 25.04.2017року по 28.04.2017року здійснювалася позапланова перевірка ДП «Болехівське лісове господарство», за результатами якої розраховано суму заподіяної шкоди 31647,44грн.
Факт правопорушення, яке вчинено ДП «Болехівське лісового господарство» зафіксований актом позапланової перевірки від 28.04.2017, складеного з метою перевірки дотримання вимог, природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території Поляницього лісництва що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні ДП «Болехівське лісове господарство», виявлено низку порушень та розраховано розмір шкоди.
Згідно розрахунку розміру шкоди, що проведений відповідно до Постанови КМУ від 23.07.2008 року за №665 з урахуванням індексації минулих років по місцю перевірки у кварталі 32 виділ 17.2 Поляницього лісництва ДП «Болехівське лісове господарство» , за незаконну рубку 6 дерев породи бук лісовий діаметром пня - 24; 38; 37; 42; 30; 42см, розраховано 31647,44 грн. шкоди.
ДП «Болехівське лісового господарство» визнало претензію та частково відшкодувало шкоду в сумі 10429,10грн. До відзиву на позов відповідачем додано платіжні доручення про сплату додатково ще 7949,90 грн. Залишок не сплаченої суми становить 13268,44грн.
Також Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області відповідно до наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №232 від 03.07.2017 та направлення на перевірку №139 від 03.07.2016 з 04.07.2017 по 06.07.2017 здійснювалася позапланова перевірка ДП «Болехівське лісове господарство». За результатами перевірки розраховано суму заподіяної шкоди 149193,28грн.
Факт правопорушення, яке вчинено ДП «Болехівське лісового господарство» зафіксований актом позапланової перевірки від 06.07.2017, складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території Сукільського лісництва, що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні ДП «Болехівське лісове господарство», виявлено низку порушень та розраховано розмір шкоди. .
Згідно розрахунку розміру шкоди, що проведений відповідно до Постанови від 23.07.2008 за №665 з урахуванням індексації минулих років по місцю перевірки у кварталі 3 виділах 1, 2, 8, 26 Сукільського лісництва, підпорядкованого ДП «Болехівське лісове господарство" , за незаконну рубку 11 дерев різних порід розраховано 82060,88 грн. шкоди, у кварталі 7 вид. 15 за незаконну рубку 8 сироростучих дерев породи бука з діаметром пня - 44;
36; 51; 50; 42;42; 50;43 см, розраховано 67132,40 грн. шкоди.
Всього, за результатами перевірки за порушенням норм Лісового кодексу України, розраховано 149193,28 грн. шкоди, суму яких необхідно перерахувати у відповідні фонди охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені дані правопорушення.
До відзиву на позов відповідачем додано платіжні доручення про сплату 7997,53 грн. Залишок не сплаченої суми становить 141195,75 грн.
В зв’язку з тим, що ДП «Болехівське лісового господарство» сплачено суму шкоди заподіяної внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 15947,43 грн. Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківського подано заяву № 02-12/133 від 18.01.2017 про зменшення позовних вимог та стягнення з ДП «Болехівське лісове господарство» 154464,19 грн. шкоди завданої державі, лісу та навколишньому природному середовищу внаслідок порушення норм лісового законодавства.
Пунктом 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» передбачено «Лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів». Статтею 69 Лісового кодексу України визначено, що спеціальним дозволом на використання лісових ресурсів в межах виділеної лісової ділянки є лісорубний квиток.
Відповідно до ч.2 п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 10.12.2004 року №17: «Зокрема, визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.»
Оскільки ДП «Болехівским лісовим господарством» не виписано лісорубних квитків на вирубку відповідних дерев, які знаходяться не на призначених ділянках у відповідному кварталі та лісових ділянках, та не забезпечено охорону лісу від незаконних рубок, обов’язок якого саме покладено на відповідача, як постійного лісокористувача, то саме це підприємство повинно відшкодувати шкоду заподіяну лісу незаконним вирубуванням дерев, яка розрахована відповідно до Постанови КМУ №665 від 23.07.2008
Факт, що на облік взяті лише пні від незаконних рубок 2017 року підтверджується тим, що на кореневих лапах були відсутні затіски та відпускні тавра (відбір дерев у рубку здійснюється для усіх видів рубок (крім суцільних), якщо діаметр дерев на висоті 1,3 м, що призначаються до рубки, 8 см і більше. Одночасно з відбором дерев у рубку проводиться клеймування цих дерев біля шийки кореня і позначення категорії технічної придатності на висоті 1,3 м), а також були відсутні будь які відтиски тавр на зрізах торців даних пнів, тобто вони не були раніше виявлені та обліковані як незаконно зрубані. Оскільки відповідно до п. 2.5 Інструкції про порядок проведення ревізій лісових обходів (майстерських дільниць), затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 08.02.2010 № 23, пні незаконно зрубаних дерев беруться на облік та клеймуються контрольним клеймом на торці зрізів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; створювати сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Статтею 63 Лісового кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Відповідно до п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Згідно статті 105 Лісового кодексу України, особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у: незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Відповідно до статті 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом. Відповідно до ст. 69 цього Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Слід зазначити, що відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди передбачено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причиновий зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
В деліктних правовідносинах на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях або бездіяльності (діях або бездіяльності його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
У вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства на підвідомчій лісовому господарству території факту правопорушення, вчиненого невстановленими особами, судам необхідно виходити з того, що обов'язки із: забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; ведення лісового господарства на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення, відповідно до статті 19 Лісового кодексу України, покладено на постійних лісокористувачів (пункт 6.1.2. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища").
Згідно ст. 86, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
ДП «Болехівське лісове господарство», як постійний лісокористувач відповідно до ст.17 Лісового кодексу України, не дотримавшись вимог законодавства в частині незабезпечення охорони та захисту лісових насаджень, допустило самовільну рубку, на підпорядкованій йому території, не забезпечило збереження не призначених для рубки дерев, не здійснило комплекс заходів, спрямованих на збереження лісів, незаконних рубок, не запобігав порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасно не виявило таких порушень і не вжило відповідних заходів щодо їх усунення, чим допустило незаконну рубку дерев.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень (пошкодженню дерев) внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев (пошкодження дерев) невстановленими особами.
Відповідачем не доведено, що він на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства забезпечив охорону і збереження лісу на підвідомчій території від незаконної вирубки дерев, а також відсутність вини в такій бездіяльності (діях) його працівників. Тобто проявом його протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев.
Оскільки Долинським САЛГ не виписано лісорубних квитків на вирубку дерев у відповідних кварталах та лісових ділянках та не забезпечено охорону лісу від незаконних рубок, обов’язок якого саме покладено на відповідача, як постійного лісокористувача, то саме це підприємство повинно відшкодувати шкоду в розмірі 154464,19 грн., заподіяної лісу незаконним вирубуванням дерев, яка розрахована відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008року , а відтак позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Враховуючи приписи ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у розмірі 2316,96 грн.
На підставі статті 129 ГПК України з відповідача підлягають відшкодуванню позивачу понесені останнім витрати на сплату судового збору в сумі 2316,96 грн. відповідно до стягнутої із нього суми. Оскільки до прийняття рішення у справі позивач подав заяви про зменшення розміру позовних вимог на загальну суму 154464,19 грн. і суд прийняв ці заяви до розгляду, тому клопотання позивача про повернення судового збору у зв'язку із зменшенням розміру позовних вимог підлягає до задоволення відповідно до припису пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", за якою сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, в разі зменшення розміру позовних вимог. З огляду на викладене позивачу належить повернути із Державного бюджету України 239,21 грн. судового збору у зв'язку із зменшенням розміру позовних вимог, про що винести ухвалу.
Керуючись ст. 41, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 19, 63, 64, 86, 89, 90, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до Державного підприємства "Болехівське лісове господарство" про відшкодування шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 154464,19 грн.
Стягнути з Державного підприємства "Болехівське лісове господарство" ( вул. Коновальця , 101, м. Болехів , Івано-Франківська область, 78442, код ЄДРПОУ 22177986 ) на користь Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області ( вул. А. Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ, 76014 , код ЄДРПОУ 37952307) шкоду в сумі 154464,19 грн. ( сто п'ятдесят чотири тисячі чотириста шістдесят чотири гривні 19 коп.) , яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища:
- 13268,44 грн. на : р/р 33110331700013, отримувач: с. Поляниця код ЄДРПОУ - 37964129, банк отримувача ГУК в Івано-Франківській обл. МФО банку- 836014, УК у Долинському районі, код бюджетної класифікації платежу - 24062100 на території якої вчинені дані правопорушення ;
- 141195,75 грн. на : р/р 33113331700010,отримувач: с. Козаківка код ЄДРПОУ - 37964129, банк отримувача ГУК в Івано-Франківській обл. МФО банку - 836014, УК у Долинському районі, код бюджетної класифікації платежу - 24062100 на території якої вчинені правопорушення.
Стягнути з Державного підприємства "Болехівське лісове господарство" ( вул. Коновальця, 101, м. Болехів , Івано-Франківська область, 78442, код ЄДРПОУ 22177986 ) на користь Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області ( вул. А. Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ, 76014, р/р - 35213078081073 в ДКСУ м. Київ, МФО- 820172, ЄДРПОУ 37952307) судовий збір в розмірі 2316,96 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 01.02.18
Суддя Гриняк Б.П.