
Справа № 234/11801/17
Провадження № 2-а/234/16/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Чернобай А.О.,
при секретарі - Каліберди А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративну справу № 234/11801/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Краматорського міського суду Донецької області у серпні 2017 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Ліквідаційної комісії ГУМВС в Донецькій області щодо визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.
04.10.2017 року позивач уточнив свої позовні вимоги та в обґрунтування зазначив, що він є пенсіонером МВС та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Для перерахунку пенсії він отримав у Ліквідаційній комісії ГУМВС в Донецькій області довідку про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, у якій були зазначені: оклад за спеціальним званням; посадовий оклад та надбавка за стаж роботи. Однак, позивача при перерахунку була також нарахована премія 18,3%, а також була призначена надбавка за виконання особливо важливих завдань 46%. Вважає видану йому Ліквідаційною комісією довідку без врахування надбавки за особливо важливі завдання та із зменшенням премії незаконною, оскільки ці виплати передбачені постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року. Просить суд визнати дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі Ліквідаційної комісії неправомірними та зобов’язати її видати йому довідку, яка містить дійсні відомості по отриманому їм грошовому забезпеченню.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 11.08.2017 року провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Ліквідаційної комісії ГУМВС в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії відкрито та призначено до попереднього розгляду на 21.08.2017 року.
Ухвалою від 21.08.2017 року адміністративну справу було призначено до судового розгляду на 31.08.2017 рік.
Ухвалою Краматорського міського суду від 29.01.2018 року позовні вимоги по адміністративній справі № 234/11801/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії в частині вимог до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області – залишені без розгляду.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Просив суд розглянути адміністративний позов за його відсутності.
Представник Головного управління МВС України в Донецькій області у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та надав письмові заперечення, згідно яких вважає позовні вимоги необгрунтованими, оскільки вони не грунтуються на чинному законодавстві. Вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262 – ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року, чітко врегульовано процедуру перерахунку пенсії, в тому числі і витребування та надання довідок, які видаються лише після надходження з Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до Головного управління Національної поліції в Донецькій області надійшли 10.04.2017 року та 26.05.2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.3 постанови КМУ від 13.02.2008 №45 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 Оскільки законодавством не передбачено виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на вимогу пенсіонера за відсутності процедур, які передбачені п. 2 та п. 3 Порядку №45, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважає вимоги позивача необгрунтованими. Вважає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не передбачена чинним законодавством та не відповідає надбавці за специфічні умови проходження служби в поліції. Крім того, відповідно до листа МВС України від 19.04.2017 року розмір премії за посадою, яка прирівняна до посади, яку займав позивач, в грудні 2015 року склала 0, 00 відсотка, відповідно зазначати інший розмір премії ГУМВС України в Донецькій області не має підстав. На підставі наведеного вважає позовні вимоги необгрунтованими та просить повністю відмовити в їх задоволенні.
Проаналізувавши зібрані в справі докази судом встановлено наступне:
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Задля перерахунку пенсії головним управлінням ПФУ України в Донецькій області на підставі п. 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" направлено списки осіб на адресу ліквідаційної комісії головного управління МВД України в Донецькій області.
Відповідно до наданої головою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року становить: посадовий оклад – 2600 грн.; підвищення посадового окладу – 0,00; оклад за військовим (спеціальним званням) капітан міліції – 1800 грн.; надбавка за стаж служби (45%) – 1980 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби – 0,00; ... премія – 0,00; усього – 6380 грн. (а.с. 7)
Згідно розрахунку пенсії ОСОБА_1 при обчисленні пенсії останньому враховувалось наступне грошове забезпечення: посадовий оклад – 650 грн.; оклад за військове звання – 120 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) – 269, 50 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (46%) – 478, 17 грн.; премія (18, 3%) – 277, 73 грн.; усього – 1795, 40 грн. (а.с. 108а)
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В п. 15 розділу XI (прикінцеві та перехідні положення) Закону України «Про Національну поліції» передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. ( Пункт 15 розділу XI доповнено абзацом другим згідно із Законом № 900-VIII від 23.12.2015) Тобто колишні працівники міліції на сьогодні користуються всіма положеннями передбаченими Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В розділі VIII Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачений порядок перерахунку пенсій.
Здійснивши правовий аналіз норм матеріального права Верховний Суд України в постанові від 24 квітня 2012 року (справа № 21-84а12 ), за результатами розгляду заяви щодо неоднакового застосування судами касаційної інстанції норм права, прийшов до висновку, що належною підставою для перерахунку пенсій є рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не тільки Кабінету Міністрів України але й інших органів (в тому числі і накази Міністра оборони України).
Таким чином, враховуючи те, що п.12 розділу II «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом МВС № 260 від 06.04.2016 року, прямо передбачає можливість преміювання працівників поліції, це дає право позивачу на врахування призначеної йому за виконання обов’язків працівника міліції премії при перерахунку пенсії. Листи МВС України, на які посилається відповідач, не є нормативними актами та не скасовують і не змінюють вищевказаного наказу.
Крім того, суд не може погодитись з позицією відповідача про те, що «надбавка за виконання особливо важливих завдань» та «надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції» є різними за своєю правовою природою. Так, відповідно до правового аналізу п. 2.5 наказу МВС України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» та п. 4 розділу II «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом МВС № 260 від 06.04.2016 року, вбачається, що обидві надбавки фактично мають одну правову природу та передбачені для спонукання до сумлінного виконання службовцями завдань, які притаманні певним специфічним особливостям їх діяльності.
Але, навіть при деяких відмінностях у формулюванні видів грошового забезпечення у попередніх та чинних нормативних актів суд, приймаючи рішення, виходить перш за все з наступного.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 «необхідно зауважити, що Конституційний Суд України у мотивувальній частині Рішення у справі за конституційними поданнями Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 22 Закону України "Про міліцію" (565-12) та частини сьомої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (3745-12) від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 (v008p710-99) зазначив, що "служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.»
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема колишніх співробітників міліції, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином суд вважає, що звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення може стосуватись порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13. Тому фактичне зменшення розміру пенсії позивача шляхом невключення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені позивачу, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, суд розцінює як звуження його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що дії Головного управління МВС України в Донецькій області в особіЛіквідаційної комісії УМВС України в Донецькій області в частині не зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення позивача всіх призначених при виході його на пенсію видів грошового забезпечення є неправомірними та належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом виготовлення та направлення необхідної довідки до ГУ ПФУ в Донецькій області із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у визначених відповідно до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 р. розмірах.
У своєму рішенні № 16-рп/2009 від 30.06.2009 року Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні "Бурдов проти Росії" визначив, що виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду" за сенсом ст. 6 Конвенції.
Таким чином, встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист. За таких обставин, враховуючи необхідність якнайшвидшого усунення негативних явищ та відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне встановити також відповідно до ст. 382 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей", Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", ст.ст. 2, 6, 8, 194, 241-246, 250, 255, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Донецькій області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління МВС України в Донецькій області в особіЛіквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо неповного зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії для Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області основних та додаткових видів грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління МВС України в Донецькій області в особіЛіквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2600 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) - 1800 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 1980 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (46%) – 2934, 80 грн.; премія (18,3%) – 1167, 54 грн., усього – 10482, 34 грн., станом на 01.01.2016 року.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління МВС України в Донецькій області в особіЛіквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області подати до суду у п'ятнадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається учасниками справи протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Адміністративного апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд.
Суддя:
Рішення прийнято та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя: