Ухвала суду № 71937929, 24.01.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
766/11277/17
Номер документу
71937929
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/11277/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е. Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Херсон

Повний текст судового рішення складений 05.09.2017р.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 05 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

05.07.2017р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправними дій щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат та 40% надбавки за вислугу років; зобов'язання здійснити з 01.06.2017 року перерахунок та виплату їй пенсії з розрахунку 87% від суми заробітної плати згідно з довідкою Головного управління ДФС в Херсонський області від 17.05.2017р. №53/21-22-05-35, з урахуванням включених до неї сум матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; сум індексації заробітної плати; 40% надбавки за вислугу років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно не включені до суми заробітної плати з якої нараховується пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, а також надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу, оскільки вказані виплати входять до системи оплати праці, фактично нею були отримані, та з яких сплачені страхові внески.

Відповідач вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація не входять до складу заробітної плати, тому не можуть враховуватися при призначенні пенсії. При цьому, надбавка за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу позивачу при проходженні служби на посаді державного службовця не виплачувалася, та до складу її заробітної плати не входила.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 05.09.2017р. у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом першої інстанції при вирішенні справи вимог закону, внаслідок чого просить постанову суду скасувати та прийняти нову про задоволення позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що з 17.12.2007р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за віком в розмірі 87% від суми заробітної плати, відповідно до стажу державної служби: 17 років 09 місяців 11 днів. /а.с.19-22/

29.05.2017р. позивач звернулася до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат та 40% надбавки за вислугу років, на підставі довідки Головного управління ДФС у Херсонській області від 17.05.2017р. № 53/21-22-05-35. /а.с.12-13/

Листом від 27.06.2017р. Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії. /а.с. 14/

Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р., положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. втратили чинність, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

На думку апелянта, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку щодо змісту позовних вимог, оскільки позивач просить провести перерахунок пенсії не в зв'язку зі зміною заробітної плати працюючих державних службовців, а в зв'язку з тим, що при нарахуванні позивачу пенсії пенсійним органом не враховані всі складові заробітної плати: матеріальних допоміг на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу, з яких було утримано збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи не встановив фактичні обставини справи, та як наслідок допустив порушення норм матеріального права виходячи з наступного.

Так, спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», який є загальним щодо даних правовідносин, зокрема, ст.98 цього Закону встановлено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Згідно зі статтею 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Таким чином, підлягають задоволенню вимоги позивача щодо проведення перерахунку її пенсії на підставі довідки ГУ ДФС в Херсонській області від 17.05.2017р. з урахуванням включених до довідки сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, оскільки з вказаних виплат були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони враховуються при обчисленні розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 16 вересня 2014 року № 21-314а14.

Разом з тим, відповідно до довідки ДПА у Херсонський області від 24.03.2008 року №1410/10/05-049 надбавка за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу позивачу при проходженні служби на посаді державного службовця не виплачувалася, та до складу її заробітної плати не входила, тому позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають. /а.с.26/

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи невірно застосував норми матеріального права, тому відповідно до ст. 317 КАС України постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 05 вересня 2017 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою визнати протиправними дії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат.

Зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити з 01.06.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 87% від суми заробітної плати згідно з довідкою Головного управління ДФС в Херсонський області від 17.05.2017р. №53/21-22-05-35, з урахуванням включених до неї сум матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на користь ОСОБА_1 ( ІІН НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1344 (тисяча триста сорок чотири) грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія