Постанова № 71937908, 29.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
803/1236/17
Номер документу
71937908
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11346/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.,

при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,

з участю представника відповідача: Козак І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року (суддя: Валюх В.М., ухвалена в м. Луцьку) у справі № 803/1236/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В березні 2017р. ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Волинській області щодо відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 6,5362 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області, викладену у листі від 06.06.2017 № 29-5002/-1541/0/6-17; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 04.04.2017 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 6,5362 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області, у місячний строк та прийняти відповідне рішення.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Волинській області щодо відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, викладеної у листі від 06 червня 2017 року № 29-5002/0-1541/0/6-17; зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повторно, у встановленому законодавством порядку розглянути заяву ОСОБА_2 від 04 квітня 2017 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) та відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області, з урахуванням висновків суду.

Не погодившись з даною постановою суду Головне управління Держгеокадастру у Волинській області оскаржило її подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що оскаржувана постанова винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права, та з наведених в ній підстав просить її скасувати і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримала, просила оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в позові.

Позивач у своєму клопотанні яке надійшло на адресу суду 19.12.2017р. просить розгляд справи проводити за її відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Матеріалами справи підтверджується, що 04.04.2017 позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області із письмовою заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) та відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району, додавши пакет документів.

Відповідач листом від 06.06.2017 № 29-5002/-1541/0/6-17 відмовив у наданні такого дозволу з посиланням на те, що на виконання доручення Держгеокадастру України від 07.09.2015 територіальними органами Держгеокадастру та органами місцевого самоврядування резервуються земельні ділянки для передачі у власність учасникам АТО та членам родин загиблих в АТО на території області, відділ у Горохівському районі міжрайонного управління у Горохівському та Локачинському районах листом від 02.06.2017 № 0-3-23.305-54/105-17 пропонує включити до переліку зарезервованих земельних ділянок для учасників АТО земельну ділянку площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) на території Цегівської сільської ради Горохівського району (а. с. 9).

Не погодившись з даною відмовою ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зробив висновок, що відповідач неправомірно порушивши вимоги ч.7 ст.118 ЗК України відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) та відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Цегівської сільської ради Горохівського району.

Апеляційний суд з таким висновком суду першої інстанції погоджується та зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини сьомої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відтак, частиною сьомої статті 118 ЗК України визначено виключний перелік підстав відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями) учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Згідно із пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" (далі - розпорядження № 898-р) Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Також пунктом 2 вказаного розпорядження № 898-р передбачено, що Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Відтак судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що протягом місяця з дня набрання чинності розпорядженням № 898-р Держгеокадастр та його територіальні органи, за обов'язковою участю органів місцевого самоврядування, мали визначити на території відповідної області земельні ділянки для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО, а також розмістити на власних офіційних веб-сайтах інформацію про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО.

Головне управління Держгеокадастру у Волинській області відмову мотивувало тим, що відповідно до листа відділу у Горохівському районі міжрайонного управління у Горохівському та Локачинському районах від 02.06.2017 № 0-3-23.305-54/105-17 запропоновано включити до переліку підібраних (зарезервованих) земельних ділянок для учасників АТО земельну ділянку площею 6,5362 га за кадастровим номером НОМЕР_1 (а. с. 30).

Поряд з цим, як видно з листа Цегівської сільської ради Горохівського району Волинської області від 10.07.2017р. № 173/1.11/2-16, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Цегівської сільської ради в селі Цегів площею 6,5362 га., кадастровий номер НОМЕР_1 для учасників АТО та членам родин загиблих в АТО не резервувалася (а.с.11).

Крім того, судом першої інстанції вірно встановлено, що органи Держгеокадастру станом на 12.10.2017р. не зверталися до сільської ради з проханням визначення земельної ділянки площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО й вказана ділянка не резервувалася для передачі у власність учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО. Натомість, 13.10.2017р. відділ Держгеокадастру у Горохівському районі надіслав до сільської ради клопотання щодо погодження включення земельної ділянки площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) до переліку відібраних (зарезервованих) земельних ділянок для учасників АТО і це питання розглядатиметься на найближчій сесії сільської ради.

Враховуючи наведене апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що станом на момент подання позивачем заяви від 04.04.2017р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, так і станом на момент вчинення оскаржуваних дій щодо відмови у наданні такого дозволу земельна ділянка площею 6,5362 га (кадастровий номер НОМЕР_1) у встановленому порядку, тобто за участю сільської ради, не була визначена для відведення учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО, та щодо цієї земельної ділянки не розміщена на офіційних веб-сайтах інформація про місце її розташування, цільове призначення та площу як такої земельної ділянки, що може бути відведена учасникам АТО та сім'ям загиблих учасників АТО.

Також апелянтом не надано доказів того, що стосовно вказаної земельної ділянки є заяви учасників АТО чи членів родин загиблих учасників АТО про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Враховуючи наведене колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач безпідставно з порушенням вимог ч.7 ст.118 ЗК України відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відтак позов підставно задоволено.

Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року у справі № 803/1236/17 без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. І. Запотічний судді О. І. Довга В. П. Сапіга Повне судове рішення складено 01.02.2018р.