
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12015/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Бруновської Н.В. та Костіва М.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,
а також сторін (їх представників):
від позивача - ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської обл. на постанову Червоноградського міського суду Львівської обл. від 11.10.2017р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської обл. про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності (суддя суду І інстанції: Рудаков Д.І.; час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 16 год. 17 хв. 11.10.2017р. м.Червоноград Львівської обл.; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: не вказана),-
В С Т А Н О В И В:
01.09.2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду /ОУПФ/ України Львівської обл. щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця; зобов'язати відповідача Сокальське ОУПФ України Львівської обл. перерахувати йому пенсію як посадовій особі органів місцевого самоврядування з 01.03.2017р. у зв'язку із підвищенням заробітної плати посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно з постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 6446/1-5 від 10.08.2017р. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у 2014 році - 80 відсотків (а.с.1-5).
Постановою Червоноградського міського суду Львівської обл. від 11.10.2017р. заявлений позов задоволено; визнано протиправними дії відповідача Сокальського ОУПФ України Львівської обл. щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця; зобов'язано відповідача Сокальське ОУПФ України Львівської обл. перерахувати позивачу пенсію як посадовій особі органів місцевого самоврядування з 01.03.2017р. у зв'язку із підвищенням заробітної плати посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно з постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 6446/1-5 від 10.08.2017р. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у 2014 році - 80 відсотків (а.с.85-88).
Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач Сокальське ОУПФ України Львівської обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні заявленого позову (а.с.94-100).
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відповідно до Закону України «Про державну службу», який набрав чинності з 10.12.2015р., скасовано ст.37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу». Також постановою КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначено механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Окрім цього, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015р. скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ін. Тобто, з 01.06.2015р. раніше призначені пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не перераховуються.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, заперечення позивача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача Сокальському ОУПФ України Львівської обл. з 16.03.2010р. та первинно отримував пенсію по інвалідності (ІІІ група) внаслідок загального захворювання (а.с.6-11).
Починаючи з 17.03.2011р., позивачу встановлено ІІ групу інвалідності від загального захворювання.
По причині звільнення з роботи, позивача ОСОБА_1 переведено з 25.04.2014р. на пенсію по інвалідності як посадову особу органу місцевого самоврядування за нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (підстава: заява позивача від 25.04.2014р. з доданими документами).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.12.2016р. щодо проведення перерахунку пенсії згідно довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 11285/1-5 від 29.12.2016р. (а.с.12).
За результатами розгляду цієї заяви пенсійним органом прийнято рішення від 06.01.2017р. про відмову в перерахунку спірної пенсії (а.с.14-17).
У подальшому позивач звернувся до відповідача із повторною заявою від 11.08.2017р. щодо проведення перерахунку пенсії згідно довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 6446/1-5 від 10.08.2017р. (а.с.13).
За результатами розгляду повторної заяви пенсійним органом скеровано на адресу позивача лист № 9406/05-33/6 від 19.08.2017р., яким в порядку Закону України «Про звернення громадян» повідомлено про відмову в задоволенні вимог про перерахунок спірної пенсії (а.с.18-19).
Вирішуючи наведений спір та задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що під час перерахунку пенсій державних службовців, які вийшли на пенсію до 01.05.2016р., не можуть застосовуватися норми Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу»; натомість підлягають застосуванню приписи ст.37 Закону України № 3723-XII від 16.12.1993р. «Про державну службу», яка на сьогодні є чинною. Також покликання відповідача на Закон України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» є помилковими, оскільки такий стосується умов призначення пенсії державним службовцям, а не проведення перерахунку пенсій особам, які набули право на пенсію раніше.
Між тим, такі висновки суду першої інстанції є невірними, оскільки вони не відповідають вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.
Відповідно до ст.21 Закону України № 2493-III від 07.06.2001р. «Про службу в органах місцевого самоврядування» (у редакції, чинній на момент звільнення позивача з роботи і призначення пенсії як посадовій особі органу місцевого самоврядування) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
На час виникнення спірних правовідносин діяли норми Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу»; приписами ст.37-1 цього Закону було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявами про перерахунок пенсії норми наведених нормативно-правових актів зазнали змін.
Зокрема, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та ін.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII від 10.12.2015р. «Про державну службу» визнано такими, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст.490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Також ст.90 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 постанови КМ України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Разом з тим, постанова КМ України № 865 від 31.05.2000р. втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови КМ України № 622 від 14.09.2016р., якою не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005р. згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно зі статтею 46 Конституції України це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.
Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
Таким чином, на момент звернення позивача до пенсійного органу із заявами про перерахунок пенсії законодавцем скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та установлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Нормами останнього передбачені випадки проведення перерахунку призначених пенсій.
Також позивачем не доведено, що зміна законодавцем умов пенсійного забезпечення державних службовців призвела до зменшення розміру його пенсії або до звуження його права на пенсійне забезпечення.
За наведених умов правові підстави для застосування пенсійним органом у розглядуваному випадку приписів ст.37-1 Закону України № 3723-ІІ від 16.12.1993р. «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, є відсутніми.
Окрім цього, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України та Верховного Суду України розуміння сутності гарантій, недопущення звуження змісту та обсягу прав громадян на пенсійне забезпечення, слід підкреслити, що правовідносини по пенсійному забезпеченню (у розгляду випадку - щодо перерахунку пенсії) виникають не в момент звернення за перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на проведення такого перерахунку.
Оскільки з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», тому на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (тобто, станом на 16.12.2015р. - згідно довідки Виконавчого комітету Червоноградської міської ради № 6446/1-5 від 10.08.2017р. про заробітну плату - а.с.13) у позивача не виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів приходить до переконання про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що задоволенню не підлягає.
В порядку ст.139 КАС України судові витрати по справі сторонами не відшкодовуються.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, яке полягає у застосуванні закону, який не підлягає застосуванню до розглядуваних правовідносин, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської обл. задовольнити.
Постанову Червоноградського міського суду Львівської обл. від 11.10.2017р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської обл. про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності, - відмовити.
Судові витрати по справі сторонами не відшкодовуються.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення; у випадку оголошення судом апеляційної інстанції лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. М. Шавель судді Н. В. Бруновська М. В. Костів Дата складення повного судового рішення: 01.02.2018р.