
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 712/8337/17 Прізвище судді першої інстанції: Пересунько Я.В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Троян Н.М., Твердохліб В.А.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні (без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу) апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 03 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради, в якому просив зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Черкаській області, як правонаступника УМВС України в Черкаській області, надати йому довідку встановленої форми щодо права на 50-відсоткову знижку плати (пільги з оплати) за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія, інші послуги).
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 03 жовтня 2017 року відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 1 жовтня 1979 року по 5 січня 2000 року проходив службу в Черкаському інституті пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, що перебувало у підпорядкуванні спочатку МВС СРСР, а потім - МВС України.
Із 5 січня 2000 року по 1 липня 2013 року позивач користувався пільгою, а саме 50% знижкою по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива передбаченої ст. 22 Закону України « Про пожежну безпеку», на підставі довідки виданої Управлінням МВС України в Черкаській області від 28.04.2005 року № 126/7230.
У зв'язку із введенням в дію з 1 липня 2013 року Кодексу цивільного захисту України та втратою чинності Закону України "Про пожежну безпеку", знижку з оплати житлово-комунальних послуг була відмінена.
За відомостями Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, з 23 травня 2005 року по 30 червня 2013 року на підставі довідки, виданої УМВС України в Черкаській області від 28 квітня 2005 року № 126/7230, позивач перебував на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку», як пожежник на пенсії.
У лютому 2017 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, а згодом і до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, з проханням видати довідку встановленого зразку щодо права на 50% знижку плати за користування житлом та житлово-комунальними послугами.
Листом від 28 лютого 2017 року № Ч-11/37/01-2017 за підписом Голови ліквідаційної комісії Управління МВС в Черкаській області В.О. Кожухівського позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про видачу довідки на 50% знижку оплати за користування житлом та комунальними послугами, у зв'язку з тим, що із введенням в дію Кодексу цивільного захисту України, з 01.07.2013 втратив чинність Закон України «Про пожежну безпеку», тому особи, які мали право на пільги по оплаті житлово-комунальних послуг згідно із зазначеними вище законами, втратили таке право.
Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (в редакції, що діяла до 01.07.2013 року), працівникам державної пожежної охорони держава гарантує соціальний захист.
Працівники державної пожежної охорони, які виконують обов'язки щодо охорони об'єктів, мають право на одержання трудових і соціально-побутових пільг, передбачених для працівників цих об'єктів.
Особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50 відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо.
01.07.2013 року у зв'язку з введенням в дію Кодексу цивільного захисту України, положення Закону України «Про правові засади цивільного захисту» та Закону України «Про пожежну безпеку» втратили чинність.
Перехідними положеннями Кодексу було визнано такими, що втратили чинність наступні закони: Закон України "Про пожежну безпеку" від 17 грудня 1993 року N 3745-ХІІ, Закон України "Про правові засади цивільного захисту" від 24 червня 2004 року N 1859-ІУ та відповідно не застосовуються Положення - "Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ" ПКМУ від 29 липня 1991р. № 114 та "Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту" затверджено ПКМУ від 21 липня 2005 р. N 629, згідно яких проходили службу особи рядового і начальницького складу внутрішньої служби у підрозділах управління державної пожежної охорони МВС України до 2005 року та особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у підрозділах МНС України до 2008 року.
З моменту введенням в дію Кодексу цивільного захисту України порядок та підстави надання таких пільг було змінено, як і змінено коло осіб яким вони надаються.
Відповідно до ч.1 ст. 120 Кодексу цивільного захисту України, знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків; особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
Згідно до ч. ч. 1,2 ст. 101 вказаного Кодексу, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Вимогами статті 120 Кодексу цивільного захисту (від 02.10.2012 року, № 5403- VI) встановлений певний перелік осіб якім надаються певні пільги, а саме особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 з 01 жовтня 1979 року по 5 січня 2000 року проходив службу в Черкаському інституті пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, що перебувало у підпорядкуванні спочатку МВС СРСР, а потім - МВС України.
Із 5 січня 2000 року по 1 липня 2013 року позивач користувався пільгою, а саме 50% знижкою по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива передбаченої ст. 22 Закону України « Про пожежну безпеку», на підставі довідки виданої Управлінням МВС України в Черкаській області від 28.04.2005 року № 126/7230.
Кролегія суддів зазначає, що постановою КМУ від 16 вересня 2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» - утворено територіальний орган Національної поліції - Головне управління Національної поліції в Черкаській області.
07.11.2015 року реєстраційною службою Черкаського міського управління юстиції Черкаської області проведено реєстраційну дію «Державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи Головного управління Національної поліції в Черкаській області».
Відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та "Положення про Національну поліцію", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Отже, Головне управління Національної поліції в Черкаській області не є правонаступником Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, а новостворений державний орган, який діє з 07 листопада 2015 року.
Крім того, Закон України «Про Національну поліцію» не передбачає надання 50 відсотків знижки по оплаті житлової площі, комунальних послуг і палива, тому відповідач не може надати зазначену пільгу.
Також, суд першої інстанції вірно звернув увагу на те, що позов пред'явлено до Головне управління Національної поліції в Черкаській області, проте позивач у трудових відносинах з ним не перебував, а тому діями відповідача права ОСОБА_2 не порушуються.
Враховуючи викладене колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки питання надання саме відповідачем довідок про пільги на 50-ти % сплати за спожиті комунальні послуги законодавчо не визначено, а тому у Головного управління Національної поліції в Черкаській області немає законних підстав видавати таку довідку.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Отже, колегія суддів вважає, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування немає.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 03 жовтня 2017 року.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 229, 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 03 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Троян Н.М.
Твердохліб В.А.
Повний текст виготовлено: 31 січня 2018 року.