
01.02.2018 Справа № 756/11371/17
Справа пр. №2-а/756/74/18
ун. №756/11371/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2018 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:
головуючого - судді Андрейчука Т.В.,
за участю секретаря судового засідання - Субіна М.О.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
У серпні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовувала тим, що вона працювала начальником відділу торгівлі Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації.
ОСОБА_1 зазначила, що вона перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію державного службовця.
Позивач стверджувала, що при визначенні розміру її заробітку для призначення пенсії відповідачем не враховано в структурі заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відпускні, допомогу з тимчасової втрати працездатності та індексацію заробітної плати, що призвело до нарахування та виплати їй пенсії у меншому розмірі, ніж гарантовано чинним законодавством.
14 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії, проте листом від 01 серпня 2017 року №43119/06 їй було відмовлено у задоволенні заяви.
Такі дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позивач вважає протиправними, а тому просила суд зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії) у розмірі 88% від суми заробітної плати, яка включає в себе, зокрема матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відпускні, допомогу з тимчасової втрати працездатності та індексацію заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27 червня 2017 року №100-100/ОП/К-894-2355, виданій Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією, починаючи з 23 квітня 2008 року.
Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року згідно з нормою ч. 3 ст. 123 КАС України залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 23 квітня 2008 року по 22 лютого 2017 року
У судовому засіданні позивач підтримала свої позовні вимоги, просила суд їх задовольнити.
Представник Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву, в якій просила суд розглянути справу за її відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд дійшов такого висновку.
З матеріалів справи вбачається, що з ОСОБА_1 працювала начальником відділу торгівлі Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації. 30 листопада 2009 року позивач була звільнена з займаної посади у зв'язку реорганізацією та скороченням штату. Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 39 років 7 місяців і 24 дні, з них на державній службі - 15 років 9 місяців 1 день (а. с. 32).
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію державного службовця.
Ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії) встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Судом встановлено, що позивачеві нарахована та виплачується пенсія у розмірі 88% від сум її заробітної плати, однак при визначенні розміру заробітку ОСОБА_1 для призначення пенсії відповідачем не враховано в структурі заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відпускні, допомогу з тимчасової втрати працездатності та індексацію заробітної плати
У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Ч. 2, ч. 6 і ч. 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (яка була чинною на момент призначення позивачеві пенсії) у межах затвердженого фонду оплати праці працівникам можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.
Відповідно до п. 1, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 "Про затвердження Порядку видачі грошової допомоги державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків" (яка діяла на момент призначення позивачеві пенсії) грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків видається особам, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менше ніж 10 років. Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомоги для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати (такі висновки суду відповідають правовій позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені у постанові від 23 січня 2018 року у справі №495/6612/16-а).
З довідки від 27 червня 2017 року №100-100/ОП/К-894-2355, виданої Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією, вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відпускні, допомоги з тимчасової втрати працездатності нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому ці суми виплат повинні бути враховані в заробіток (дохід) позивача для обчислення її пенсії.
За приписами ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101%. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
П. 9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, установлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, провадиться після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства, установи, організації, де працює пенсіонер, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Ч. 3 ст. 10 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначає, що пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Аналізуючи наведені законодавчі норми та положення підзаконних нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що індексація заробітної плати на підставі вищезазначених норм має включатися при обрахунку пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 1 та ч. 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши у сукупності вищезазначені правові норми, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправно відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця у розмірі 88% її заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відпускних, допомоги з тимчасової втрати працездатності, індексації заробітної плати, зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27 червня 2017 року №100-100/ОП/К-894-2355, виданій Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією.
Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у розмірі 88% її заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відпускних, допомоги з тимчасової втрати працездатності, індексації заробітної плати, зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27 червня 2017 року №100-100/ОП/К-894-2355, виданій Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією, починаючи з 22 лютого 2017 року, з урахуванням здійснених виплат.
Відповідно до ст. 139 КАС України суд, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 640,00 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу"№3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії), ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (яка була чинною на момент призначення позивачеві пенсії), постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865" (яка була чинною на момент призначення позивачеві пенсії), керуючись ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40376133) здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) у розмірі 88% її заробітної плати, з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відпускних, допомоги з тимчасової втрати працездатності, індексації заробітної плати, зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27 червня 2017 року №100-100/ОП/К-894-2355, виданій Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією, починаючи з 22 лютого 2017 року, з урахуванням здійснених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) сплачений нею судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя Т.В. Андрейчук