
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
09 січня 2018 року м.Дніпросправа № 804/4661/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 р. (суддя Бондар М.В., повний текст постанови складений 01.09.2017 року) по справі за позовом публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про скасування рішення ,-
в с т а н о в и в:
У липні 2017 року публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулось з позовом до суду, в якому просило скасувати рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.07.2017 року №124 "Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності" в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 26 374,22 грн. та нарахування штрафу у розмірі 50% - 13 187,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що підстава для відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, на підставі листка непрацездатності, в якому зроблено більше двох помилок, не передбачена статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року №455 (далі - Інструкція №455).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 року позовні вимоги задоволені.
Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.07.2017 року №124 "Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності" в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 26 374,22 грн. та нарахування штрафу у розмірі 50% - 13 187,11 грн.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що у період з 29.05.2017 року по 31.05.2017 року, з 01.06.2017 року по 02.06.2017 року, з 06.06.2017 року по 09.06.2017 року та з 12.06.2017 року по 16.06.2017 року на підставі направлення від 29.05.2017 року №218/07 проведено планову перевірку правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 27.10.2015 року по 31.03.2017 року страхувальником - Регіональною філією "Придніпровська залізниця" ПАТ "Українська залізниця", про що виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено акт №126 від 16.06.2017 року.
На підставі акту перевірки №126 від 16.06.2017 року виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №124 від 05.07.2017 року.
Позивач частково не погодився із вказаним рішенням та оскаржує його в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 26 374,22 грн. та нарахування штрафу у розмірі 50% - 13 187,11 грн.
Сума неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 26374,22 грн. за рішенням відповідача складається:
1. у сумі 553,88 грн. згідно виплат за листком непрацездатності серії АГШ №269642 за період з 06.02.2016 року по 27.02.2016 року ОСОБА_10;
2. у сумі 25 820,34 грн. згідно виплат за листками непрацездатності:
- серії АГШ №507506 за період з 12.08.2016 року по 23.08.2016 року ОСОБА_2, спірна сума 2 123,52 грн.;
- серії АГЮ №476718 за період з 18.11.2016 року по 12.12.2016 року ОСОБА_3, спірна сума 4 998,48 грн.;
- серії АГШ №985863 за період з 21.11.2016 року по 02.12.2016 року ОСОБА_4, спірна сума 2 048,52 грн.;
- серії АДБ №325605 за період з 04.05.2016 року по 19.05.2016 року ОСОБА_5, спірна сума 2 567,40 грн.;
- серії АГС №713423 за період з 05.11.2015 року по 20.12.2015 року ОСОБА_6, спірна сума 8 323,92 грн.;
- серії АГФ №313699 за період з 02.12.2015 року по 11.12.2015 року ОСОБА_7, спірна сума 452,70 грн.;
- серії АГШ №259092 за період з 04.01.2016 року по 26.01.2016 року ОСОБА_8 , спірна сума 3 913,74 грн.;
- серії АДБ №224313 за період з 29.08.2016 року по 08.09.2016 року ОСОБА_9, спірна сума 1 392,06 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що жодна з нормативно визначених підстав відмови у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності не мала місця у правовідносинах сторін, а інша підстава відмови не може бути застосована Фондом.
Суд апеляційної інстанції частково погоджується з такими висновками з огляду на наступне.
Положення ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначають, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Частиною 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації.
Комісія здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Відповідно до п 4.5 Інструкції «Про порядок заповнення листка непрацездатності» № 532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". На бланку листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень.
Отже, листок непрацездатності, який містить більше двох виправлень не може бути визнаним таким, що виданий у встановленому порядку і відповідальність за це у відповідності до п. 8.3 Інструкції «Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» несе лікар, який його видав.
У зв'язку із цим суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності призначення комісією матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності працівникам, визначених відповідачам у Акті.
Так, наявні в листку непрацездатності виправлення повинні унеможливлювати або ставити під небезпідставний сумнів відповідність виданого листка непрацездатності правильність його видачі або відповідність його медичній документації хворого.
За наслідками дослідження судом апеляційної інстанції листків непрацездатності суд вважає, що таким критеріям відповідають лише листки непрацездатності ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Інші листки непрацездатності хоча і містять більше двох виправлень, але вони здебільшого носять формальний характер або не створюють неможливості визначення правильності його видачі.
З огляду на вказаний висновок рішення відповідача повернення неправомірно витрачених страхових коштів та нарахування штрафу підлягає скасуванню частково без врахування сум, виплачених ОСОБА_4 та ОСОБА_5 2 048,52 грн., 2 567,40 грн. відповідно.
Таким чином, рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.07.2017 року №124 підлягає скасуванню в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 21 758,3 грн. та нарахування штрафу у розмірі 50% - 10 879,15 грн.
Висновок суду першої інстанції щодо безпідставності віднесення суми 553,88 грн. по листках непрацездатності ОСОБА_10 як неправомірно витрачених страхових коштів та штрафу 50% від цієї суми, з огляду на наявність на другому листку від 26.02.2016 року серія АГШ №269642 вказівки на "продовження листка" із зазначенням номеру попереднього - 305805 є обґрунтованим з огляду на відсутність обов'язковості зазначення первинного та заключного діагнозу.
Крім того, суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам продовження лікування ОСОБА_10 з огляду на положення пункту 117 Інструкції «Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» №455.
Висновок суду першої інстанції про відсутність законодавчо визначених підстав відмови у призначені допомоги по тимчасовій непрацездатності, то такий висновок зроблений без достатніх підстав, оскільки така відмова комісією не виносилася і за результатами перевірки висновок контролюючого органу про необхідність прийняття рішення комісією про відмову у наданні матеріальної допомоги по тимчасовій непрацездатності не здійснювався.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 315, 317, 321, 322, КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2017 р. - скасувати.
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.07.2017 року №124 "Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності" в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 21 758,3 грн. та нарахування штрафу у розмірі 50% - 10 879,15 грн.
Присудити на користь публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1 312 (одна тисяча триста дванадцять) гривень.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
В повному обсязі постанова виготовлена 31 січня 2018 року.
Головуючий суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим