Рішення № 71934415, 25.01.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
825/2060/17
Номер документу
71934415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2060/17

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді - Д’якова В.І.,

за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" в особі управління малої механізації Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" про стягнення податкового боргу,

У С Т А Н О В И В:

Головне управління ДФС у Чернігівській області (далі – ГУ ДФС у Чернігівській області, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" в особі управління малої механізації "Чернігівбуд" (далі – ПАТ "Чернігівбуд" в особі УММ ПАТ "Чернігівбуд", відповідач) про стягнення податкового боргу: по податку на доходи фізичних осіб у сумі 256589,24 грн. з військового збору у сумі 10922,63 грн.; по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об’єктів місцевого значення) у сумі 26,58 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов’язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, та платник податку несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податку та дотримання вимог податкового законодавства. Однак, відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету, внаслідок чого має податковий борг.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з’явився, про день та час розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку, конверти повернулися з поштовою відміткою “за закінченням терміну зберігання ”, відзив на позов не надав, причини неявки суду не повідомив. Оскільки повістка направлена відповідачу рекомендованим листом за адресою, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений повністю з наступних підстав.

ПАТ "Чернігівбуд" зареєстроване в якості юридичної особи у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06.05.1995 внесено відповідний запис, та перебуває на обліку як платник податків в Чернігівській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, УММ ПАТ "Чернігівбуд" є відокремленим підрозділом ПАТ "Чернігівбуд" (код ЄДРПОУ 01272953, вул. Цілковського, 24, м. Чернігів, 14011) що підтверджується матеріалами справи (а.с. 7-10,11).

Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.

Відповідач несвоєчасно і не в повному обсязі вносить податки до бюджету. Відповідно до розрахунку позивача УММ ПАТ "Чернігівбуд" має податковий борг по податку на доходи фізичних осіб у сумі 256589,24 грн., з військового збору у сумі 10922,63 грн.; по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об’єктів місцевого значення) у сумі 26,58 грн.

Судом встановлено, що станом на 08.12.2017 за відповідачем рахується заборгованість по податку на доходи фізичних осіб у сумі 256589,24 грн., яка виникла у зв’язку з тим, що боржнику донараховані грошові зобов’язання за актом перевірки, акт від 20.06.2017 № 321/13-10/01272953 (ППР від 04.07.2017 № НОМЕР_1 на суму 256 589,24 грн., з них основного платежу - 187 880,77 грн., ш/с - 55 602,31 грн., пеня 13106,16 грн.), та військового збору у сумі 10 922,63 грн. (ППР від 04.07.2017 №002571310 на суму 10 922,63 грн. з них основного платежу - 7402,37 грн., ш/с – 2520,30 грн., пені 999,96 грн.), що підтверджується розрахунок податкового боргу по податку на додану вартість наведений у таблиці (а.с. 13, 14, 15, 16, 17-19).

Крім того, судом встановлено, що за відповідачем також рахується заборгованість по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об’єктів місцевого значення) у сумі 26,58 грн., яка виникла на підставі податкового розрахунку від 17.10.2017 № НОМЕР_2 про сплату 85,82 грн., проте, непогашеною на момент звернення з позовом залишається 26,58 грн., що підтверджується розрахунком податковою бору по податку на прибуток приватних підприємств (а.с. 20, 21-22).

Таким чином, загальна сума податкового боргу УММ ПАТ "Чернігівбуд" становить 267538,45 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 6).

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У відповідності до п. 58.1, п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до пп. 59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пп. 59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вказаних норм, відповідачу було направлено податкову вимогу від 21.08.2017 № 659-17, яка УММ ПАТ "Чернігівбуд" неотримана, конверт повернувся з відміткою «фірми за адресу не існує», у відповідності до норм податкового законодавства податкова вимога вважається врученою у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення (а.с. 12).

Податкові повідомлення-рішення та податкова вимога відповідачем в межах подальшої процедури апеляційного оскарження чи в судовому порядку не оскаржувались.

Передбачені законодавством заходи не призвели до погашення податкового боргу та станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена.

Відповідно до п. 41.2 ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Чернігівській області – задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" в особі управління малої механізації Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд":

- 26001140094001, ПАТ "Укрінбанк", МФО 300142,

- 26000001332809, АТ "ОТП Банк", МФО 300528,

- 26001000532044, ПАТ "Універсал Банк", МФО 322001,

- 26002962498634, ПАТ "ПУМБ", МФО 334851,

- 26045962489257, ПАТ "ПУМБ", МФО 334851,

- 26006002000048, ВАТ "Біг Енергія", МФО 353508,

- 26009000012698, АТ "Укрексімбапк", МФО 322313, податковий борг:

- по податку на доходи фізичних осіб у сумі 256589,24 грн. на р/р 33110340700002, одержувач УК у м.Чернігові/м.Чернігів/11010100, банк отримувача ГУ ДКСУ у Чернігівській області код 38054398, МФО 853592;

- з військового збору у сумі 10922,63 грн. на р/р 31110063700002, одержувач УК у м.Чернігові/м.Чернігів/11011000, банк отримувача ГУ ДКСУ у Чернігівській області код 38054398, МФО 853592;

- по збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об’єктів місцевого значення) у сумі 26,58 грн. на р/р 33114357700002, одержувач УК у м.Чернігові/м.Чернігів/13020100, банк отримувача ГУ ДКСУ у Чернігівській області код 38054398, МФО 853592.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення складено 01 лютого 2018 року.

Суддя В.І. Д'яков