Постанова № 71934282, 30.01.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
820/5662/17
Номер документу
71934282
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

30 січня 2018 р. справа № 820/5662/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Міністерство соціальної політики України про визнання незаконними дій та бездіяльності,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Міністерство соціальної політики України в якому просить суд визнати незаконними дії Харківського міського центру зайнятості у видачі позивачу 12 жовтня 2017 року направлення на непідходящу роботу до ТОВ «Афет» за професією «Швачка»; визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості під час здійснення прийому 12 жовтня 2017 року, яка полягає у не укладанні з позивачем договору на проходження індивідуального навчання у ТОВ «Афет» за професією «Швачка»; визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у не укладенні договору з ТОВ «Афет» на працевлаштування після закінчення навчання, згідно корінцю направлення на працевлаштування №20391709250067005 від 12.10.2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в незаконний спосіб видав позивачу направлення до ТОВ "Афет" на підходящу роботу за професією "Швачка", чим порушив встановлений законом принцип визначення підходящої роботи. Дані дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

У судове засідання, призначене на 30 січня 2018 року, представники сторін, які повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи - не прибули.

Позивач, до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, 30.01.2018 до канцелярії суду подав клопотання, в якому просить розглядати справу в порядку письмового провадження. Просить позовні вимоги залишити без задоволення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позовних вимог, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Позивач неодноразово перебував на обліку в службі зайнятості як безробітний (2002- 2003 рр., 2004 р., 2006 - 2015 рр. ).

27 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як такий що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203916092700052.

Згідно поданої заяви від 27.09.2016, наказом директора від 27.09.2016 №НТ160927 ОСОБА_1 наданий статус безробітного з 27.09.2016 та відповідно до п.п. 2,4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.2.7., 2.9. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» призначена виплата допомоги по безробіттю з 04.10.2016 по 28.09.2017, у розмірі встановленому законодавством.

Під час перебування на обліку Позивач отримує соціальні послуги, передбачені чинним законодавством, а саме: консультаційні послуги з питань працевлаштування та реєстрації в службі зайнятості.

ОСОБА_1 ознайомлений з витягом із статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-17 від 05.07.2013, про права та обов'язки зареєстрованих безробітних та витягом із статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» про права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, про що є підпис ОСОБА_1 в додатку 1 до персональної картки - відвідування особою територіального органу та отримані послуги.

Підбір роботи для ОСОБА_1 проводиться у відповідності до ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням медичної довідки №265 від 30.01.2015, згідно з якою Позивачу не рекомендована праця пов'язана з підйомом вантажів біліше 5 кг., довготривале перебування на ногах, переохолодження, психоемоційні навантаження.

ОСОБА_1 має диплом спеціаліста ХНУ ім. В.Н. Каразіна зі спеціальності "Соціологія" та здобув кваліфікацію соціолога, викладача соціологічних дисциплін, а також диплом бакалавра ХНУВС за напрямом підготовки "Право".

У разі коли неможливо надати безробітному роботу за професією протягом шести місяців з дня перебування на обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, йому пропонується підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров'я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці.

Для громадян, які не працювали за попередньо здобутими професіями (спеціальностями) понад 12 місяців, підходящою вважається робота, яку вони виконували за останнім місцем роботи, а робота за здобутими раніше професіями (спеціальностями) може вважатися підходящою за умови попереднього підвищення кваліфікації з урахуванням потреби ринку праці.

19.12.2016 ОСОБА_1 відвідав спеціаліста з профорієнтації де йому було надано консультацію з питань стажування на робочому місці, ознайомлено з порядком направлення на стажування. Позивач наполягав на продовженні пошуку роботи за фахом соціальна робота (за умови стажування): модератор, інтервьюер, організатор проведення фокус групи, викладач соціальних дисциплін в навчальних закладах - за допомогою служби зайнятості і за умови особистого сприяння. ОСОБА_1 надано консультацію з питань пошуку в мережі інтернет.

Згідно п. 3 ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення» якщо особі неможливо надати роботу за професією протягом шести місяців з дня перебування на обліку йому пропонується підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров'я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці.

Тому ОСОБА_1 01.03.2017 вдруге відвідав спеціаліста з профорієнтації після закінчення шести місяців з дня перебування на обліку.

На індивідуальній профконсультації із застосуванням профдіагностиіного тестування 07.04.2017 фахівець з профорієнтації відповідно висновків тестування та рекомендацій лікарів порадив здійснювати пошук позивачу за робітничими професіями.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про зайнятість населення» професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно п. 1.2 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31.05.2013 №318/655 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.06.2013 за №1029/23561 професійне навчання безробітних організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або безпосередньо у роботодавців - замовників кадрів за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

22.06.2017 фахівець з профорієнтації ОСОБА_2, враховуючи тривалий час перебування на обліку особи ОСОБА_1, згідно до п. 3 ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення запропонувала позивачу можливість працевлаштування за умов проходження професійного навчання.

Під час прийому ОСОБА_1 12.10.2017 фахівцем з профнавчання було з'ясовано, що позивач бажає пройти індивідуальне навчання за професією швачка для подальшого працевлаштування до ТОВ «Афет». Фахівець з профнавчання направила ОСОБА_1 до спеціаліста з працевлаштування для отримання направлення на працевлаштування до ТОВ «Афет».

На прийомі у спеціаліста з працевлаштування, ним було зателефоновано роботодавцю ТОВ «Афет» та з'ясовано про можливість навчання на підприємстві за професією швачка, за згодою роботодавця ОСОБА_1 було видано направлення на працевлаштування. Позивачу було надано час для відвідування роботодавця ТОВ «Афет» та проходження співбесіди, наступний прийом було призначено на 23.10.2017.

ОСОБА_1 відвідав Харківський міський центр зайнятості у незапланований час 20.10.2017. Під час прийому позивач надав корінець направлення на працевлаштування до ТОВ «Афет» де було зазначено «працевлаштування за умови навчання». Фахівцем було рекомендовано ОСОБА_1 пройти профдіагностичне обстеження, були переглянуті вакансії де необхідна освіта бакалавр права - вакансії були відсутні.

У відповідності до ч. 3 ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення», спеціалістом з працевлаштування було переглянуто вакансії не кваліфікованої роботи, яка не потребує спеціальних знань, умінь, навичок, така як контролер квитків. Оскільки ОСОБА_1 не рекомендований труд, пов'язаний з підняттям ваги вище 5 кілограмів, довготривалим перебуванням на ногах, переохолодженням, психоемоційними перегрузками - підходящі за станом здоров'я вакансії в базі даних були відсутні.

На прийомі 23.10.2017 ОСОБА_1 планувалось укладання договору і видача направлення на професійне навчання за професією «швачка» проте, у назначену дату позивач на прийом не з'явився.

30.10.2017 керівник ТОВ «Афет» надав Харківському міському центру зайнятості лист в якому повідомив, що на заявлену вакансію «швачка» буде прийнята інша особа.

Під час прийому 31.10.2017 укласти договір, видати направлення та зарахувати на навчання за професією «швачка» до ТОВ «Афет» не було можливості, оскільки вакансія була зайнята.

Суд зазначає, що згідно ст. 43 Конституції України Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено що статус безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії, яка - через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, ділова та здатна приступити до роботи.

Статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку до інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи; вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа; працевлаштування - комплекс правових, економічних та організаційних заходів, спрямованих на забезпечення реалізації права особи на працю.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про зайнятість населення" Держава гарантує у сфері зайнятості: вільне обрання місця застосування праці та виду діяльності, вільний вибір або зміну професії; одержання заробітної плати (винагороди) відповідно до законодавства; професійну орієнтацію з метою самовизначення та реалізації здатності особи до праці; професійне навчання відповідно до здібностей та з урахуванням потреб ринку праці; підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями; безоплатне сприяння у працевлаштуванні, обранні підходящої роботи та одержанні інформації про ситуацію на ринку праці та перспективи його розвитку; соціальний захист у разі настання безробіття; захист від дискримінації у сфері зайнятості, необґрунтованої відмови у найманні на роботу і незаконного звільнення; додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.

Згідно ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстровані безробітні зобов'язані: самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів; дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення; інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державні політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно п.2 ст. 35 професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. П.З організація професійного навчання безробітних здійснюється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на договірних засадах з безробітними, роботодавцями, навчальними закладами в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 46 Закону України "Про зайнятість населення" підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчою органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плат такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний.

Згідно ч.2. ст. 6 «Про зайнятість населення» реалізація права на вибір місця, виду діяльності та роду занять здійснюється шляхом самостійного забезпечення особою своєї зайнятості чи звернення з метою працевлаштування до роботодавця або за сприяння центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, чи суб'єкта господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 205, 229, 243, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Харківського міського центру зайнятості (вул. Шевченко, буд. 137 -а, м. Харків, 61013, ЄДРПОУ 36224721), третя особа - Міністерство соціальної політики України (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 37567866) про визнання незаконними дій та бездіяльності - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов