
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 січня 2018 року м. ПолтаваСправа №816/2420/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1Г.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (надалі також відповідач), у якій просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;
зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2295,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3697,50 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) - 1160,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн, премія (65.4%) - 8297,63 грн, всього - 20985,12 грн з дати виникнення права на перерахунок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" змінено розмір грошового забезпечення поліцейських.
На підставі статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області позивачу 12.05.2017 видано довідку №4/11241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
Разом з цим, позивач переконаний, що відповідач безпідставно не включив до зазначеної довідки відомості про надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, а також безпідставно зменшив розмір премії. Однак, за результатами звернення до відповідача із заявою про видачу нової довідки отримав відмову.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
12.01.2018 судом одержано відзив Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просила у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначила, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби в міліції, скасовані і поліцейським не виплачувались, що унеможливлює їх включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Звертала увагу на те, що щомісячна премія включається до довідки у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, а тому відповідачем у виданій позивачу довідці зазначено премію за відповідною посадою у Національній поліції за грудень 2015 року.
Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
З урахуванням наведеної норми процесуального закону, подана позивачем 19.01.2018 відповідь на відзив не є заявою по суті справи.
29.01.2018 до суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, що ухвалою суду від 30.01.2018 залишено без задоволення.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2011 року та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 18/.
Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області 12.05.2017 складено довідку №4/1307 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, якою повідомлено про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою начальника сектора розшуку злочинців і зниклих громадян відділу розкриття злочинів проти особи управління карного розшуку УМВС України в Полтавській області загалом становить 8028,88 грн, з них: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2295,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 435,00 грн, премія (2,54%) - 198,88 грн /а.с. 23/.
Не погодившись із зазначеними показниками грошового забезпечення, позивач 05.10.2017 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій просив включити до довідки основні і додаткові види грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2295,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3697,50 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) - 1160,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн, премія (65.4%) - 8297,63 грн, матеріальна допомога на оздоровлення, вихідна допомога при звільненні - 2448,88 грн, всього - 23434,00 грн /а.с. 24-25/.
Листом від 17.10.2017 №Д-438 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення у визначених у зверненні розмірах /а.с. 26/.
Позивач не погодився з відмовою відповідача у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній до 29.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
23.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким пункт 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.".
Крім того, цим Законом статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 набрала чинності 02.12.2015, а Закон України №900-VIII - 29.12.2015.
Аналіз наведених вище правових норм є підставою для висновку про те, що з дати набрання чинності Законом України від 23.12.2015 №900-VIII позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, набув право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
За приписами пунктів 2, 3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення.
У даній справі спірні відносини стосуються наявності у відповідача обов'язку включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 такі складові: надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 40% та премію у розмірі 65,4 %.
При цьому позивач виходить з того, що такі надбавки зазначені у довідці УМВС України в Полтавській області від 14.06.2012 №4/1307 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2012 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та відповідно до наказу МВС України від 31.12.2007 №499 й мають бути збережені при перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Натомість відповідач зазначає, що відповідно до абзацу сьомого пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
А оскільки наказом МВС України від 31.10.2016 №1131 визнано таким, що втратив чинність наказ МВС України від 31.12.2007 №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", відповідач переконаний у відсутності підстав для зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомостей про надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за оперативно-розшукову діяльність.
Крім того, відповідач зауважує, що відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Посилаючись на те, що право на перерахунок пенсії у позивача виникло у грудні 2015 року, відповідач стверджує про правомірність включення до довідки даних про премію у середньомісячному розмірі саме за грудень 2015 року.
Оцінюючи наведені доводи сторін, суд зважає на таке.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати:
надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на даний час є чинною.
Таким чином, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії постанова КМУ, якою було передбачено виплату працівникам органів внутрішніх справ надбавок за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, була чинною.
За таких обставин, враховуючи те, що станом на момент звільнення з органів внутрішніх справ позивач отримував надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавку за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 40%, встановлені для працівників МВС, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, яка є чинною і на даний час, і такі надбавки включені до довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, то положення постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 в частині виключення таких надбавок зі складу грошового забезпечення поліцейських, на нього не розповсюджуються, оскільки це призводить до зворотної дії у часі (дія нового нормативно-правового акта на відносини і факти, що мали місце до набуття ним чинності), а також до звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод позивача.
Так, у частині першій статті 58 Конституції України закріплено принцип, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до статей 21, 22 Основного Закону України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційним Судом України у рішеннях від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002 та від 11.10.2005 №8-рп/2005 сформовано чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
У пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов’язана з ризиком для життя і здоров’я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність у відповідача обов’язку включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відомості про надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за оперативно-розшукову діяльність.
Стосовно включення до довідки премії у збільшеному розмірі, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої - десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.
Суд зауважує, що премія, як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі, не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись виходячи з середнього показника, а повинна відповідати розміру фактичної за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформленні пенсії, як це передбачено частиною п'ятнадцятої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому суд виходить з того, що отримана позивачем премія входить до складу його грошового забезпечення, з її розміру сплачені страхові внески (єдиний внесок) та її включено до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії.
З урахуванням наведеного, суд вважає безпідставним посилання представника відповідача на необхідність врахування відсоткового розміру премії у відношенні до збільшених розмірів посадових окладів поліцейських, оскільки така премія враховується в розрахунок грошового забезпечення в розмірі, установленому законодавством на день призначення пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення позивача повинна бути врахована премія у розмірі, визначеному на день призначення позивачу пенсії.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідач наведені вимоги процесуального закону не виконав та не довів обґрунтованість відмови у видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 40% та премії у розмірі 65,4%.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та, як наслідок, зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас стосовно зазначення фактичного розміру таких надбавок у грошовій сумі, суд зауважує, що визначення належних сум має здійснити відповідач відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та від 11.11.2015 №988.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
А відповідно до частини першої цієї статті, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмір 640,00 грн, а інші судові витрати у справі відсутні, суд, з огляду на часткове задоволення позову, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 320,00 грн.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 263, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення станом на 01.01.2016.
Зобов’язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник міліції", надбавка за вислугу років (45%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), премія (65,4%).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 08592276; вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36008) судові витрати у розмірі 320,00 грн (триста двадцять гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кукоба