
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року справа№813/3970/17
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представників позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом компанії “Глобкон Лімітед”, товариства з обмеженою відповідальністю “Фенікс-Капітал” до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань Київської обласної філії комунального підприємства “Центр державної реєстрації” ОСОБА_4, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 про визнання протиправними дій, -
в с т а н о в и в :
компанія “Глобкон Лімітед”, товариство з обмеженою відповідальністю “Фенікс-Капітал” (далі – ТзОВ «Фенікс-Капітал») звернулися до суду з позовом до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань Київської обласної філії комунального підприємства “Центр державної реєстрації” ОСОБА_4, в якому просять суд визнати протиправними дії державного реєстратора щодо державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», внесення змін до відомостей про ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», а саме:
- «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 15.09.2017 14151050051022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна складу або інформації про засновників»;
- «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 15.09.2017 14151070052022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів».
Ухвалою від 22.11.2017 суд залучив до участі у справі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним реєстратором ОСОБА_4 всупереч ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» проведено вказані реєстраційні дії за межами Львівської області, де зареєстровано місцезнаходження Товариства, що суперечить п. 7 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Позивачі зазначають, що незважаючи на порушення заявником, встановленого ч. 2 ст. 7 Закону України «Про господарські товариства» триденного строку повідомлення державного реєстратора про внесення змін до установчих документів ТзОВ «ФЕНІКС – КАПІТАЛ», відповідач не зупинив розгляд документів, поданих для проведення вказаних реєстраційних дій, що суперечить п. 7 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Відповідач не прийняв рішення про відмову у проведенні незаконної реєстраційної дії за № 14151050051022097, незважаючи на те, що заявником, всупереч п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не подано для їх проведення примірник оригіналу (нотаріально засвідченої копії) рішення Загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру. При цьому, реєстраційні дії проведені, незважаючи на наявність судового рішення щодо заборони проведення реєстраційних дій щодо Товариства. Крім того, як вказують позивачі відповідні документи для проведення реєстраційних дій подані неуповноваженою особою, а реєстраційні дії проведені на підставі завідомо підроблених документів, а саме – незаконного та підробленого протоколу Загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» № 21/06/17 від 21.06.2017, Договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», начебто укладеного між Компанією «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» та ОСОБА_6 21.06.2017, незаконного та підробленого Статуту ТзОВ «ФЕНІКС-КАПАТІЛ» від 21.06.2017, підробленої довіреності №03488, виданої 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ начальником ОСОБА_7 19.06.2017 за № 30032 та підробленої довіреності №03487, виданої 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ начальником ОСОБА_7 19.06.2017 за № 30032.
Відповідач заяву про визнання позову чи заперечення на позовну заяву до суду не надав.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, пояснень по суті спору не надали.
Представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позов задовольнити повністю.
Відповідач та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, в судове засідання не з’явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без їх участі до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представників позивачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.
Суд встановив, що відповідно до Статуту ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», затвердженого рішенням Загальних зборів учасників (учасника) ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», оформленого протоколом № 14/06/17-01 від 14.06.2017, зареєстрованого державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради 16.06.2017, номер запису 14151050040022097, Компанія «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» є учасником Товариства, що володіє 100% статутного капіталу вказаного Товариства, що становить 33 770 000 грн. 00 коп.
Відповідно до відомостей з свідоцтва, виданого у Будинку Компаній 08.06.2017, завіреного підписом реєстратора компаній ОСОБА_8 (апостиль засвідчено у місті ОСОБА_9 іноземних справ і справ Співдружності Її Величності 09.06.2017 за №APO-377181) Реєстратор компаній ОСОБА_8 підтверджує, що Компанія «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» зареєстрована реєстратором компаній Англії та Уельсу у відповідності до Закону про компанії 1985, як компанія з обмеженою відповідальністю 21 травня 2009 року, зареєстрований офіс розміщений за адресою: 112 Прінсиз Гарденз, Лондон, 0LJ, Компанія постійно і безперервно існує з моменту свого створення, Реєстратор компаній не вживав жодних дій, щоб викреслити компанію з реєстру чи розпустити її як таку, що припинила існування, ОСОБА_10, ОСОБА_11, Юміт Сюлейман Хазінедароглу, ОСОБА_12 Інач є директорами Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД».
Відповідно до ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 19.09.2017 за № НОМЕР_1 станом на 19.09.2017, графа «Дані про реєстраційні дії» містить, зокрема, записи про наступні реєстраційні дії:
- «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 15.09.2017 14151050051022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна складу або інформації про засновників»;
- «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 15.09.2017 14151070052022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів».
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», копії яких надані Управлінням державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради для проведення вказаних вище реєстраційних дій, заявник ОСОБА_6 подав, зокрема, реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, протокол № 21/06/17 Загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» від 21.06.2017, Статут ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», затверджений Загальними зборами учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» (протокол №21/06/17 від 21.06.2017), довіреність № 03488, видану 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ начальником ОСОБА_7 19.06.2017 за № 30032, довіреність № 03487, видану 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ начальником ОСОБА_7 19.06.2017 за №30032, договір купівлі - продажу частки в статутному капіталі ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ».
За даними Єдиного державного реєстру, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, станом на 19.10.2017, ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» в статусі юридичної особи включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; місцезнаходження юридичної особи: 79071, Львівська область, місто Львів, Залізничний район, вулиця Кульпарківська, будинок 226-А; код ЄДРПОУ 36500580; в графі ОСОБА_3 «Прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи» містяться відомості: ОСОБА_13 - керівник (згідно з статутом); ОСОБА_13 - підписант; Ергюль Кадем - підписант (згідно з статутом).
В графі ОСОБА_3 «Дані про реєстраційні дії» містяться, зокрема, записи: "Скасування реєстраційної дії за судовим рішенням; 19.10.2017 14159990053022097 (14151050051022097); ОСОБА_14; Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради" та "Скасування реєстраційної дії за судовим рішенням; 19.10.2017 14159990055022097 (14151070052022097); ОСОБА_14; Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради".
Не погоджуючись з діями відповідача щодо державної реєстрації змін до установчих документів ТЗзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», внесення змін до відомостей про ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» позивачі звернулися до суду з вимогою про визнання протиправними дій.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, що проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах України.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державний реєстратор:
1) приймає документи;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;
4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
5) веде Єдиний державний реєстр;
6) веде реєстраційні справи;
7) здійснює інші повноваження, передбачені вказаним Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;
4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;
7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 вказаного Закону;
8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;
9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;
10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;
11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.
У ч.ч. 19, 20 ст. 17 вказаного ж Закону зазначено, що у разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження. У разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Частиною 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено підстави для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, а саме:
1) подання документів або відомостей, визначених вказаним Законом, не в повному обсязі;
2) невідповідність документів вимогам, встановленим статтею 15 вказаного Закону;
3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 вказаного Закону;
6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі;
7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.
Приписами ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено наступні підстави для відмови у державній реєстрації:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;
3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;
4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;
5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
6) документи суперечать статуту громадського формування;
7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;
8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;
9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов’язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:
раніше строку, встановленого вказаним Законом;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;
в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;
щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;
щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;
щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи;
щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;
щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» на державного реєстратора при прийнятті документів покладено обов’язок здійснити перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів та наявність підстав для відмови у державній реєстрації.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державний реєстратор проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) тільки за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Однак, відповідачем, незважаючи на приписи ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», всупереч ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», яким встановлено принцип здійснення реєстраційних дій в межах області, де зареєстроване підприємство, проведено спірні реєстраційні дії поза межами Львівської області, хоча місцезнаходження ТзОВ «ФЕНІКС – КАПІТАЛ» (місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Кульпарківська, буд. 226-А, що свідчить про порушення відповідачем вказаних норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Крім того, відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 51 Закону України "Про господарські товариства" установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю повинні містити відомості про склад учасників, відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів
Частиною 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Як передбачено ст..ст.59, 60 Закону України "Про господарські товариства" за результатами розгляду питань порядку денного, загальні збори учасників товариства приймають відповідні рішення, що оформлюються протоколом загальних зборів учасників товариства.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції загальних зборів належить прийняття рішень про внесення змін до установчих документів товариства, в тому числі, у зв'язку із зміною складу учасників Товариства.
Право безпосередньої участі у товаристві з обмеженою відповідальністю третя особа набуває тільки з моменту вступу до товариства, що має бути підтверджено відповідним рішенням загальних зборів учасників товариства.
Відтак, особа набуває корпоративні права товариства за наявності наступних умов:
- набуття особою права власності на частку в статутному капіталі товариства на підставі договору, що надає особі можливість реалізувати право на вступ до складу учасників ТзОВ;
- прийняття загальними зборами учасників товариства безпосередньо рішення про вступ особи, яка придбала частку в статутному капіталі товариства на підставі договору, до складу учасників товариства.
Враховуючи зазначене, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», що пов'язані із зміною складу учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» з Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» на ОСОБА_6, на виконання вимог п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» заявник повинен був надати відповідачу рішення Загальних зборів учасників Товариства про вступ ОСОБА_6 до складу учасників Товариства.
Для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 15.09.2017 14151050051022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна складу або інформації про засновників» заявник подав відповідачу, зокрема, протокол загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» №21/06/17 від 21.06.2017.
Відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» №21/06/17 від 21.06.2017 з питань порядку денного прийняті наступні рішення:
«- затвердити вибуття Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» із складу учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» у зв’язку із відчуженням частки в статутному капіталі Товариства;
- надати згоду та затвердити продаж за 100 000,00 гривень частки Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» в ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» у розмірі 100% номінальною вартістю 33 770 000,00 грн.;
- затвердити перерозподіл часток у статутному капіталі таким чином, що учасником Товариства є ОСОБА_6 в розмірі 100% номінальною вартістю 33 770 000,00 грн.;
- затвердити Статут у новій редакції;
- звільнити ОСОБА_13 з посади директора ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» з 21.06.2017 та призначення на цю посаду з 22.06.2017 ОСОБА_5;
- уповноважити ОСОБА_6 на здійснення юридично значимих дій по внесенню ухвалених змін до державного реєстру».
Однак, протокол загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» № 21/06/17 від 21.06.2017, не містить жодних рішень загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» про вступ ОСОБА_6 до складу учасників Товариства.
Крім того, з титульної сторінки наявної в матеріалах реєстраційної справи Статуту, затвердженого Загальними зборами учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» (протокол №21/06/17 від 21.06.2017) вбачається, що найменування ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» змінено на ТзОВ «ФЕНІКС-КАПАТІЛ», проте, наданий відповідачу протокол також не містив жодних рішень Загальних зборів учасників Товариства про зміну найменування Товариства.
Відтак, для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 15.09.2017 14151050051022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна складу або інформації про засновників» відповідачу не надали рішення уповноваженого органу управління Товариства про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, як це передбачено п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», що відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», було підставою для прийняття державним реєстратором рішення про відмову у проведенні реєстраційної дії за № 14151050051022097.
Таким чином, реєстраційні дії за № 14151050051022097 та № 14151070052022097 проведені відповідачем всупереч ч. 2 ст. 4, п. 2 ч. 4 ст. 17, ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», незважаючи на наявність, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» підстав для відмови у проведенні.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про господарські товариства» зміни, які сталися в установчих документах товариства і які підлягають державній реєстрації здійснюються у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Приписами ч. 2 ст. 7 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Проте, незважаючи на порушення заявником, встановлених ч. 2 ст. 7 Закону України «Про господарські товариства» строків повідомлення державного реєстратора про внесення змін до установчих документів ТзОВ «ФЕНІКС – КАПІТАЛ», Відповідач не виконав вимог п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», та всупереч імперативним вимогам ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не прийняв рішення про зупинення розгляду документів, поданих для проведення спірних реєстраційних дій, чим порушив вищенаведені норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Більше того, судом встановив, що документи для проведення спірних реєстраційних дій були подані особою, яка не мала на це відповідних повноважень та не відповідали вимогам чинного законодавства.
В протоколі Загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» № 21/06/17 від 21.06.2017, зазначено про те, що від імені єдиного учасника ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» - Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» діяв ОСОБА_15 на підставі довіреності № 03488 від 19.06.2017 та довіреності №03487 від 19.06.2017, який і приймав рішення уповноважити ОСОБА_6 на здійснення юридично значимих дій по внесенню ухвалених змін до державного реєстру.
Проте, як повідомлено директорами Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» ОСОБА_10 та Юміт Сюлейман Хазінедароглу Довіреність № 03488, видана 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ начальником ОСОБА_7 19.06.2017 за №30032 та Довіреність №03487, видана 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ начальником ОСОБА_7 19.06.2017 за № 30032 містять підписи, які виконані з наслідуванням підписів ОСОБА_10 та Юміт Сюлейман Хазінедароглу та їм не належать, а відтак є підробленими.
Вищенаведені обставини, підтверджуються наступними документами, які долучені до матеріалів справи, а саме:
- копією заяви Юміт Сюлейман Хазінедароглу від 29.06.2017, підпис Юміт Сюлеймана Хазінедароглу на якій засвідчений нотаріусом (штамп №09428, апостиль засвідчено в адміністрації р. Шішлі 29.06.2017 директором канцелярії Нежат Акгюн за номером 26896, справжність підпису перекладача, на якій нотаріально засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_16, зареєстровано в реєстрі за №3640), якою Юміт Сюлейман Хазінедароглу засвідчив, що жодних довіреностей ОСОБА_15 на представництво своїх інтересів та інтересів Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД», не видавав та не підписував;
- копією заяви ОСОБА_10 від 29.06.2017, підпис ОСОБА_10 на якій засвідчений нотаріусом (штамп №09430, апостиль засвідчено в адміністрації р. Шішлі 29.06.2017 директором канцелярії Нежат Акгюн за номером 26896, справжність підпису перекладача, на якій нотаріально засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_16, зареєстровано в реєстрі за № 3634), якою ОСОБА_10 також засвідчив, що жодних довіреностей ОСОБА_15 на представництво своїх інтересів та інтересів Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД», не видавав та не підписував;
- копією повідомлення 23 – ї нотаріальної контори району Бешикташ, квартал Меджідійе, проспект Деребойу № 87/А, м. Стамбул (де було завірено довіреність № 03488, видану 19.06.2017 та довіреність №03487, видану 19.06.2017) від 29.06.2017 про недійсність довіреності штамп №03487, справжність підпису перекладача на якій нотаріально засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_16, зареєстровано в реєстрі за №3625 та від 29.06.2017 про недійсність довіреності штамп №03488 від 19.06.2017, справжність підпису перекладача на якій, нотаріально засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_16, зареєстровано в реєстрі за №3643.
Також, в матеріалах справи міститься копія повідомлення Залізничного відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області за змістом якого, в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12017140060002657 від 24.06.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 с. 206-2, ч. 4 ст. 358 КК України, у відповідь на запит про надання міжнародної правової допомоги отримано копію висновку експерта, відповідно до якого довіреність, видана 23-ю Нотаріальною конторою округу Бешікташ 19.06.2017 під реєстраційним номером « 03487» на ім’я гр. ОСОБА_17 Хазінедароглу, довіреність, видана 23-ю Нотаріальною конторою округу Бешікташ 15.06.2017 під реєстраційним номером « 03427» на ім’я гр. ОСОБА_17 Хазінедароглу, довіреність, видана 23-ю Нотаріальною конторою округу Бешікташ 19.06.2017 під реєстраційним номером « 03488» на ім’я гр. ОСОБА_18, є недостовірними, підробленими.
Таким чином, довіреність штамп № 03488, видана 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ 19.06.2017 за №30032 та Довіреність штамп №03487, видана 19.06.2017, апостиль на якій засвідчено в губернаторстві району Бешікташ 19.06.2017 за №30032 підписувались невідомими особами, без жодних повноважень, а відтак, вказані довіреності не відображали жодного волевиявлення Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» та не наділяли будь-якими повноваженнями від імені Компанії ОСОБА_15, в тому числі, щодо надання ОСОБА_6 повноважень на здійснення юридично значимих дій по внесенню ухвалених змін до державного реєстру.
Таким чином, суд встановив, що при проведенні реєстраційних дій за №14151050051022097 та № 14151070052022097 відповідач порушив наступні норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», а саме:
- ч. 2 ст. 4 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» - порушено принцип територіальності, оскільки, спірні реєстраційні дії проведені за межами Львівської області, де зареєстровано ТзОВ «ФЕНІКС – КАПІТАЛ» (місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Кульпарківська, буд.226-А);
- п. 3 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 4 ст. 17, п. 1 ч. 1 ст. 28, п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» - відповідач не перевірив подані заявником документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації та не прийняв рішення про відмову у проведенні державної реєстрації, незважаючи на те, що: 1) заявник не подав рішення уповноваженого органу управління Товариства про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 2) документи для проведення реєстраційних дій подані особою, яка не мала на це повноважень; 3) документи, які начебто посвідчували повноваження ОСОБА_15 не відповідали вимогам чинного законодавства України (зокрема, довіреність № 03488 від 19.06.2017 та довіреність №03487 від 19.06.2017).
Як вбачається з матеріалів справи спірні реєстраційні дії, відповідно до ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" скасовані на підставі рішення господарського суду Львівської області від 27.07.2017 у справі № 914/1394/17, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 17.10.2017 у справі № 914/1394/17, яким позов Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» задоволено повністю та визнано недійсними рішення, які оформлені протоколом загальних зборів учасників ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ» № 21/06/17 від 21.06.2017.
Слід зауважити, що рішенням господарського суду Львівської області від 27.07.2017 у справі № 914/1394/17 не надано правова оцінка оскарженим діям відповідача у справі - державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань Київської обласної філії комунального підприємства «ЦЕНТР ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» ОСОБА_4.
Предметом спору у справі є саме правова оцінка протиправності дій державного реєстратора по внесенню до Єдиного державного реєстру записів про реєстраційні дії № 14151050051022097 та № 14151070052022097. При цьому, правова оцінка таким діям відповідача повинна надаватись на момент їх проведення, тобто, 15.09.2017.
Крім того, скасування відповідних реєстраційних дій та визнання відповідних реєстраційних дій протиправними призводять до настання різних правових наслідків.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Таким чином, скасування вказаних реєстраційних дій 19.10.2017 в порядку ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» на підставі рішення господарського суду Львівської області від 27.07.2017 у справі № 914/1394/17 не в повній мірі захистило порушені права та інтереси Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» та ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ». Вказане випливає з того, що відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", яка визначає статус документів та відомостей, що внесені до ЄДР, та їх достовірність, спірні записи про реєстраційні дії існували з 15.09.2017 до дати їх скасування 19.10.2017 на підставі судового рішення у справі № 914/1394/17, а тому, існування протиправних реєстраційних дій протягом зазначеного періоду, порушує права та законні інтереси Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД» та ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», що зумовлює необхідність визнання відповідних дій відповідача щодо проведення державної реєстрації протиправними.
Надаючи правову оцінку належності обраного позивачами способу захисту, судам належить зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження).
Стаття 13 вказаної Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Іншими словами, у кінцевому результаті ефективний засіб повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Саме тільки скасування відповідних реєстраційних дій не призводить до відновлення в повному обсязі порушених прав Компанії «ҐЛОБКОН ЛІМІТЕД», ТзОВ «ФЕНІКС-КАПІТАЛ», оскільки відповідні реєстраційні дії скасовані з моменту внесення відповідного судового рішення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що зумовлює їх існування в ЄДР з 15.09.2017 до 19.10.2017, незважаючи на наявність порушень вимог законодавства при їх проведенні.
Тому, обраний спосіб захисту порушеного права, шляхом визнання дій державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Київської обласної філії комунального підприємства «ЦЕНТР ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ» ОСОБА_4 протиправними є тим ефективним способом, який відповідає змісту порушеного права та характеру його порушення, та здатний в повному обсязі відновити та захистити права позивачів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивачів необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 3200грн., сплачений відповідно до платіжних доручень №592, №591 від 31.10.2017.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань Київської обласної філії комунального підприємства “Центр державної реєстрації” ОСОБА_4 щодо вчинення реєстраційних дій «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; 15.09.2017 14151050051022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна складу або інформації про засновників», а також «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 15.09.2017 14151070052022097; ОСОБА_4; Київська обласна філія комунального підприємства "Центр державної реєстрації"; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів».
Стягнути з державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань Київської обласної філії комунального підприємства “Центр державної реєстрації” ОСОБА_4 за рахунок бюджетних асигнувань на користь компанії “Глобкон Лімітед”, товариства з обмеженою відповідальністю “Фенікс-Капітал” судовий збір в сумі 3200 (три тисячі двісті)грн. 00коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 31.01.2018.
Суддя А.Г.Гулик