Рішення № 71933429, 25.01.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
808/1460/17
Номер документу
71933429
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 року о/об 11 год. 28 хв.Справа № 808/1460/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, - директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, радник голови Рівненської обласної ради ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії на зайняття вакантної посади,

за участі:

позивача - ОСОБА_1

(особа посвідчується паспортом серія СР № 022556)

представника відповідача – 1 ОСОБА_4

(діє на підставі довіреності б/н від 24.07.2017 року)

представника відповідача - 2 ОСОБА_5

(діє на підставі довіреності б/н від 24.07.2017 року)

третя особа 1 - не прибув

третя особа 2 - не прибув

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі – суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі позивач) до Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації (далі – відповідач 1), Рівненської обласної державної адміністрації (відповідач - 2), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, - директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 (далі третя особа - 1), радник голови Рівненської обласної ради ОСОБА_3 (третя особа - 2), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16 травня 2017 року, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03 травня 2017 року № 22-од.

Позовна заява обґрунтована тим, що рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, оформленого протоколом засідання комісії від 16 травня 2017 року за №15 протиправним, таким що порушує права та законні інтереси позивача, а отже в силу приписів чинного законодавства України підлягає скасуванню. Зазначає, що розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 від 27 квітня 2017 року №107-к «Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації», в порушення приписами статті 23 Закону та пункту 6 Порядку не було оприлюднене в електронній формі на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації. Також, звернено увагу суду, що приписами пункту 10 Порядку передбачено, що оголошення про проведення конкурсу на вакантну посаду державної служби оприлюднюються за категоріями «Б» і «В» - на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та Нацдержслужби. Оголошення про проведення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації було оприлюднене лише безпосередньо перед конкурсом, а не відразу після його оголошення, як це було зроблено на офіційному веб-сайті Наццержслужби. Вказує на те, що така бездіяльність відповідача є абсолютно протиправною та такою, що грубо порушує права та інтереси зацікавлених осіб, які потенційно могли та мали бажання взяти участь у конкурсі. Вказує, що нормативно правові акти та зміст Умов проведення конкурсу «Посадові обов'язки» вбачають абсолютну відсутність необхідності економічної освіти у кандидата. Зазначає, що заступник Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_7, який відповідно до функціональних повноважень організовує роботу із забезпечення реалізації в області державної економічної та державної регіональної політики, зокрема, впровадження державної та обласної стратегій розвитку, середньострокового плану з реалізації регіональної стратегії, розроблення і реалізації відповідних програм, заходів, проектів, передусім щорічної програми економічного та соціального розвитку, тобто є керівником економічного блоку, взагалі не має економічної освіти, а є дипломованим радіоінженером та управлінцем. Вказує на те, що перевірка членами конкурсної комісії наявності у кандидатів на посаду заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, компетенції, не передбачених Умовами проведення є порушенням цих Умов, що свідчить про протиправність рішення конкурсної комісії, прийнятого за результатами конкурсу. Вважає, що результати оцінювання членами конкурсної комісії вказаних компетенцій кандидатів фактично вплинули на об'єктивність результатів конкурсу. Разом з тим, зазначає, що така компетенція, як «ступінь володіння законодавством» взагалі не передбачена приписами Порядку №72.

Разом з тим, конкурсна комісія під час оцінювання результатів розв'язання ситуаційного завдання № 2, що вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, оцінювала компетенцію «ступінь володіння законодавством» у кожного з кандидатів на посаду та позивачу було виставлено 0 балів, що взагалі не відповідало не тільки приписам чинного законодавства України, але й загальним результатам конкурсу.

Так, пунктом 27 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25 березня 2016 року за №246 визначено, що з метою визначення рівня знань законодавства на знання Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного законодавства та знання спеціального законодавства проводяться тестування.

Наголошує на тому, що за результатами тестування, згідно протоколу № 1 від 16 травня 2017 року засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03 травня 2017 року № 22-од, позивач правильно відповів на 30 питань, що складає (75%) та конкурсною комісією позивачу було виставлено 1 бал. Вказує що на підставі вищевикладеного позивач успішно пройшов тестування. Разом з тим, вказує на упередженість конкурсної комісії до кандидатури позивача. Результати розв'язання завдань, затверджених розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 15 травня 2017 року №118-к не можуть надати об'єктивне уявлення щодо спроможності кандидатів використовувати свої знання, досвід під час виконання посадових обов'язків, а також перевірити їх на відповідність професійній компетентності, оцінки комунікаційних якостей, володіння комп'ютером, знань іноземної мови та вміння приймати рішення. Таким чином, можливо дійти висновку про те, що конкурс на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації було проведено з грубим порушенням Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25 березня 2016 року за №246, тобто на думку позивача без проведення такого етапу конкурсу як розв'язання ситуаційних завдань фактично вплинуло на результати конкурсу.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача-2 проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях, відповідно до яких зазначає, що відповідно до пункту 67 Порядку № 246 рішення Комісії стосовно переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на посади державної служби скасовується у разі встановлення факту порушення умов конкурсу під час його проведення, яке могло вплинути на його результати. До умов проведення конкурсу Порядком № 246 віднесено наступне: посадові обов'язки; умови оплати праці; інформація про строковість чи безстроковість призначення на посаду; перелік документів, необхідних для участі в конкурсі, та строк їх подання; дата, час і місце проведення конкурсу; прізвище, ім'я та по батькові, номер телефону та адреса електронної пошти особи, яка надає додаткову інформацію з питань проведення конкурсу; вимоги - до професійної компетентності. Таким чином, досліджуючи порядок та умови проведення конкурсу на заміщення вакантних посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації Комісією не допущено порушень, які могли б вплинути на результати конкурсу та спричинили прийняття необ'єктивного рішення стосовно позивача. Порушень під час призначення конкурсу та проведення його етапів не допущено, як Конкурсною комісією на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації так і Рівненською обласною державною адміністрації. Позивачем вагомих доказів щодо порушень з боку відповідачів його прав, порядку і умов проведення конкурсу не надано. Викладені доводи свідчать лише про незгоду ОСОБА_1 з результатами проходження одного із конкурсних етапів, що ні в якій мірі не свідчить про наявність порушень, які передбачені в пунктом 67 Порядку № 246 з урахуванням яких можливе скасування результатів конкурсу, проведеного в Рівненській ОДА. Зазначає, що дії конкурсної комісії не призвели до порушення суб'єктивних прав позивача.

В судовому засіданні представник відповідача-2 просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Представник віподповідача-1 в судовому засіданні заперечив проти позову підтримавши заперечення представника віповідача-2 та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Треті особи в судове засідання не прибули, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином. До суду надано заяви щодо розгляду справи за відсутності третіх осіб.

26 травня 2017 року провадження у справі відкрито та призначено попереднє судове засідання на 12 червня 2017 року.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року провадження у справі зупинено до 26 липня 2017 року.

26 липня 2017 року ухвалою суду провадження у справі зупинено до 28 вересня 2017 року.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2018 року справа прийнята до провадження суддею Татариновим Д.В. на підставі автоматичного розподілу справ та призначено до розгляду на 26 жовтня 2017 року.

Ухвалою суду від 26 жовтня 2017 року провадження у справі зупинено до 20 листопада 2017 року.

20 листопада 2017 року провадження у справі поновлено, про що постановлено відповідну ухвалу суду.

Разом з тим, ухвалою суду від 20 листопада 2017 року провадження у справі зупинено до 14 грудня 2017 року.

14 грудня 2017 року провадження у справі поновлено, про що постановлено відповідну ухвалу суду.

Ухвалою суду від 14 грудня 2017 року провадження у справі зупинено до 25 січня 2018 року.

25 січня 2018 року провадження у справі поновлено, про що постановлено відповідну ухвалу суду.

Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 25 січня 2018 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Головою Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 27 квітня 2017 року прийнято розпорядження №107-к «Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації», яким визначено:

1. Оголосити конкурс на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації.

2. Затвердити умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, що додаються.

3. Начальнику відділу кадрової роботи апарату обласної державної адміністрації ОСОБА_8 подати копію цього розпорядження Міжрегіональному управлінню Національного агентства України з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях.

4. Виконуючому обов'язки начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації ОСОБА_9 забезпечити оприлюднення інформації про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації в установа ч,,і терміни.

5. Визначити адміністратором під час проведення конкурсного відбору заступника начальника відділу кадрової роботи апарату облдержадміністрації ОСОБА_10.

6. Контроль за виконанням розпорядження покласти на керівника апарату обласної державної адміністрації ОСОБА_11

Відповідно до матеріалів справи позивачем зазначено що він про призначення та проведення конкурсу дізнався з офіційного сайту Національного агентства з питань державної служби, подав письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів до зайняття посади державної служби, та усі документи згідно переліку, визначеному в Умовах проведення конкурсу.

За результатами розгляду документів для участі в конкурсі до конкурсу, окрім позивача були допущені: ОСОБА_2 - директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації та ОСОБА_3 - радник голови Рівненської обласної ради.

Конкурс на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації відбувся 16 травня 2017 року.

За результатами конкурсу, комісією винесено рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16 травня 2017 року, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, утвореної наказом Міжрегіонального управління з питань державної служби у Волинській та Рівненській областях від 03 травня 2017 року № 22-од, переможцем конкурсу для призначення на посаду державної служби категорії «Б» - заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації визначено ОСОБА_2.

Другим за результатами конкурсу кандидата на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації визначено ОСОБА_3.

Позивач вважає, що рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації, оформленого протоколом засідання комісії від 16 травня 2017 року за №15 є протиправним, таким що порушує його права, тому звернувся до суду з адміністративним позовом.

Враховуючи викладене, заслухавши пояснення представників сторін всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає що позовні вимоги є необґрунтовані та такі що не підлягають задоволенню, на підставі наступного.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, закріплено Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (надалі Закон України «Про державну службу»).

За визначенням, наданим частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну службу», державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про державну службу» посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.

Пунктом 2 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу» встановлюються такі категорії посад державної служби категорія «Б» - посади:

керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників;

керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників;

керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, апаратів місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів.

В силу частини 1 статті 19 Закону України «Про державну службу» право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче: магістра - для посад категорій «А» і «Б»; бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії «В».

За приписами статті 21 Закону України «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

За правилами пункту 3 частини 2 Закону України «Про державну службу» особа, яка претендує на зайняття посади державної служби, повинна відповідати таким загальним зокрема вимогам для посад категорії "Б" у державному органі, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя, та його апараті - досвід роботи на посадах державної служби категорій "Б" чи "В" або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності не менше двох років, вільне володіння державною мовою.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про державну службу» з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійної компетентності, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття вакантної посади (часина 2 статті 22 Закону України «Про державну службу»).

За правилами частини 3 статті 22 Закону України «Про державну службу» порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби.

Щодо посилань позивача на те, що розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 від 27 квітня 2017 року №107-к «Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації» в порушення приписами статі 23 Закону та пункту 6 Порядку не було оприлюднене в електронній формі на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації, суд зазначає наступне.

За правилами частини 1 статті 23 Закону України «Про держану службу» інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «А» приймає суб'єкт призначення, на вакантні посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону (частина 2 статті 23 Закону України «Про держану службу»).

Судом під час розгляду справи встановлено, що розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 27 квітня 2017 року №107-к «Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації» було оприлюднене відповідно до статті 23 Закону України «Про держану службу» на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації 28 квітня 2017 року, про що свідчить відомості про гіперпосилання http://www.rv.gov.ua/sitenew/data/upload/photo/pressa/pressa/hp/2804172.zip, на завантаження розпорядження від 27 квітня 2017 року №107-к на сайт відповідача-2 (а.с. 56).

Суд розглядаючи позовну заяву зокрема встановлює чи порушені права позивача суб’єктом владних повноважень.

В судовому засіданні позивачем підтверджено, що останній ознайомився з розпорядженням та подав відповідні документи для участі у конкурсі на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації.

Таким чином, суд приходить до висновку що право позивача в цій частині не порушено.

Суд дослідивши матеріали справи встановив, що позивач ознайомився з розпорядження від 27 квітня 2017 року №107-к на сайт відповідача-2, а труднощі його пошуку суд не приймає до уваги, оскільки містить суб’єктивну оцінку позивача щодо незручності розміщення розпорядження та його особисті навики у володіння та користуванні технічними засобами для пошуку інформації, що не може бути підставою для ствердження про не оприлюднене в електронній формі на офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації.

Щодо посилань позивача на протиправність визначення в умовах проведення конкурсу спеціальної вимоги про вищу освіту за ступенем магістра економічного спрямування, то суд звертає увагу на те, що предметом позову не визначено визнання протиправним та скасування розпорядження від 27 квітня 2017 року №107-к.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Судом під час розгляду справи встановлено та не заперечувалося позивачем, що він має відповідну освіту та був допущений до участі у конкурсі на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації.

Таким чином, права позивача щодо участі у конкурсі на зайняття посади, порушені не були, а відтак посилання, як на таке що зумовлює протиправність рішення Конкурсної комісії є безпідставним.

Процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов’язки визначає Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 246 від 25 грудня 2016 року (далі по тексту – Порядок № 246 від 25 грудня 2016 року).

Згідно пункту 2 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року, проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорій «Б» і «В» приймає керівник державної служби в державному органі (пункт 5 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року).

Як встановлено під час розгляду справи головою Рівненської обласної державної адміністрації 27 квітня 2017 року прийнято розпорядження №107-к «Про оголошення конкурсу на зайняття посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації».

На офіційному веб-сайті Рівненської обласної державної адміністрації розміщено інформацію щодо оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації

Згідно пункту 6 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року, конкурс проводиться поетапно:

1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;

2) оприлюднення рішення про оголошення конкурсу;

3) приймання документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;

4) попередній розгляд поданих документів на відповідність встановленим законом вимогам;

5) проведення тестування та визначення його результатів;

6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (крім категорії "В");

7) проведення співбесіди та визначення її результатів;

8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата;

9) оприлюднення результатів конкурсу.

Відповідно до пункту 40 Порядку № 246 ситуаційні завдання проводяться з метою об'єктивного з'ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання, досвід під час виконання посадових обов'язків, а також з метою комплексної перевірки кандидатів на відповідність професійній компетентності, оцінки комунікаційних якостей, володіння комп'ютером, знань іноземної мови та вміння приймати рішення (за наявності таких вимог до посади).

Згідно з пунктом 42 Порядку №246, ситуаційні завдання для категорії "Б" розробляє та затверджує державний орган, в якому проводиться конкурс, з урахуванням специфіки та вимог до професійної компетентності кандидата, визначених в умовах проведення конкурсу.

Пунктом 43 Порядку №246 передбачено, що ситуаційні завдання розв'язуються письмово. Кожен кандидат розв'язує від одного до трьох ситуаційних завдань залежно від категорії посади та вимог, які необхідно оцінити. Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв'язують однакові ситуаційні завдання. Після розв'язання ситуаційного завдання або після закінчення часу, відведеного на його розв'язання, кандидати пакують бланки відповідей та бланки персональних даних у конверти та надають адміністратору. Адміністратор присвоює однаковий номер для конвертів з відповідями та із заповненим бланком персональних даних кандидата. Після отримання від усіх кандидатів конвертів адміністратор передає членам конкурсної комісії тільки конверти з розв'язанням ситуаційного завдання для визначення результатів, а конверти з персональними даними залишає у себе.

Аналіз пункту 43 Порядку №246, згідно якого усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв'язують однакові ситуаційні завдання, після розв'язання ситуаційного завдання або після закінчення часу, відведеного на його розв'язання, кандидати пакують бланки відповідей та бланки персональних даних у конверти та надають адміністратору, а адміністратор присвоює однаковий номер для конвертів з відповідями та із заповненим бланком персональних даних кандидата і комісії віддає лише конверти з відповідями, свідчить про те, що дана процедура створена для забезпечення анонімності, яка дасть можливість конкурсній комісії об'єктивно оцінити результати кандидатів.

Згідно з пунктами 44, 45, 46, 48 Порядку № 246 від 25 грудня 2016 року для оцінювання результатів розв'язання ситуаційного завдання використовується така система: 2 бали виставляється кандидатам, які виявили глибокі знання та успішно розв'язали ситуаційне завдання; 1 бал виставляється кандидатам, які розв'язали ситуаційне завдання в обсязі, достатньому для подальшої роботи; 0 балів виставляється кандидатам, які не розв'язали ситуаційне завдання в установлений строк.

Визначення результатів розв'язання ситуаційних завдань здійснюється кожним членом Комісії або конкурсної комісії індивідуально та вноситься до відомості про результати ситуаційних завдань за формою згідно з додатком 6. Остаточною оцінкою у балах за розв'язання ситуаційного завдання є середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок членів Комісії або конкурсної комісії.

Комісія або конкурсна комісія може прийняти рішення про залучення експертів (не менше двох) у відповідній сфері для проведення оцінки відповідності окремим вимогам, які оцінюються за допомогою ситуаційних завдань. У такому разі оцінку (0-1-2) дає експерт.

Залучення експертів є правом комісії, а не обов’язком. Судом досліджено докази підтверджуючі освітню кваліфікацію членів комісії та не встановлено підстав необхідності залучення експертів.

Така оцінка враховується членами Комісії або конкурсної комісії під час надання власної оцінки. Кандидати, які отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, не можуть бути допущені до наступного етапу конкурсу.

З огляду на матеріали справи, суд встановив, що позивач за результатами роз’вязування ситуативного завдання набрав середній бал нижче 0,5, що протоколом №1 засідання конкурсної комісії (а.с.28).

Оскільки, позивач набрав середній бал нижче 0,5 за однією з вимог то він не був допущений до наступного етапу конкурсу.

Але, необхідно зазначити, що оцінка виставлена членами комісії є їх дискреційним повноваженням.

Термін "дискреційне повноваження" відповідно до Рекомендації ОСОБА_12 Європи №R(80)2, прийнятої 11 березня 1980 року на 316-му засіданні заступників міністрів означає повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 14 березня 2017 року по справі №21-3063а16 висловила правову позицію що суд не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача поза межами перевірки за критеріями відповідності прийняття ним рішень (вчинення дій), передбаченими частиною третьою статті 2 КАС України.

Так, позивач вважає, що його оцінювання було необєктивним та упередженим оскільки, одним із конкурсантів був директор Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, який і став переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації.

Надаючи оцінку доводам позивача суд зазначає, що в матералах справи відсутні докази упередженості комісії до окремих кандидатів.

Також посилання позивача про те, що одним із ситуаційних завдань яке розв’язував ОСОБА_2 було складовою частиною його кандидатської дисертації, а відтак він мав перевагу у між іншими кандидатами, суд не приймає до уваги, оскільки конкурсна комісія не має обов’язку перевіряти у кандидатів наукових робіт, а навмисні дії щодо внесення ситуаційного завдання в їх перелік суду не надано.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що при розгляді справи судом не встановлено порушення порядку проведення конкурсу та протиправність рішення Конкурсної комісії на заміщення вакантної посади заступника голови Рівненської обласної державної адміністрації від 16 травня 2017 року, оформлене протоколом № 1 засідання конкурсної комісії, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 73, 90, 241-246, 250, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений статті 255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений статтею 295 КАС України.

Рішення складено у повному обсязі 31 січня 2018 року.

Суддя Д.В. Татаринов