Рішення № 71933023, 30.01.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
805/35/18-а
Номер документу
71933023
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2018 р. Справа№805/35/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дії та зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донецької митниці Державної фіскальної служби України (далі – Донецька митниця ДФС), у якій просить суд:

- визнати незаконними дії Донецької митниці ДФС щодо відмови видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював Позивач;

- зобов’язати Донецьку митницю ДФС видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював Позивач.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він зареєстрований як переміщена особа в Селидівському управлінні соціального захисту населення та Селидовському об’єднаному управління Пенсійного фонду України, отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу».

У зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» він звернувся до відповідача з заявою щодо видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

У видачі довідки відмовлено з посиланням на відсутність підстав у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесені зміни, відповідно до яких пункт 4 у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 виключено.

Через відділ діловодства та архівної роботи від Донецької митницї ДФС до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому вони просять відмовити в задоволенні позову виходячи з наступного.

15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – постанова КМУ №1013), якою виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, постановою КМУ №1013 внесені зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якими виключено підстави для перерахунку пенсій згідно із Законом.

Разом з тим, на час звернення Позивача до Митниці із заявою про видачу довідки для перерахунку пенсії діяв Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VII, а отже вже не діяла норма, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців

Таким чином, у відповідача відсутні підстави для надання довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Позивач до судового засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача до судового засідання з’явився, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві.

Відповідно до статті 205 КАС України відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, серія та номер паспорту – ВВ 186070, виданий Ворошиловським РВ УМВС України в м. Донецьку 16 грудня 1997 року. Відповідно до довідки від 25 листопада 2014 року №1428005779 Позивач перемістився з тимчасово окупованої території в м. Українськ, вул. Чапаєва, 26/40 (а.с.12).

Позивач перебував у трудових відносинах із Східною митницею Міндоходів (правонаступником якої є Донецька митниця ДФС). 13 лютого 2014 року згідно наказу Східної митниці Міндоходів №122-к ОСОБА_2 звільнено з посади голови державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил Управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Східної митниці Міндоходів у зв’язку з набуттям другої групи інвалідності та виходом на пенсію по інвалідності.

26 жовтня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Відповідача з заявою, у якій просив надати йому довідку встановленої форми про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (а.с.9).

10 листопада 2107 року відповідачем надана відповідь № 7248/Ж/05-70-05, в якій зазначено, що з 01 грудня 2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, видачі довідок про складення заробітної плати та довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, відсутні (а.с.10-11).

Здійснивши оцінку обставин справи, надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Спірним питанням є наявність чи відсутність правових підстав у відповідача для видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Норму щодо перерахунку державним службовцям призначених пенсій було передбачено статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ). Відповідно до зазначеної статті умови та порядок проведення таких перерахунків визначалися Кабінетом Міністрів України.

Зі змісту пункту 5 розділу III Закону України від 02 березня 2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» вбачається, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було встановлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 втратила чинність.

Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 № 15-2 скасовано форми довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VІІІ), який набрав чинності 01 травня 2016 року, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.

З набранням чинності Законом № 889-VIII, Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, окрім статті 37 (щодо призначення пенсій окремим категоріям осіб).

У рішеннях Конституційного суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (пункт 4.1) та від 03 жовтня 1997 року № 4-зп (пункт 3) роз’яснено, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас урегульована однопредметними нормативно-правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців проводиться за нормами Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Посилання позивача на приписи статті 58 Конституції України не стосуються справи, оскільки нові норми законодавства не поширюють свою дію на час до того, як вони набрали чинності. Право ж на перерахунок пенсії слід визначати за такими правилами перерахунку, які закріплені в законодавстві та чинні на час виникнення права на перерахунок.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини, зокрема, в справі «Кечко проти України» суд зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

У рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» Європейський суд з прав людини констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

З урахуванням викладеного, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом не вбачається підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дії та зобов’язання вчинити певні дії.

Керуючись статтями 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконними дії та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01 лютого 2018 року.

Суддя Аляб'єв І.Г.