
Справа № 569/13161/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Харечка С.П.,
при секретарі Глотовій П.В.,
з участю позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2
представника відповідача Назаревич Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
29 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 18 грудня 2017 року було замінено неналежного відповідача Головне Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на належного, а саме: Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області. .
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що вона з 02.07.2007 року по 26.10.2011 року працювала на посаді медсестри в ТОВ «Сінево Україна». В січні 2017 року вона звернулася до Пенсійного фонду України із заявою та трудовою книжкою про зарахування спеціального стажу та за призначенням її пенсії за вислугою років. Однак від ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області вона отримала відповідь від 14.03.2017 року, в якій було вказано, що зарахувати період роботи в зазначеному товаристві до спеціального стажу немає підстав, оскільки переліком закладів охорони здоров'я України від 28.10.2002 року №385 товариство з обмеженою відповідністю не передбачено. Зазначає, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру, Діагностичний центр ТзОВ «Сінево Україна» являється структурним підрозділом ТзОВ «Сінево Україна». Відповідно до акредитаційного сертифіката, як заклад охорони здоров'я акредитовано Діагностичний центр ТзОВ «Сінево Україна» з 17.03.2016 року по 17.03.2019 року. Вказує, що аналогічні відповіді на її заяви було надано Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 29.06.2017 року та від 28.07.2017 року. Вважає дії незаконними у зв'язку з цим вона звернулась до суду.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовільнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, підтримала подані письмові заперечення та просила суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.07.2007 року по 26.10.2011 року працювала на посаді медсестри в ТОВ «Сінево Україна».
В січні 2017 року позивач звернулася до Пенсійного фонду України із заявою та трудовою книжкою про зарахування спеціального стажу та за призначенням її пенсії за вислугою років.
Однак від ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області ОСОБА_1 отримала відповідь від 14.03.2017 року, в якій було вказано, що зарахувати період роботи в зазначеному товаристві до спеціального стажу немає підстав, оскільки переліком закладів охорони здоров'я України від 28.10.2002 року №385 товариство з обмеженою відповідністю не передбачено.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01 квітня 2015 року не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців, з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року не менше 26 років.
При призначенні пенсії за вислугою років застосовуються норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та вимоги Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909.
Положеннями ст. ст. 3, 16 «Основ законодавства України про охорону здоров'я», введених в дію постановою Верховної Ради України від 19 листопада 1992 року № 2802-ХІІ визначено, що закладами охорони здоров'я є підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.
Безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Заклад охорони здоров'я здійснює свою діяльність на підставі статуту, що затверджується власником або уповноваженим ним органом.
Необхідною умовою створення закладів охорони здоров'я є їх державна реєстрація та акредитація, порядок якої визначається актами законодавства України.
Офіційним визнанням статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності, відповідно до пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765, є державна акредитація закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку акредитації підлягають незалежно від форми власності усі заклади охорони здоров'я. Акредитація проводиться один раз на три роки, перша акредитація закладу проводиться не пізніше ніж через два роки від початку здійснення діяльності.
Таким чином, проведення державної акредитації лише визначає наявність в медичному закладі умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, причому цей рівень не може бути нижчим, ніж рівень спроможності, який визначається при видачі ліцензії. Тобто, сам факт отримання ліцензії на здійснення певного виду господарської діяльності вже свідчить про спроможність закладу охорони здоров'я провадити діяльність на певному рівні.
Безпідставним, на думку суду, є твердження відповідача щодо неможливості зарахування до стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугу років, періоду роботи у ТОВ «Сінево Україна», оскільки дана організація не входять до переліку Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909, передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Як було зазначено вище, п. 2 Примітки до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. № 909, передбачено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Отже, робота позивача на посаді медичної сестри у ТОВ «Сінево Україна» є роботою у медичному закладі.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яка полягає у відмові зарахувати спеціальний стаж та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років.
Зобов'язати Рівненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області зарахувати ОСОБА_1 спеціальний трудовий стаж з 02.07.2007 року по 26.10.2011 року на посаді медсестри в ТОВ «Сінево Україна» та призначити пенсію за вислугою років.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рівненського
міського суду Харечко С.П.