
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2018 року Справа № 542/872/17
Провадження № 2-а/542/8/18
Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Стрельченко Т.Г., з участю секретаря судового засідання Нестеренко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на неправомірні дії Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного
фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії
держаного службовця з урахуванням неврахованих раніше «Інших
виплат», з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування, заявлених уточнюючими довідками
Управління Державної казначейської служби України в
Новосанжарському районі від 26.12.2016 р. №03-35/724, №03-15/724,зобов'язання вчинити певні дії. -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 2 березня 2017 року №18 щодо відмови йому в перерахунку пенсії шляхом не включення до розрахунку пенсії складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати, премій, компенсації за невикористану відпустку;
- зобов'язати Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести йому перерахунок пенсії державного службовця з 09.08.2011 року включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 13.12.1999 року № 2288 та від 09.03.2006 року №268, індексації зарплати, премій, компенсації за невикористану відпустку згідно з уточненими довідками Управління Державної казначейської служби України в Новосанжарському районі від 26.12.2016р. №03-35/724, №03-15/724, зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент його виходу на пенсію в 2011 році в розмірі 90% від сум заробітної плати, а також зі збереженням фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 183,16 грн. та виплатити її в повному обсязі;
- стягнути з відповідача640 грн. судового збору.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
В матеріалах справи наявні письмові заперечення відповідача на адміністративний позов, в якому відповідач просить в позові відмовити, справу розглянути у відсутність представника позивача. (а.с.41-45).
Суд зазначає, що на момент розгляду справи 17.01.2018 року, Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу, а саме до 15.12.2017 року, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку письмового позовного провадження керуючись приписами ст.. 263 КАС України в редакції від 03.10.2017 року.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою, другою ст. 2 КАС України, передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України гарантує право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Кобеляцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області з 09.08.2011 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
21.02.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав видані управлінням Державної казначейської служби України у Новосанжарському районі Полтавської області: довідку про складові заробітної плату для перерахунку пенсії державним службовцям № 03-35/724 від 26.12.2016 року станом на 01.08.2011 року та довідку № 03-15/724 від 26.12.2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії за період з 01.01.2006 року по 31.07.2011 року.
Рішенням Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02.03.2017 року за № 18 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку згідно чинного законодавства (а.с.12).
Суд не погоджується з цим рішенням відповідача.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний рік повний роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один процент заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 вказаного Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної досади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Заробітна плата підлягає індексації в силу ст.95 КЗпП України.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актам України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Отже, індексація є невід'ємною складовою заробітної плати, тому повинна враховуватись при обчисленні пенсії.
Положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи при обчислені пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавство, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів, яка за своєю природою є компенсаційною виплатою, входили до системи оплати праці державного службовця.
Таким чином, суд приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013 року.
З огляду на зазначене, відповідачем безпідставно не враховані такі суми до заробітку позивача, з якого визначається розмір отримуваної ним пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії.
У відповідності до норми ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вищезазначених складових заробітної плати 21.02.2017 року, а тому суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01.03.2017 року, тобто з урахуванням дати звернення до відповідача з довідкою про складові заробітної плати, до якої включені матеріальна допомога, індексація заробітної плати та інші виплати.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 02.03.2017 року № 18 в частині відмови позивачу в перерахунку пенсії шляхом не включення до розрахунку пенсії складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій, компенсації за невикористану відпустку та зобов'язати відповідача провести позивачеві перерахунок пенсії державного службовця з 21.02.2017 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з постановами КМУ від 13.12.1999 року № 2288 та від 09.03.2006 року № 268, індексації зарплати, премій, компенсації за невикористану відпустку згідно з уточненими довідками управління Державної казначейської служби України у Новосанжарському районі Полтавської області від 26.12.2016 року № 03-35/724 та № 03-15/724, зі збереженням 90% пенсії від заробітної плати, призначеної на момент його виходу на пенсію в 2011 році.
Щодо позовної вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача виплачувати пенсію із збереженням фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 183,16 грн., суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.
Таким чином, обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення (дії, бездіяльності) суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась за їх судовим захистом.
Відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 01.05.2016 року встановлено фіксований розмір індексації пенсії в сумі 183,16 грн. і на даний час виплата позивачу вказаного розміру індексації не припинялася.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач передчасно звернувся до суду з вказаною позовною вимогою, оскільки його права в частині виплати фіксованого розміру індексації пенсії в сумі 183,16 грн. відповідачем не порушені, що є підставою для відмови в задоволенні цієї частини позовних вимог.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, тому вважає за необхідне стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в розмірі 640 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на неправомірні дії Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного
фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії
держаного службовця з урахуванням неврахованих раніше «Інших
виплат», з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування, заявлених уточнюючими довідками
Управління Державної казначейської служби України в
Новосанжарському районі від 26.12.2016 р. №03-35/724, №03-15/724,зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 02.03.2017 року № 18 в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії шляхом не включення до розрахунку пенсії складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премій, компенсації за невикористану відпустку.
Зобов'язати Кобеляцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 21.02.2017 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з постановами КМУ від 13.12.1999 року № 2288 та від 09.03.2006 року № 268, індексації зарплати, премій, компенсації за невикористану відпустку згідно з уточненими довідками Управління Державної казначейської служби України в Новосанжарському районі від 26.12.2016 р. №03-35/724, №03-15/724, зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент мого виходу на пенсію в 2011 році в розмірі 90% від сум заробітної плати.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Кобеляцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в розмірі 640 ( шістсот сорок) грн.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/
Відповідає оригіналу
В.О.Голови Новосанжарського районного суду
Полтавської області Т.Г.Стрельченко