
Справа № 569/14781/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2018 року
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання нечинним, протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії з 26 березня 2017 року,
В С Т А Н О В И В:
26 вересня 2017 року ОСОБА_3. (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просив суд: визнати нечинним та неправомірним рішення відповідача про зменшення йому, пенсіонеру МВС України, розміру пенсії на 10% відповідних сум грошового забезпечення та скасувати повністю це рішення; зобов’язати відповідача нарахувати йому, пенсіонеру МВС України суму недонарахованої пенсії в розмірі 10% відповідних сум грошового забезпечення з часу її зняття 01 січня 2008 року по дату винесення рішення у справі; зобов’язати відповідача прийняти рішення про збільшення розміру пенсії з дня прийняття рішення по даній справі йому, пенсіонеру МВС України, на 10% відповідних сум грошового забезпечення, щоб розмір пенсії склав як на час звільнення 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем в порушення Конституції України неправомірно з 01 січня 2008 року при перерахунку пенсії було знято із основного розміру пенсії 10% надбавки, яка була йому встановлена як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи при призначенні пенсії у 2001 році, що призвело до заниження основного розміру пенсії з 80% на 70% відповідних сум грошового забезпечення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила в їх задоволенні відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.
Ухвалою Рівненського міського суду від 22 січня 2018 року позовну заяву ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в частині позовних вимог про визнання нечинним, протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії за період з 01 січня 2008 року по 25 березня 2017 року залишено без розгляду у зв’язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, надані суду заперечення, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС, що підтверджується посвідченням №2193021912 виданим 15 січня 2008 року Пенсійним фондом України та учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії А №116067 виданим 30 січня 2001 року Рівненською облдержадміністрацією та вкладкою №075478 до даного посвідчення (а.с.10).
З 25 січня 2001 року позивачу призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент виходу на пенсію позивача) із врахуванням 25 років вислуги, що становить 80% грошового забезпечення (з них 70% за вислугу років та 10% як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що відноситься до 1 категорії).
Позивач дізнався про те, що його розмір пенсії зменшився на 10% і становить 70% загальної суми грошового забезпечення і діючи через свого представника – адвоката ОСОБА_1 звернувся до відповідача з відповідною заявою про надання інформації щодо розміру його пенсії із зазначенням відсотку від грошового забезпечення, який йому використовується для нарахування пенсії.
З листа відповідача від 06 вересня 2017 року №М-490/02.4-15, який був наданий на звернення представника позивача, вбачається, що до 01 січня 2008 року розмір пенсії позивача складав 70% відповідних сум грошового забезпечення (за наявності 25 років вислуги ) + 10% - як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. З 01 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з врахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та чинної на цю дату редакції Закону. Станом на 01 січня 2008 року пункт «в» частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, а саме: що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів.
З вищевказаного випливає, що при перерахунку пенсій для осіб, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 1 категорії, з 01 січня 2008 року, за чинною на цю дату редакцією Закону, збільшення пенсій за вислугу років на 10% грошового забезпечення не передбачене.
Відповідно розмір пенсії позивача після перерахунку з 01 січня 2008 року склав 70% відповідних сум грошового забезпечення.
З таким рішенням відповідача суд не погоджується, оскільки вважає його неправомірним та незаконним.
Так, відповідності до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України від 04.07.2002р. №51-IV), особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з пп. 9 п. 1 Закону України від 04.04.2006р. № 3591 -IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», було викладено в іншій редакції, яка не передбачала 5 % і 10 % збільшення пенсії за вислугу років особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 01.01.2008р., була змінена структура грошового забезпечення військовослужбовців, що стало підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, в тому числі позивача.
01 січня 2007 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006р. № 3591-IV «Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», який змінив порядок призначення пенсії за вислугу років. Однак п.4 розділу II Прикінцевих положень даного Закону вказує, що вислуга років для призначення пенсій, що була обчислена особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, особам надстрокової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», відповідно до нормативно-правових актів щодо призначення пенсії до набрання чинності цим Законом перегляду не підлягає.
З протоколу по пенсійній справі позивача від 01 січня 2007 року вбачається, що в 2001 році позивачу була призначена пенсія в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення і при набранні чинності Закону України № 3591-VI від 04.04.2006р. не змінилась.
З 01 січня 2008 року відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» змінилося грошове забезпечення підрозділів силових структур, однак норми вказаної постанови не відміняють норми п.4 розділу II Прикінцевих положень Закону України № 3591-VI.
В спірних правовідносинах відповідач з 01 січня 2008 року зменшивши розмір пенсії позивача за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, порушив вимог п.4 розділу II Прикінцевих положень Закону України від 04.04.2006р. № 3591-VI «Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців».
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконав обов'язок покладений на нього відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України та не довів правомірність вчинених ним дій в спірних правовідносинах.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем звужено зміст та обсяг набутого і реалізованого на підставі чинного закону права позивача на основний розмір пенсії за вислугу років у процентах до відповідних сум грошового забезпечення, шляхом зменшення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню з 26 березня 2017 року (в межах шестимісячного строку звернення до суду), тому для ефективного захисту прав позивача слід зобов’язати відповідача прийняти рішення про збільшення розміру пенсії позивачу на 10 % відповідних сум грошового забезпечення також з 26 березня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місце знаходження: вул. Короленка, 7, м. Рівне, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організації України 21084076) про визнання нечинним, протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії з 26 березня 2017 року – задовольнити.
Визнати нечинним та неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зменшення ОСОБА_3, пенсіонеру МВС України, розміру пенсії на 10% відповідних сум грошового забезпечення та скасувати це рішення.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області прийняти рішення про збільшення розміру пенсії ОСОБА_3, пенсіонеру МВС України на 10 % відповідних сум грошового забезпечення, з 26 березня 2017 року, щоб загальний розмір пенсії склав як на день її призначення - 80 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати ОСОБА_3, пенсіонеру МВС України, суму не донарахованої пенсії в розмірі 10% відповідних сум грошового забезпечення з 26 березня 2017 року із врахуванням виплачених сум.
Допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 31 січня 2018 року.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_4