Рішення № 71921914, 29.01.2018, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
398/1780/17
Номер документу
71921914
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 398/1780/17

провадження №: 2/398/216/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

"29" січня 2018 р. м.Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

в складі:головуючого судді Голосеніна Т.В.,

з участю секретаря Шаповал І.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрії цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживання, -

В С Т А Н О В И В:

Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштівза призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживання, мотивуючи свої вимоги тим, що за заявами відповідача було призначено щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з жовтня 2014 року по грудень 2016 року у розмірі 46 194,26 грн.

В результаті проведення перевірки було встановлено, що у відповідача є депозитний рахунок, який перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, а тому з вини відповідачки допомога їй була нарахована безпідставно. Загальна сума надміру сплачених Управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області грошових коштів адресної допомоги становить 46 194,26 грн. З причини надання відповідачем при оформленні адресної допомоги недостовірних відомостей про наявність депозитного рахунку їй надміру нараховано та виплачено адресну допомогу на суму 46 194,26 грн. Дані кошти повинні бути відшкодовані державі за рахунок відповідача, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.

Представник позивача УПСЗН письмовою заявою позов підтримала в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечила.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з’явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, письмових заперечень проти позову не надано.

Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Пунктом 9 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Судом встановлено, що 27.10.2014 року відповідач по справі ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованій території України або району проведення антитерористичної операції.

Згідно заяви ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, а фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (далі УПСЗН), є виконавчим органом, що утворений міською радою, підзвітне і підконтрольне міській раді. Однією з його функцій є призначення та виплата державних соціальних допомог відповідно до чинного законодавства.

Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, регулюється Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та відповідними постановам Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ч. І ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Так, відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

На підставі поданої заяви від 27.10.2014 року ОСОБА_1 взято на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованій території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою від 27.10.2014 року №609715.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

27.10.2014 року відповідач по справі ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованій території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно заяви членом сім'ї ОСОБА_1 є її чоловік ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсіонер.

Відповідно до поданих заяв ОСОБА_1 від 27.10.2014 року №226 та ОСОБА_2 від 27.10.2014 року №225 було прийнято рішення про призначення щомісячної грошової допомоги на проживання на період з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року ОСОБА_1 (категорія працездатності - пенсіонер) у розмірі 884,00 грн. та її чоловіку ОСОБА_2 (категорія працездатності - пенсіонер) у розмірі 884,00 грн. Загальна сума допомоги на сім'ю склала 1 768,00 грн.

29.04.2015 року відповідачка разом зі своїм чоловіком знову звернулися за призначенням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг із заявою №669 та необхідними для оформлення документами і їм було призначено грошову допомогу з 27.04.2015 року по 26.10.2015 року кожному у розмірі 884,00 грн., загальна сума допомоги на сім'ю склала 1 768,00 грн.

Також на підставі заяв від 30.10.2015 року, 28.04.2016 року та від 28.10.2016 року і доданих документів, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 була призначена допомога в період 27.10.2015 року по 26.04.2016 року, з 28.04.2016 року по 27.10.2016 року, з 28.10.2016 року по 27.04.2017 року кожному у розмірі 884,00 грн., загальна сума допомоги на сім'ю склала 1 768,00 грн.

Відповідно до цих рішень на сім'ю ОСОБА_1 нараховано та виплачено грошову допомогу на загальну суму 46 194,26 грн.:

у жовтні 2014 року – 285,16 грн;

у листопаді 2014 року - 1 768,00 грн;

у грудні 2014 року - 1 768,00 грн;

у січні 2015 року - 1 768,00 грн;

у лютому 2015 року - 1 768,00 грн;

у березні 2015 року - 1 768,00 грн;

у квітні 2015 року - 1 768,00 грн;

у травні 2015 року - 1 768,00 грн;

у червні 2015 року - 1 768,00 грн;.

у липні 2015 року - 1 768,00 грн;

у серпні 2015 року - 1 768,00 грн;.

у вересні 2015 року - 1 768,00 грн;.

у жовтні 2015 року - 1 768,00 грн;

у листопаді 2015 року - 1 768,00 грн;

у грудні 2015 року - 1 768,00 грн;

у січні 2016 року - 1 768,00 грн;

у лютому 2016 року - 1 768,00 грн;

у березні 2016 року - 1 768,00 грн;

у квітні 2016 року - 1 768,00 грн;

у травні 2016 року - 1 768,00 грн;.

у червні 2016 року - 1 768,00 грн;.

у липні 2016 року - 1 768,00 грн;

у серпні 2016 року - 1 768,00 грн;.

у вересні 2016 року - 1 768,00 грн;

у жовтні 2016 року -1539,00 грн.

у листопаді 2016 року – 0,00 грн.

у грудні 2016 року – 0,00 грн.

При складанні зазначених заяв для призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що ні заявник, ні будь-хто з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, не мають.

Відповідно до п.10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області на виконання плану контрольно-ревізійної роботи на 1 квартал 2016 року в Управлінні праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради проведено ревізію, у т. ч. законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів за 01.01.2014 року по 31.08.2016 року.

В результаті проведення ревізії Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області виявлено, що ОСОБА_1, яка стояла на обліку в Управлінні, мала на депозитному банківському рахунку кошти, у сумі, що перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб в ПАТ КБ «Надра».

Встановлено, що переплата, яка утворилася внаслідок подання ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради недостовірної інформації, що впливає на призначення допомоги за період з 27.10.2014 року по 31.12.2016 року, становить 46 194,26 грн.

Враховуючи, що відповідач свідомо приховала факт відкритого депозиту на її рахунку в банках та тим самим разом з сім'єю неправомірно отримала допомогу з державного бюджету в період з 27.10.2014 року по 31.12.2016 року, 25.12.2016 року №15/71 на адресу відповідача направлено повідомлення №13П/2016 від 25.12.2016 року про припинення надання соціальної допомоги. Однак, на момент звернення позивача до суду зазначені кошти відповідачем добровільно повернуті не були.

Згідно п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана: 1) дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства; 3) повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду; 4) у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки відповідачем в добровільному порядку надміру виплачена щомісячна адресна державна допомога не повернута, то вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернула суму грошової допомоги, виплачену надміру, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради нараховану та виплачену щомісячну адресну державну допомогу за період з 27.10.2014 року по 31.12.2016 року в розмірі 46194,26 грн.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 1 600,00 грн.

Відповідно до пп.15.5 п.п.15 ч.1 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Керуючись п.п. 3, 8, 10-11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст.ст. 12, 13, 81, 141,263,264,265,280-283 ЦПК України п.9, п.п.15.5 п.п.15 ч.1 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживаннязадовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрвоаної за адресою: Луганська область, м.Антрацит, вул.Толстого, 30, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, на користь Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області, місце знаходження: Кіровоградська область, м.Олександрія, вул.Шевченка,109, Код ЄДРПОУ 03197641 (р/р 35211083027756, ДКСУ в м.Київ, МФО 820172, Код 03197641) суму виплаченої державної соціальної допомоги в розмірі 46194 (сорок шість тисяч сто дев’яносто чотири) грн. 26 коп.

Стягнути з ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, судовий збір в розмірі 1600 грн. на користь держави.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційну скаргу на заочне рішення може бути подано позивачем до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня складення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя