
Справа № 609/1244/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2018 р. Шумський районний суд Тернопільської області
в складі головуючої судді Ящук Т.М.
за участю секретаря Кравчук Л.М.
з участю позивача ОСОБА_1
представника ОСОБА_2
представників відповідача Антонюк С.В., Манчука В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шумськ , цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шумської міської ради-об»єднаної територіальної громади , 3-х осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_6, ОСОБА_7 , ОСОБА_8, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 про визнання незаконним та скасування рішення 22 сесії сьомого скликання Шумської міської ради № 1088 від 20.06.2017 р. « Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 та визнання права на виготовлення проекту землеустрою.
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача Шумської міської ради-об»єднаної територіальної громади про визнання незаконним та скасування рішення 22 сесії сьомого скликання Шумської міської ради № 1088 від 20.06.2017 р. « Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 та визнання права на виготовлення проекту землеустрою.
Ухвалою суду від 29 листопада 2017 року до участі в справі в якості 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору залучено ОСОБА_6, ОСОБА_7 , ОСОБА_8, ОСОБА_9 , ОСОБА_10, жителів багатоквартирного житлового будинку, що в АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні позивач та його представник повністю підтримали позовні вимоги позивача та просять їх задовольнити, посилаючись на те, що в АДРЕСА_1 позивач кілька років назад самочинно збудував гараж , оскільки в тому місці мав в багатоквартирному житловому будинку квартиру, яка після розірвання шлюбу із 3-ю особою ОСОБА_10 по мировій угоді , затвердженій ухвалою Шумського районного суду , перейшла у її власність. За самочинне будівництво гаража позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності , оскільки колишня дружина звернулася із скаргою на самочинне будівництво гаража , а тому з метою узаконення гаража він звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 , однак рішенням 22 сесії сьомого скликання Шумської міської ради № 1088 від 20.06.2017 р. йому в цьому було відмовлено. Рішення сесії вважають незаконним та таким, що порушує права позивача , оскільки підстави, які наведено в рішенні не відповідають виключним підставам , передбаченим законом та не можуть бути такими, що дають право сесії відмовити в задоволенні його заяви.
Представники відповідача Шумської міської Ради в попередньому судовому засіданні позовних вимог не визнали, пояснили , що позивач самочинно збудував гараж на земельній ділянці в АДРЕСА_1, яка віднесена до житлової забудови / багатоквартирного типу/, правовстановлюючі документи на неї відсутні, а тому йому було відмовлено в задоволенні заяви рішенням 22 сесії сьомого скликання Шумської міської ради № 1088 від 20.06.2017 р.
3-1особи в судове засідання не з»явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать зворотні поштові повідомлення.
Суд, перевіривши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, оцінивши докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
У відповідності до ст. 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;
д) організація землеустрою;
е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;
з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;
и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;
і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;
ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;
й) вирішення земельних спорів;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать:
1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону;
2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
У відповідності до ст. 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
2. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
3. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
4. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
5. У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.
Відповідно до статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
01 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального гаражу
20 червня 2017 року 22 сесією 7 скликання було розглянуто заяву позивача та рішенням № 1088 відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального гаражу площею 0.0027 га у зв»язку з місцем розташування земельної ділянки на території житлової забудови/ багатоквартирного типу/ та наявності об»єкта самочинного будівництва відповідно до детального плану території земельної ділянки по АДРЕСА_1 розробленого ФОП ОСОБА_12
При цьому сесія міської Ради взяла до уваги рішення засідання комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Шумської міської Ради від 20 червня 2017 року, яким комісія рекомендувала сесії відмовити в задоволенні заяви позивача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального гаражу площею 0.0027 га у зв»язку з місцем розташування земельної ділянки на території житлової забудови/ багатоквартирного типу/ та наявності об»єкта самочинного будівництва відповідно до детального плану території земельної ділянки по АДРЕСА_1 розробленого ФОП ОСОБА_12
В ході судового розгляду із пояснень позивача та його представника було встановлено, що в АДРЕСА_1 позивач на праві приватної власності мав квартиру, яка після розірвання шлюбу із 3-ю особою ОСОБА_10 по мировій угоді , затвердженій ухвалою Шумського районного суду від ---- перейшла у приватну власність 3-ї особи ОСОБА_10
На земельній ділянці, яка знаходиться біля житлового будинку в АДРЕСА_1 поряд із верандою квартири, в якій проживав позивач та, яка на даний час по мировій угоді перейшла у приватну власність 3-ї особи ОСОБА_10, кілька років назад позивач самовільно здійснив будівництво гаража.
Після розірвання шлюбу із 3-ю особою, між позивачем та 3-ю особою ОСОБА_10 існують неприязненні відносини, пов»язанні із місцем знаходження та використанням позивачем спірного гаража, з приводу незаконності будівництва якого 3-я особа ОСОБА_10 звернулася із скаргою до управління державної архітектурно- будівельної інспекції у Тернопільській області.
Згідно постанови АА- 15.09/1 від 15.09.2017 року позивача було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 96 КУпАП та піддано адмінстягненню у виді штрафу в сумі 4250 грн.за будівництво гаража в АДРЕСА_1 без відповідного документу, який дає право виконувати будівельні роботи.
За вказаних обставин суд вважає, що відповідачем Шумською міською Радою в особі її органу сесії 20 червня 2017 року було належним чином розглянуто заяву позивача та прийнято законне рішення №1088, яким позивачу відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального гаражу площею 0.0027 га у зв»язку з місцем розташування земельної ділянки на території житлової забудови/ багатоквартирного типу/ та наявності об»єкта самочинного будівництва відповідно до детального плану території земельної ділянки по АДРЕСА_1 розробленого ФОП ОСОБА_12 , суд при цьому погоджується , що місцем розташування земельної ділянки, на якому позивач самочинно збудував гараж, є територія житлової забудови , на якій знаходиться багатоквартирний житловий будинок , а самочинне будівництво гаража на цій земельній ділянці порушує права жителів цього будинку, як співвласників прибудинкової території та зокрема, 3-ї особи ОСОБА_10, поблизу веранди квартири якої знаходиться гараж позивача , а тому в позові слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст.12, 42, 116, 118 Земельного Кодексу України, ст.ст. 264-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_1 до Шумської міської ради-об»єднаної територіальної громади , 3-х осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_6, ОСОБА_7 , ОСОБА_8, ОСОБА_9 , ОСОБА_10 про визнання незаконним та скасування рішення 22 сесії сьомого скликання Шумської міської ради № 1088 від 20.06.2017 р. « Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 та визнання права на виготовлення проекту землеустрою відмовити.
Рішення вступає в законну силу після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Тернопільської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення . .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення , має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Т. М. Ящук