Постанова № 71910697, 24.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
819/1697/16
Номер документу
71910697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/1955/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Гром І.І.

позивач: не з’явився

відповідач : не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 січня 2017 року (суддя Шульгач М.П. м. Тернопіль) за адміністративним позовом фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області про скасування податкової вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

26.12.2016 року фізична особа – підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Тернопільській області про скасування податкової вимоги від 15.08.2016 року № 12968-17 Тернопільської ОДПІ на суму 7201,00 грн., вважає дану вимогу безпідставною з огляду на наступне:

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 04.05.2012 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа – підприємець у м. Севастополі, 26.07.2016 року змінив місце проживання та зареєструвався у м. Тернополі як фізична особа – підприємець.

Статтею 12 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» № 1636 від 12.08.2014 року, встановлено, що з 1 червня 2014 року вважається анульованою податкова реєстрація осіб, які станом на 31 травня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя, таким чином ФОП ОСОБА_1 станом на 01.06.2014 року був зареєстрований на території ВЕЗ «Крим» то з 1 червня 2014 року його реєстрація як платника податку вважається анульованою, а тому сума нарахована в податковій вимозі є безпідставною.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 січня 2017 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з’ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що ФОП ОСОБА_1, станом на 01.06.2014 року був зареєстрований на території ВЕЗ «Крим», з 1 червня 2014 року втратив статус платника єдиного податку.

Фізична особа - підприємець, яка після 1 червня 2014 року здійснила перереєстрацію з території ВЕЗ «Крим» на іншу територію України, має право на застосування спрощеної системи оподаткування за умови подання заяви про перехід на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

Вважає, що судом не взято до уваги доводи представника позивача про те, що оскаржуване рішення суперечить роз’ясненням ДФС України, що розміщено в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР) на сайті ДФС України в розділі «Запитання-відповіді» категорії 107.12.

Згідно п. 12.3. ст. 12 Закону №1636-VII під час тимчасової окупації справляння податків і зборів, єдиного соціального внеску та застосування реєстраторів розрахункових операцій відносно території ВЕЗ «Крим» діють з урахуванням того, що загальнодержавні податки і збори, визначені статтею 9 Податкового кодексу України, статтею 271 Митного кодексу України, єдиний внесок, встановлений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, справляння якого здійснюється відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», не справляються з доходів, отриманих юридичними особами (їх відокремленими підрозділами) та фізичними особами на тимчасово окупованій території, операцій та/або з інших об’єктів оподаткування (в тому числі об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням) на тимчасово окупованій території.

В судове засідання сторони не з’явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 04.05.2012 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа – підприємець у м. Севастополі, 26.07.2016 року змінив місце проживання та зареєструвався у м. Тернополі як фізична особа – підприємець.

З податкової облікової картки фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 встановлено, що за позивачем рахується заборгованість по сплаті єдиного податку в розмірі 7201,00 грн., дана заборгованість виникла у зв’язку з несплатою єдиного податку за період 19.08.2013 року по 20.08.2016 року.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що виходячи із ст. 15 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 року №1636-VIІ (далі - Закон №1636) списання податкового боргу передбачено тільки для юридичних осіб.

В той же час списання податкового боргу суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань за податками (зборами, обов’язковими платежами) фізичних осіб – підприємців, які змінюють (змінили) своє місце проживання з тимчасово окупованої території на іншу територію України, Законом не передбачено, тобто ОСОБА_1 зобов’язаний сплачувати єдиний податок.

Також, суд першої інстанції вважає, що твердження позивача про анулювання податкової реєстрації з 1 червня 2014 року осіб які мали місцезнаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя, не є припиненням підприємницької діяльності та анулювання всіх боргів які мала фізична особа – підприємець. Такі особи вважаються зареєстрованими на материковій території України і зобов’язані сплачувати податки в державний бюджет України.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

Відповідно до пп.11 п.12.3 ст.12 р.ІІ Закону № 1636 до платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, не застосовуються починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому розпочалася тимчасова окупація, фінансові та штрафні санкції за порушення вимог порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій (податкової звітності) та повноти сплати сум податків і зборів.

Матеріалами справи встановлено, що до складу податкового боргу, на який сформовано податкову вимогу фізичній особі – підприємцю ОСОБА_1, увійшли тільки нарахування єдиного податку (без фінансових та штрафних санкцій за порушення вимог порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій (податкової звітності) та повноти сплати сум податків і зборів).

Згідно з пп.12 п.12.3 ст.12 р.ІІ Закону №1636 зупиняється застосування до платників податків із місцезнаходженням на території ВЕЗ «Крим» норм статей 59, 60, 87 - 101, 124, 126 і 129 Податкового кодексу України. Податкова інформація про суми податкового боргу платників податків із місцезнаходженням на території ВЕЗ «Крим» зберігається та опрацьовується в інформаційних базах контролюючих органів в окремому (позабалансовому) порядку.

Відповідно до пп. 3 п.12.3 ст.12 р. ІІ Закону №1636 з 1 червня 2014 року вважається анульованою податкова реєстрація осіб, які станом на 31 травня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної. Республіки Крим або міста Севастополя.

Така податкова реєстрація може бути відновленою після евакуації особи на іншу територію України згідно із статтею 15 цього Закону у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань оподаткування, або внаслідок завершення строку тимчасової окупації.

Стаття 15 Закону №1636 стосується юридичних осіб-резидентів України, прав на цінні папери і прав за цінними паперами емітентів та операторів державних лотерей.

З долучених Тернопільською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Тернопільській області документів встановлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості про дату та номер запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, дату відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

Згідно з абз.2 п.1.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 року №1588, платники податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія України, обліковуються в Єдиному банку даних юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб з ознакою «суб’єкт вільної економічної зони «Крим». У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) на (з) тимчасово окуповану(ої) територію(ї) України в Єдиному банку даних юридичних осіб або Реєстрі самозайнятих осіб встановлюється/скасовується ознака «суб’єкт вільної економічної зони «Крим».

Встановлено, що відповідно до реєстраційних даних ФОП ОСОБА_1, які наявні в базі даних контролюючого органу, дата завершення застосування режиму «Суб’єкт ВЕЗ «Крим»» - 26.07.2016 року, тобто дата зміни місця проживання і дата взяття на податковий облік у Тернопільській ОДПІ.

На території ВЕЗ «Крим» діє особливий правовий режим економічної діяльності фізичних та юридичних осіб, у тому числі особливий порядок застосування норм регуляторного, податкового та митного законодавства України (п. 3.1 ст. З Закону № 1636).

Згідно із п.15.1 ст.15 Закону №1636 будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань за будь-якими податками (зборами, обов’язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації.

Вірними є твердження податкового органу, що у разі зміни юридичною особою - резидентом України місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України контролюючі органи мають право приймати рішення про списання податкового боргу, сум розстрочених (відстрочених грошових зобов’язань за будь-якими податками (зборами, обов’язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації до моменту перереєстрації на іншу територію України.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що списання податкового боргу, сум розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань зі податками (зборами, обов’язковими платежами) фізичних осіб - підприємців, які змінюють (змінили своє місце проживання з тимчасово окупованої території на іншу територію України, нормами Закону №1636 не передбачено.

Зазначене зокрема і підтверджується роз’ясненням, що розміщено в інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР) на сайті ДФС України в категорії 134.11.

Згідно статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем облік платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подалі податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов’язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сумі податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового борг змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково ні надсилається (не вручається).

Відтак, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що податкова вимога № 12968-17 від 15.08.2016 року є законною та не підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, тому постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення

Керуючись, ч. 3 ст. 243, ч. 4 ст. 229, ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 січня 2017 року у справі № 819/1697/16 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 31.01.2018 року.