Постанова № 71910516, 25.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
813/3319/17
Номер документу
71910516
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11616/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів - Курильця А. Р., Старунського Д. М.,

з участю секретаря судового засідання - Лемцьо І. В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 813/3319/17 (постанова ухвалена судом у складі головуючого судді Сакалоша В. М. об 11:15 год у м. Львові, повний текст якої виготовлено 07 листопада 2017 року) за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства - акціонерної страхової компанії "Скарбниця" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження,-

В С Т А Н О В И В:

28 вересня 2017 року Приватне акціонерне товариство - акціонерна страхова компанія "Скарбниця" (далі - ПрАТ АСК "Скарбниця") звернулося в суд з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), в якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 15 серпня 2017 року № 3466 "Про застосування заходу впливу до Приватного акціонерного товариства - акціонерної страхової компанії "Скарбниця".

В обґрунтування позовних вимог посилалося на те, що ним систематично надавалась Моторному (транспортному) страховому бюро України інформація щодо укладення договорів обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Також посилається на встановлення відповідачем відрахувань за пропущення строків внесення інформації про укладені договори страхування, що свідчить про протиправність оскарженого розпорядження.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року позов задоволено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Нацкомфінпослуг подала апеляційну скаргу на неї, в якій просила постанову суду першої інстанції скасувати та залишити позовну заяву без розгляду.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що факти порушень позивачем вимог законодавства у сфері фінансових послуг, які послужили підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження, мали місце та чітко зафіксовані в акті про правопорушення від 01 серпня 2017 року № 1431/16, а тому висновок суду першої інстанції про протиправність розпорядження та відповідно про наявність підстав для його скасування є помилковим.

Учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце його проведення, тому відповідно до частини четвертої статті 229 та частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за їхньої відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши головуючого суддю, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на виконання вимоги Нацкомфінпослуг від 12 червня 2017 року № 4469/13-11 Моторним (транспортним) страховим бюро України було надано відповідачу лист від 12 липня 2017 року № 7/1/16125 про дотримання страховиками - членами Моторного (транспортного) страхового бюро України строків внесення інформації до єдиної центральної бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України про договори обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у травні 2017 року, згідно з яким ПрАТ АСК "Скарбниця" у травні 2017 року було укладено 1082 договори обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, з них: - 762 внесені до центральної бази даних із дотриманням строків; 320 внесені до центральної бази даних із порушенням строків.

На підставі вказаного листа Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення від 01 серпня 2017 року № 1431/13-4/16, який містить висновок про порушення позивачем вимог статті 11 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", підпункту 3.4.4. пункту 3.4 Положення про єдину централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 09 липня 2010 року № 566; пункту 36 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 913.

На підставі вказаного вище акта про правопорушення, Нацкомфінпослуг винесено розпорядження від 15 серпня 2017 року № 3466 "Про застосування заходу впливу до ПрАТ АСК "Скарбниця", яким було зобов'язано позивача вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про вжиті заходи з наданням підтверджуючих документів у термін до 29 вересня 2017 року.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що відповідачем безпідставно прийнято оскаржуване розпорядження.

Суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Згідно з статтею 39 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Відповідно до статті 11 вказаного Закону страховик подає інформацію про укладені та достроково припинені договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності до централізованої бази даних у порядку, встановленому у положенні про централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, яке затверджується Уповноваженим органом за поданням МТСБУ.

Згідно з пунктом 3.4.4. Положення про єдину централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 09 липня 2010 року № 566, відомості про укладені договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та виданий до них спецзнак надають страховики - члени МТСБУ у строк не більше ніж 2 робочі дні з моменту укладання цих договорів.

Пунктом 36 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 913, передбачено, що фінансова установа зобов'язана виконувати нормативно - правові акти, якими встановлені умови провадження діяльності з надання фінансових послуг, вимоги та рішення Нацкомфінпослуг, що відповідають її повноваженням, визначеним законом, зокрема надавати на такі вимоги та рішення інформацію і звітність у встановлений у них строк.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлені Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Відповідно до статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує заходи впливу відповідно до закону. Нацкомфінпослуг обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Нацкомфінпослуг може застосовувати заходи впливу, зокрема, зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення.

Порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, механізм прийняття рішень Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу та їх оскарження визначається Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20 листопада 2012 року № 2319 (далі - Положення № 2319).

Відповідно до пункту 1.5 розділу І Положення № 2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги може міститися в: матеріалах, отриманих за результатами перевірок, проведених Нацкомфінпослуг; звітності, що подається до Нацкомфінпослуг; повідомленнях, отриманих від органів державної влади; повідомленнях, отриманих від міжнародних організацій, іноземних органів державної влади, неурядових організацій іноземних держав; зверненнях громадян; повідомленнях, отриманих від юридичних осіб; повідомленнях, опублікованих у засобах масової інформації; матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.

Згідно із пунктом 1.6 розділу І Положення № 2319 Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.

Відповідно до пункту 1.8 розділу І Положення № 2319 розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг у межах своїх повноважень.

Згідно із пунктом 4.21 розділу IV Положення № 2319 за результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень: про застосування заходу впливу; про закриття справи про правопорушення.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує до порушника заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно вказаних порушень.

Як підтверджується матеріалами справи, на виконання вимог статті 11 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» ПрАТ АСК "Скарбниця" було подано до централізованої бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України інформацію про укладені в травні 2017 року договори обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, кількість яких становила 1082. При цьому, щодо 320 договорів така інформація була подана з пропуском дводенного строку, передбаченого підпунктом 3.4.4 пункту 3.4 Положення про єдину централізовану базу даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 09 липня 2010 року № 566.

Суд звертає увагу на те, що за порушення строків внесення страховиками - членами Моторного (транспортного) страхового бюро України інформації про укладені договори страхування до централізованої бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України Нацкомфінпослуг встановлено більший розмір відрахування до ФЗП, ніж за внесення такої своєчасно, про що свідчить лист Моторного (транспортного) страхового бюро України від 05 квітня 2017 року № 7/1/8174.

Таким чином, за подання страховиками - членами Моторного (транспортного) страхового бюро України інформації про укладені договори страхування з пропуском встановленого строку передбачено відповідальність у вигляді сплати відповідних відрахувань.

Разом з тим, захід впливу, застосований відповідачем до ПрАТ АСК "Скарбниця" щодо вжиття заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушень, не узгоджується із змістом вчиненого порушення та є неможливим для виконання.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржене розпорядження прийняте відповідачем без врахування наслідків порушення, а також результату застосування відповідних заходів впливу, що свідчить про його протиправність та наявність підстав для його скасування.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року у справі № 813/3319/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя С. І. Богаченко судді А. Р. Курилець Д. М. Старунський Повне судове рішення складено 30 січня 2018 року.